Video predáva. Nie však každé...

V súčasnosti je trendom filmovať videá na Youtube a iné sociálne siete. Na prvý pohľad to vyzerá, že všetci prestali pracovať a už nerobia nič iné, než že len sledujú vlogerov a video. Niečo na tom je. Ak sa video podarí, môže sa stať výborným marketingovým nástrojom. Preto sa neraz firmy vo vedení rozhodnú, že "by to chcelo nejaké video". Zvyčajne to znamená, že dajú natočiť reklamu, produktové video, alebo nejaký medajlónik s predstavením firmy. Zavesia to na sieť, a... Nič.

Nič? Málo divákov. Tak sa zaplatí reklama. Neraz sa tam dá naliať viac peňazí, ako do výroby samotného videa. Tým sa diváci konečne na video naženú. Čísla videní stúpajú, a... Nič.

Telefón vo firme zazvoní tak, ako predtým. Do e-mailu chodí stále viac nevyžiadanej pošty ako nových zákazníkov. To je tá chvíľa keď manažéri povedia, že video nefunguje. Že to bola zlá cesta. Koniec, budeme sa venovať inej kratochvíli. Pritom najčastejšie je neúspech videa spôsobený tým, že samotná relácia bola spravená zle. Vyrobil ju videotvorca, ktorý chcel, aby sa páčila riaditeľovi. Lenže to je práve tá hlavná chyba, ktorú som videl už mnohokrát. "Pán riaditeľ má rád modrú farbu a jachty, dajte tam na web nejaký jachtársky motív a modrú farbu, aj keď v skutočnosti predávame kolobežky". Riaditeľ taký web (či video) odklepne a neúspech je na svete.

Firma aj živnostník môžu video využiť ako formu propagácie produktov a služieb. Zo skúsenosti však môžem povedať, že ešte dôležitejší je PR rozmer. (PR = public relations, vzťah s verejnosťou).

  • Vieme, že videá, ktoré nejako pripomínajú reklamu nepatria medzi populárne. Firma si ich objedná, vyrobia sa a to je všetko. Diváci ich veľmi nesledujú.
  • Oveľa účinnejšie sú videá, ktoré sú pre diváka zaujímavé. Ukážky, ako sa niečo robí, vyrába. Rozhovory s pracovníkmi (nie reklamné) alebo zaujímavé prednášky. Také videá si ľudia pustia radšej.

Videom si viete so zákazníkom vytvoriť vzťah. Aby sa to stalo, zvyčajne je potrebné produkovať sériu videí, nestačí natočiť jedno či dve. A tu prichádza prvý problém. Natočiť sériu videí už nie je celkom lacná záležitosť. Preto prvé, čo musíte riešiť je otázka návratnosti vašej investície do videa. Jeden diel videa na Youtube má nejakú výrobnú cenu (podľa náročnosti výroby). Ak máte videí málo, často ich musíte podporiť pomocou reklamy – to môže byť ešte niekoľkonásobne vyššia investícia. Potom je dobré vedieť odhadnúť, či video podporí predaj produktov a povedomie o značke.

Zo skúsenosti vieme, že návratnosť investícií do videoprodukcie býva oneskorená. Nejaký čas trvá, kým video uvidí dostatočný počet divákov. Práve to odradí mnoho firiem od filmovania vlastnej tvorby. To je však pre silnejšie a rastúce firmy konkurenčná výhoda. Vďaka investícii oslovia potenciálnych zákazníkov.

Ak dokážete pravidelne vydávať zaujímavé videá, vybudujete si silnú základňu fanúšikov, korí sa neskôr ľahšie stanú vašimi zákazníkmi. Vďaka tomu, že vás už poznajú z videa, viac vám dôverujú. Práve dôvera je v obchodnom vzťahu to, čo rozhodne či zákazník kúpi, alebo nie. Preto vám odporúčam filmovať také videá, ktoré bavia zákazníka.  Niekedy sa dá vopred odhadnúť aj návratnosť, niekedy nie.

Odporúčam:

  • Vyhýbajte sa filmovaniu reklamných videí a schematickému predstaveniu firmy. Filmoval som aj také videá. Vo videu sa ukazuje, ako všetci usilovne pracujú, komentátor slávnostne oznamuje, aká skvelá je to firma. V štatistike sledovanosti videa však vidíme, že takéto relácie nemajú veľký úspech. Po pár sekundách ich diváci vypínajú.
  • Filmujte rozhovory o tom, ako váš produkt a služba môže pomôcť nám, zákazníkom. Predveďte nám ho vo videu. Navnaďte nás! Otvorene povedzte ak sú pri použití rôzne obmedzenia. Divák si také video pozrie až do konca a ak produkt kúpi, nebude sklamaný. Dostane presne to, čo ste sľúbili a to buduje dôveru.

Populárne sú aj ukážky produktov, ale zo strany a z pohľadu zákazníka. Dajte si nafilmovať ako sa váš produkt rozbaľuje, ako funguje. Také video sa výborne hodí na stránku e-shopu, kde môže prispievať k predaju u polo-rozhodnutých návštevníkov.

Pri zadávaní požiadavky na video si spomeňte, čo ste v poslednej dobe videli zlé. Typicky zlé bývajú videá mnohých korporácií. Vyrobia produkt – napríklad televízor, mikrofón, alebo auto. Natočia „predstavovacie“ produktové video. Ukazujú produkt zo všetkých strán. Skupinku šťastných používateľov, ako nadšene sledujú televízor. Krásne plynulé jazdy okolo rôznych detailov. Hlas v pozadí hovorí, aký je produkt úžasný. Keď video skončí zistíte, že viete asi ešte menej, ako pred pozeraním videa. Reklame zákazníci nedôverujú. Radšej si pozrú recenziu. Využite takéto postrehy. Ako produktové video môžete natočiť osobný, bezprostredný rozhovor s ukážkami. Budete to mať mnohonásobne lacnejšie na výrobu a video pomôže predať viac tovaru.

Video ktoré predáva je často na výrobu jednoduchšie. Stačí bežná filmová technika, malý štáb. Nemusíte platiť za drahé efekty, postprodukciu. Dôležité je dosiahnuť obchodné výsledky, nie vyrobiť drahé a efektné video, ktoré však nepredáva.

Nenaleťte na módne trendy!

Momentálne je filmárskym hitom filmovanie z dronu, z gimbalu a všetky zábery sú povinne spomalené. Pod to lepkavá alebo dynamická hudba vlezlého typu. To sú lacné filmárske efekty. Takmer každý kto sa dnes venuje tvorbe videí ich ponúka. Kameramani sa v nich vyžívajú. Prečo? Pretože drahé kamery to vedia natočiť a kameraman sa rád pochvastá, akú má vyspelú techniku.

  • Nespoliehajte sa však na to, že vám samoúčelné efekty predajú vaše produkty a služby. Samoúčelne efektné video diváci vypnú. Efekty treba používať lakomo, aby nestratili účinok.
  • Oveľa lepší účinok dosiahnete ak nafilmujete bežné video. Nepotrebujete na to štáb profesionálov. Ak to bude pôsobiť bezprostredne, môže to podporiť dôveryhodnosť.

Podobne ako fotografie z fotobánk - ak ich dáte ako ilustráciu, automaticky to divák môže vyhodnotiť ako lacnú reklamu. Lepšie funguje obyčajná fotka z mobilu, ktorá je neštylizovaná a málo upravená.

Rovnaký trend platí aj vo videu.

Miro Veselý

Ponúkam vám služby:

Text

PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.

Video, obraz, zvuk

Spracovanie fotografií, videa a podcastov

Marketing

Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a písania začal pre klientov natáčať a strihať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu