Rýchlokurz farbenia videa

Farbenie videa, alebo asi častejšie aj color grading je technologický postup, ktorým do videozáberu môžeme vstúpiť a upraviť tak jeho vlastnosti.

  • Úpravy majú technické dôvody - cieľom je normalizovať chybne nasnímaný záber.
  • Následne môžeme upravovať obraz z koncepčných, či umeleckých príčin.
  • V závere môžeme obraz ešte upraviť s prihliadnutím na výstupné zariadenie a jeho možnosti. Prípadne môžeme upraviť obraz tak, aby simuloval napríklad filmový záber aj keď ide o digitálny snímok.

Základom teda býva upraviť expozíciu, alebo farby v zábere tak, aby výsledok bol technicky v poriadku. Bez farebných závojov, zrnitosti alebo chybne podaných farieb.

Keď je záber v poriadku, môžeme s zbaviť niektorých problémov, ktoré sa nepodarilo vyriešiť pri filmovaní. Odstránime rušivé predmety, stmavíme oblasť, ktorá nemá pútať pozornosť. Často sa pracuje s úpravou pleti (farba, zmäkčenie).

Po týchto zásahoch sa môže na zábere uplatniť napríklad zámerná redukcia farieb. Typickým príkladom požiadavky je korekcia orange / teal, kedy sa zo záberu spraví prevažne dvojfarebný obraz na ktorom je pleťová farba (zhruba oranžové farby) a jej protikladná modrá farba.

To sú asi najrýchlejšie a typické úlohy, ktoré sa pri farbení videa robia.

Rýchlokurz farbenia videa

Teraz si môžete pozrieť video, v ktorom vám ukážem základné operácie na príklade farbenia videa. Je to v programe Davinci Resolve, ten si môžete bezplatne stiahnuť od výrobcu a všetky základné operácie vrátane strihu videa v ňom urobíte:

Ako vidíte, práca je to zaujímavá a dnes sa už s videom dajú doslova robiť zázraky.

Miro Veselý

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú pri každom novom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý. V poslednom čase ma začalo baviť kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu