Ako dosiahnuť najlepší obraz na Youtube?

Ak nahrávate videá na Youtube, tak ste si určite všimli, že vaše krásne pripravené video tam vyzerá oveľa horšie, než keď ste ho vyrobili. Ako je to možné? Je to možné preto, že Youtube video od vás prevezme a aplikuje naň svoju vlastnú kompresiu. V súčasnosti je to väčšinou kodek VP9. To je niečo podobné ako HEVC (H265). Problém je vo dvoch veciach:

  • Vaše video dodávate už v komprimovanom formáte a chybové artefakty sa prirátajú k opakovane komprimovanému výsledku, ktorý si vytvára Youtube.
  • Youtube sa snaží zmenšiť objem dát na minimum a teda kvalita bude rozpačitá aj v prípade, že by ste posielali svoje video v nekomprimovanom formáte a kompresné artefakty by tak vznikli len raz.

Rýchle riešenie je video neposlať na Youtube, ale na inú platformu. Napríklad na Vimeo. Lenže tam je relatívne málo divákov. Takže asi zostanete tam, kde sú diváci.  Pozrime sa teraz na spôsoby, akými môžete svoje video pripraviť tak, aby jeho výsledný obraz bol čo najlepší.

Kodek odozdávania videa

Video, ktoré odošlete do Youtube musí byť čo možno najkvalitnejšie. Čím menej artefaktov kompresie bude mať, tým lepšie. Preto ho neposielajte v silne komprimovanom h264. Aj keď také video by normálne vyzeralo pomerne dobre, po rekompresii stratíte ostrosť a aj niektoré farby v detailoch.

  • Ak už dodávate h264, pustite to v najvyššej kvalite.
  • Ak chcete o jeden fúz zlepšiť kvalitu zdrojáku, renderujte video do h265. Pri rovnakej veľkosti súboru bude mať viditeľne lepšiu obrazovú kvalitu.
  • Pozrite si zoznam formátov, ktoré sú podporované. Technicky teda môžete poslať aj nekomprimované video - je to dátovo viac, než šialené riešenie, ale spomínam ho, ako možnosť. Skôr teoretickú, pretože rozdiel medzi dobrým videom v h265 a nemomprimovaným videom bude vo výsledku na Youtube relatívne malý. Rozhodne menší, než komplikácie pri odosielaní stoviek giga nekomprimovaného videa.

Po slovensky teda: pošlite čo najdokonalejšie video sa dá.

Rozlíšenie videa FullHD verzus 4k

Druhá vec je rozlíšenie. Neskôr sa to môže zmeniť, ale v súčasnosti platí že 4k videá budú mať viditeľne lepšiu kvalitu oproti videu vo FullHD. Viem, to je veta, ktorá je samozrejmá, ale rozviňme to.

  1. Vyrobíte FullHD video a pošlete ho na Youtybe.
  2. Rovnaké FullHD video vyrenderujete do 4k prostým zväčšením obrazu a pošlete na Youtube.

Zdrojový obraz teda je rovnaký (FullHD) ale v Youtube bude mať 4k verzia výrazne lepšiu ostrosť a to aj v prípade, že na Yuotube pozeráte vo FullHD rozlíšení. Inými slovami - kodek pre 4k video je nastavený inak.

Po slovensky teda: renderujte video do 4k aj v prípade že pracujete vo FullHD.

Prečo Youtube rekomprimuje videá

Teraz si asi kladiete otázku, prečo Youtube musí niečo robiť s našim materiálom. Dôvody sú jasné - mnoho tvorcov posiela zbytočne veľké súbory. Iní tvorcovia dodajú nekorektne spravený kodek a nie všade by to fungovalo. Youtube preto každé video prerobí do overeného jednotného formátu.

Vaše 4k video sa teda po nahraní automaticky zmení na 4k video, FullHD, menšie až mobilné malé verzie.

Takto vyzerá nastavenie pri prehrávaní - všetky tieto formáty má Youtube pripravené z každého vášho videa. Divákom potom posiela video podľa toho, na akej obrazovke ho pozerajú a tiež podľa toho, aký rýchly majú internet. Pre niekoho na pomalom mobilnom internete by totiž plné 4k video bolo nepoužiteľné.

Preto často vidíte, že video začne hrať v horšej kvalite a keď platforma zistí, že sa dá zvýšiť dátový tok, prepne stream na lepšiu kvalitu.

Máme teda zhrnutú hlavnú časť "techařiny".

  1. Posielajte videá radšej v 4k, než v nižšom rozlíšení. Pokiaľ teda požadujete prvotriednu kvalitu obrazu.
  2. Videá komprimujte tak, aby obsahovali čo najmenej viditeľných artefaktov.
  3. Rozmýšľajte, či dané opatrenia aj dávajú zmysel.

Ak totiž robíte video s prednáškou natočenou v zlých podmienkach, nie je potrebné bičovať ostatné technické parametre nadoraz. No a naopak, ak robíte video s vizuálne zameranými scénami, tak práve tam je dôvod spracovať ho v najvyššej technickej kvalite. Tam ona povestná míľa navyše dáva zmysel.

Ako môžete výsledok ovplyvniť pri filmovaní

Ďalej si povieme pár tipov, ktoré majú priamy vplyv na kvalitu výsledného obrazu. Viem, v tvorivej video produkcii nie je vždy možné podriadiť filmovanie vlastnostiam kompresných algoritmov. Naopak - video sa neraz filmuje tak, že všetko musí byť podriadené umeleckému zámeru, alebo výslednému pocitu.

Pred pár rokmi som tak písal článok o tom, aby fotografi nefotili na výšku, ale na šírku - to dodnes platí pre mnoho situácií na internetových stránkach ako výhoda. Samozrejme, hneď sa ozvali takí, ktorí mali pocit, že to je pokus o "zákaz" fotenia na výšku. Je to len odporúčanie, že ak je na to dôvod, ilustračné fotky na šírku sa jednoducho lepšie umiestnia na webe. Ak robíte umeleckú fotku je to iné. Dnes by som napísal "nefilmujte na výšku". Ale tí, čo majú za životného partnera svoj mobil by začali prskať.

Podobne teda vnímajte aj nasledujúce odporúčania:

  1. Ak máte na výber a
  2. neovplyvní to váš tvorivý zámer a
  3. technické možnosti vám to dovolia,
  4. potom filmujte aj s ohľadom na technologický výstup.

Pretože predsa len - ak si vymyslíte úžasný nápad, ktorý ale kvôli technológii bude vyzerať zle, tak ste aj tak nedosiahli to, čo ste chceli.

Ten problém, o ktorom bude v ďalšom texte reč sa volá šírka pásma.

Voľba scény

Máme 45 minútové video a to ak má vyzerať aspoň trocha dobre, potrebuje okolo 6 giga dát vo FullHD alebo okolo 14 giga v 4k. Inými slovami teda na slušné FullHD potrebujete plus mínus okolo 2 mega dát na sekundu záznamu. Pri snímkovej frekvencii 25 obrázkov za sekundu by na jedno políčko pripadalo okolo 80 KB dát. To je šialene málo ak by sme to chceli uložiť, ako samotný obrázok. Videokodek však ukladá dáta inak. Pozerá sa aj na okolité obrázky. Podobné dáta nemusí spracovávať zakaždým odznova. Kodek si povie "na ďalšom obrázku sa nič nezmenilo, nič netreba komprimovať".

Z toho vyplýva prvý tip: filmujte v čo najmenej členitom prostredí.

130 KB

28 KB

Ak by sme porovnávali JPEG kompresiu (teda nie videokompresiu) tak pri rovnakej miere 62% kompresie bude kodek potrebovať niekoľkonásobne viac dát na to, aby popísal všetky skalky v zábere. Naproti tomu plynulá hladina vody je dátovo nenáročná.

To isté platí aj vo videu.

Ak môžete, filmujte v čo najmenej členitom prostredí.

Hĺbka ostrosti

S predošlým bodom súvisí aj hĺbka ostrosti. Ak filmujete záber s rozmazaným pozadím, dosiahnete rovnaký efekt, ako v predošlej situácii - neostré časti kodek efektívne stlačí a zostane veľa dátového priestoru na ostrú oblasť.

94 KB

54 KB

Zneostrenie pozadia teda môže byť efektívnym nástrojom nielen v kreatívnej zložke videa, ale má aj technologické opodstatnenie.

Statív a stabilizácia

Doteraz sme sa bavili o samotnej scéne. Video sa však hýbe.

  1. Čím výraznejší pohyb na scéne a
  2. čím členitejšia scéna,
  3. tým horšia kvalita obrazu pri rovnakom dátovom toku.

Inými slovami: záber zo športovej kamery na prilbe s roztraseným pohybom ako sa bicyklista rúti dolu kopcom v lese je extrémne náročný na spotrebu dát. Naproti tomu záber na statíve je na dáta úsporný a kodek sa môže"sústrediť" na kvalitné spracovanie mierne sa pohybujúcich častí.

  • Preto ak môžete, používajte vždy statív.
  • Ak sa nedá, používajte gimbal a iné formy stabilizácie obrazu.
  • Z ruky nefilmujte, ak to umelecký zámer, alebo nutnosť nevyžadujú.
  • Dôkladne zvážte, či chcete v postprodukcii umelo rozhýbať obraz filtrom ako je Camera Shake. Viem, nadužíva sa to v televíznych seriáloch, ale my sa tu bavíme o videu na Yotube. Nie pre televíznu obrazovku - tam sa používajú iné dátové toky a tvorcovia nemajú mnoho technologických limitov, ktoré sú známe z Youtube.

Stabilné video bude mať po kompresii krajší obraz, než rozheganina.

Šum / zrno v obraze

Tu netreba veľa rečí.

Zrnitosť či šum v obraze je obľúbeným výrazovým prostriedkom. Využíva sa na mnoho spôsobov, ale pre použitie na Youtube je to nepriateľ. Každý obrázok totiž vyzerá so šumom trocha inak. Tým pádom na prenesenie informácií o šume sa spotrebuje neúmerne veľká časť šírky pásma a vaše video bude menej ostré a čudné.

Jednoducho: odšumte každý šum, ktorý vo videu nie je nutný. V programe Davinci Resolve Studio je na to veľmi silný nástroj. Ak nestačí, tak potom Neat Video - pracuje pomaly ale dokáže takmer až zázraky.

A znova - skôr, než mi vynadáte že nechcete hygienické videá a že jemné zrno je ako keď pozeráme film v kine - otestujte si to. Ak chcete šum, pridajte ho, ale pozrite si výsledné video až z Youtube. Nie to krásne video, ktoré ste práve vyrenderovali! Pozrite si to, ktoré uvidia vaši diváci. Ak vyzerá dobre so šumom, potom ho pokojne nechajte v obraze.

Kontrast

Video kodeky sa snažia jemné farebné poltóny a neostré oblasti odignorovať a šetria na nich. Spomeňte si na hladinu, na ktorej pláva kačka na fotke vyššie.

Kodek sa snaží obraz spracovať tak, aby čo najostrejšie preniesol

  • kontrastné veci a
  • ostré informácie.
  • Potláča neostré a mdlé.

Pracuje tak trocha ako jednoduchý protišumový filer.

Z takéhoto obrázku sa po silnejšej kompresii...

...stane niečo takéto. Preháňam - video kodek pracuje trocha inak, ale pre názornosť to stačí takto. Ak budete filmovať vizuálne nevýraznú scénu, alebo tmavú scénu, kodek to automaticky považuje za "povolenie zabíjať, čiže devastvoať detaily".

Ak teda je možnosť, točte výrazné, kontrastné scény. Navyše jemné detaily a prechody (nebo v zábere s jemným odstupňpvaním) často v týchto kodekoch trpia - nedostatočný počet farieb spôsobí schodíkovité spracovanie.

Napríklad v tomto videu to dobre vidieť. V závere je digitálna plocha ktorá je v produkcii všade úplne plynulá až kým neprejde poslednou kompresiou. A z plynulej plochy sú zrazu skokovité oblasti.

Ak môžete, vyhýbajte sa takým jemným oblastiam. Pre zmiernenie tohto javu sa odporúča pridať do videa trocha šumu, asi skôr vo farebnej zložke, než jasovej. Treba vyskúšať. Niekedy to pomôže.

A nebláznite! To čo vidí filmár nevidí divák...

Nakoniec. Tiež by som chcel, aby video bolo tak ostré a podrobné, ako ho vidíme v 10 bitovom náhľade bez kompresie. Ak potom vidíme ten žalostný paškvil, ktorý vznikne rekompresiou, je nám z toho smutno. Máme pred sebou veľmi dobrý obraz zdrojáku a výsledok na Youtube, ktorý je o triedu horší.

Ale skúste tie rozdiely ukázať niekomu, kto nie je od filmu. Väčšinou sa vás po chvíli pozerania spýtajú "dobre... a na čo sa vlastne pozerám?"

Jednoducho bežný divák si vaše video pozrie na mobile a možno sa ani celý čas nebude pozerať na obraz. Myslite na to.

Dodajte tak kvalitné video, ako to váš technologický reťazec a znalosti umožnia. A to, že Youtube to trocha domrví... Berte to tak, že rovnako sú domrvené všetky videá. Ak na vstupe bude dobrý obraz, výsledok bude pre divákov stále veľmi dobrý.

Miro Veselý

Ponúkam vám služby:

Text

PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.

Video, obraz, zvuk

Spracovanie fotografií, videa a podcastov

Marketing

Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a písania začal pre klientov natáčať a strihať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu