Rýchlokurz farbenia videa

Farbenie videa, alebo asi častejšie aj color grading je technologický postup, ktorým do videozáberu môžeme vstúpiť a upraviť tak jeho vlastnosti.

  • Úpravy majú technické dôvody - cieľom je normalizovať chybne nasnímaný záber.
  • Následne môžeme upravovať obraz z koncepčných, či umeleckých príčin.
  • V závere môžeme obraz ešte upraviť s prihliadnutím na výstupné zariadenie a jeho možnosti. Prípadne môžeme upraviť obraz tak, aby simuloval napríklad filmový záber aj keď ide o digitálny snímok.

Základom teda býva upraviť expozíciu, alebo farby v zábere tak, aby výsledok bol technicky v poriadku. Bez farebných závojov, zrnitosti alebo chybne podaných farieb.

Keď je záber v poriadku, môžeme s zbaviť niektorých problémov, ktoré sa nepodarilo vyriešiť pri filmovaní. Odstránime rušivé predmety, stmavíme oblasť, ktorá nemá pútať pozornosť. Často sa pracuje s úpravou pleti (farba, zmäkčenie).

Po týchto zásahoch sa môže na zábere uplatniť napríklad zámerná redukcia farieb. Typickým príkladom požiadavky je korekcia orange / teal, kedy sa zo záberu spraví prevažne dvojfarebný obraz na ktorom je pleťová farba (zhruba oranžové farby) a jej protikladná modrá farba.

To sú asi najrýchlejšie a typické úlohy, ktoré sa pri farbení videa robia.

Rýchlokurz farbenia videa

Teraz si môžete pozrieť video, v ktorom vám ukážem základné operácie na príklade farbenia videa. Je to v programe Davinci Resolve, ten si môžete bezplatne stiahnuť od výrobcu a všetky základné operácie vrátane strihu videa v ňom urobíte:

Ako vidíte, práca je to zaujímavá a dnes sa už s videom dajú doslova robiť zázraky.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu