Davinci Resolve

Program Blackmagic Davinci Resolve je jeden z najznámejších programov na strihanie a najmä farbenie videa. Za tie roky prešiel mnohými zmenami a vylepšeniami. História Davinci Resolve už naznačuje, že program už dávno netrpí detskými chorobami. Naopak. V poslednej dobe k nemu čoraz viac filmárov prechádza od iných strižní. Celkom oprávnene - vývoj je trvalý. Na rozdiel od starších známych programov (Vegas, Adobe) sú tu stále novinky. A čo je dôležité - vyskúšate si to zadarmo.

Program je totiž dodávaný vo dvoch verziách:

  • DaVinci Resolve - táto verzia je trvale bezplatná. Pre bežný strih a farbenie videa je program plne funkčný. V podstate všetko dôležité tam máte a nemusíte si ho kupovať ak striháte bežné videá. Niektoré funkcie sú zamknuté, ale na domáce či hobby video to s prehľadom stačí.
  • DaVinci Resolve Studio - toto je plná verzia programu v ktorej je veľa vecí, ktoré urýchlia prácu, alebo odomknú rôzne zaujímavé možnosti. Tieto funkcie však ocení skôr profesionálny strihač, alebo skúsený amatér. Plnú verziu programu dostanete ku každej kamere firmy Blackmagic, alebo za zhruba 330 eur. Licencia je trvalá, netreba nič platiť pravidelne a platí aj na nové budúce verzie. Lacnejšie sa k nemu dá dostať - ak si niekto kúpi kameru a jednu už má, nepotrebuje novú licenciu. Preto sa tieto licencie predávjú v internetových bazároch.

V rámci tejto ceny dostanete program, ktorý vie:

  • Strihať v rýchlom móde (novinka od verzie 16)
  • Strihať klasicky na časovej osi.
  • Farbiť video - (asi najsilnejší nástroj celého programu) tu sa dajú robiť zázraky na počkanie a stvorenia do troch dní.
  • Manipulovať video - pracovná oblasť Fusion umoˇžňuje aj náročné VXF efekty ako kľúčovanie, mapovanie objektov na pohybujúce sa video, generovanie 3D objektov a veľa ďalších vecí.
  • Spravovať zvuk - pracovná oblasť Fairlight umožní plnohodnotnú viacstopú mixáž zvuku.
  • Renderovať do mnohých profesionálnych i štandardných formátov.

Podobne, ako iné profesionálne programy je ovládanie tohto nástroja pomerne náročné - najmä ak ste predtým strihali v niečom jednoduchšom, asi spočiatku budete zápasiť s tým, čo kde je. V každom prípade sa ale oplatí, aby ste tento program zvládli. Nebudete odkázaní platiť každomesačné výpalné za balík Adobe CC, ktorý síce v segmente video má čo povedať, ale ak ho nutne nepotrebujete, tak sa vám neoplatí ho platiť. To isté spravíte aj tu neporovnateľne lacnejšie.

Aby sa vám ľahšie začalo pripravil som niekoľko videí, ako sa s programom robí:

Bleskový kurz strihu videa (program Davinci Resolve)

V tomto videu sú základy. Okrem toho si môžete pozrieť ďalšie videá z mojej produkcie:

Na Youtube nájdete množstvo kurzov a prakticky každý problém, ktorý potrebujete vyriešiť sa v tomto programe vyriešiť dá a čo je hlavné, zvyčajne sa k tomu darí nájsť veľa videí s ukážkami. To je výhoda, ak pracujete v programe, ktorý je obľúbený a filmárom sa s ním oplatí zaoberať.

Ďalšie informácie (sk, cz)

Ďalšie tipy (en)

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu