Ako si zariadiť pracovisko na strih videa

Ak sa strihu videa venujete len občas a trocha, určite spadáte do kategórie zaklapnuteľného riešenia. Inými slovami teda máte notebook, ktorý po nastrihaní materiálu zatvoríte a tým je všetko vybavené. Takže takému pracovisku sa teraz venovať nebudem. Nebudem sa venovať ani opačnej strane barikády, teda situácii profesionálneho štúdia. Vybavenie profesionálneho strihacieho videoštúdia je skôr na knihu ako na článok a najmä - profíci vedia čo a prečo potrebujú.

V tomto článku si teda povieme pár tipov ako zariadiť pracovisko, ak máte malú videoprodukciu, alebo striháte svadby, vlogy, firemné klipy. Jednoducho ak vašou prácou po niekoľko dní v týždni je práca vo video-strižni. Potom vám prídu vhod aspoň niektoré tipy.

Miestnosť - osvetlenie

Na strih videa by mala mať miestnosť určité parametre, ktoré pomôžu najmä s farebnou konzistenciou. To sa týka napríklad okna. Ak vám do izby svieti slnko, je v nej iný jas a iná farebnosť, ako keď prejde ponad dom búrkový mrak. Keď v tej chvíli farbíte video, môže to farebne i jasovo ovplyvňovať vašu prácu.

Preto je pre náročnejšie farbenie videa vhodné, ak môžete miestnosť zatemniť. Nie je potrebné úplne. Stačí, ak prevažná časť denného svetla bude potlačená. Takýto temný režim nie je pre náš organizmus nič zdravé, takže ho používajte len v prípade že robíte s úpravou farieb.

Zároveň je dobré myslieť na to, že v miestnosti chcete mať umelé svetlo. Nie hocijaké svetlo! V ideálnom prípade by to bolo denné tlmené svetlo. To sa však spravidla nedá, takže siahnite po niektorom umelom osvetlení. Osvedčili sa trubice s farebnou teplotou denného svetla, teda niekde medzi 5000 až 6500K podľa toho, aké sa vám podarí nakúpiť.

Mne sa ako dobrý kompromis medzi kvalitou a cenou osvedčili trubice Philips MASTER TL-D 90 Graphica. Majú farebnú teplotu 6500K (plus-mínus menšia dodávka podľa toho, ako dlho ich už používate). Namierte ich ako nepriame svetlo.

S osvetlením priamo súvisí vybavenie pracoviska a maľovka. Pracovný stôl aj farba stien / nábytku by mala byť sivá. V ideálnom prípade nie biela a nie čierna. Určite nie farebná. Ak by ste totiž mali napríklad zelené steny, tak tie budú vaše oko ovplyvňovať a všetko čo farebne vo videu nastavíte by bolo ovplyvnené týmto prostredím. Tomu sa chcete vyhnúť a preto potrebujete nastaviť oko na neutrálne farby. Osvetlením, i farbou. Vaše video bude vďaka tomu farebne neutrálne.

Miestnosť - akustika

V strižni sa často spracováva aj zvuk. Ak je to váš prípad, potrebujete mať zvukovo neutrálne prostredie. Nie, netreba laboratórne podmienky, ani štúdiovú kvalitu. No ak robíte v paneláku a zvuk sa odráža od stien, môže to negatívne ovplyvniť váš odhad.

Zaistite, aby aspoň väčšina zvuku, ktorý počujete bola priama z reproduktorov. S minimálnym odrazom z bokov alebo od stien.

Prečo? Pretože ak zvuk z reproduktoru prichádza k uchu priamo + odrazený zvuk od steny, tak vzniká niečo, čo sa nazýva akustický skrat. Ak je cesta odrazeného zvuku dlhšia, než z reproduktoru, tak niektoré frekvencie odrazu a priameho signálu sa navzájom odpočítajú. To sa prejaví tak, že niektoré frekvencie budú zdanlivo hlasnejšie a iné tichšie, než by ste počuli v dobre akusticky riešenom priestore. Ak na takto deformované zvukové prostredie neberiete ohľad, nastavíte zvuk podľa toho čo počujete - tým kompenzujete chyby vášho pracoviska a výsledný zvuk bude čudný.

Nemusíte hneď kupovať drahé zvukovo absorbčné materiály, či basové pasce. Začať sa dá aj tak, že na stenách bude nábytok, knižnice alebo iné členenie prostredia. Holé steny sa dajú zakryť - deka, zavesené mikiny a podobne. To bohato stačí na strih videa a základnú mixáž zvuku.

Stôl

Počítačové pracovisko je v ideálnom prípade rozložené na veľkom pracovnom stole, ktorý je výškovo nastaviteľný.

Strih aj farbenie videa je práca na dlhé hodiny. Nie je vhodné sedieť tak dlho. Ak máte výškovo nastaviteľný stôl, môžete svoje polohy striedať. Pri strihu videa z rozhovorov sa dá pokojne stáť, dokonca sa dá spraviť pár krokov, kým nejaký rečník hovorí a netreba robiť kamerové prestrihy.

O práci postojačky som písal v inom článku, odporúčam vám zariaďte sa tak. Nielen že tak pomáhate znížiť riziko ťažkostí s chrbticou, ale často aj s hemeroidmi.

Potrebujete kúpiť taký stôl, ktorý unesie 3 monitory a v niektorých prípadoch aj reproduktory. Takže nič lacné a slabé nemusí byť dobrý nápad!

Stolička

Aj keď budete mať stôl na státie, časť času budete sedieť. Tu odporúčam ergonomické kreslo. Nie je nutný niektorý výkrik inžinierov s cenou cez 1000 eur za kreslo. Aj také sú a niektoré sú celkom dobré. Rovnako dobre môže poslúžiť lacné kreslo. To vydrží o niečo menej a za pár rokov ich asi miniete o niečo viac.

Určite sa však dá uvažovať aj o fitlopte - sedí sa na nej fajn a chránite tým chrbticu. Nie je treba sedieť len na lopte, ale striedajte to.

Jednoducho ak každú pol hodinku pri strihaní videa dokážete zmeniť polohu, je to dokonalé.

Zvuk

Ak máte do činenia s mixážou zvuku, je dobré to mať zariadené. Pri návrhu myslite na to, že ak máte posuvný stôl, bude posuvný aj bod, kde majú "strieľať" reproduktory. V ideálnej konfigurácii by ste mali mať tri rôzne systémy:

  • Štúdiové monitory. Nie ste v štúdiu, takže určite poslúžia aj najlacnejšie od osvedčených značiek.
  • Je dobré mať poruke kvalitné slúchadlá, ale na nich nie je vhodné mixovať, to je skôr kontrola.
  • Nakoniec je fajn môcť video počuť aj na nejakom zúfalstve ako jazvečík (rôzne prenosné mini hi-fi vežičky).
  • Hmm. Hmm. Niekedy je dobré aspoň trocha zvuku počuť aj na mobilnom telefóne.

Preto je vhodné ak z video-strižne máte zvuk vytiahnutý na mixpult (znova stačí aj niečo základné) aby ste vedeli prepnúť na mono, na iné reproduktory a podobne.

Obraz

Ideálne by bolo pracovať na kalibrovaných monitoroch. Tam je ale cena mimo rozpočet aj menšej video produkcie. Monitor sa síce dá kalibrovať aj podomácky a riešenia nie sú drahé, ale varujem pred tým! Ak presne neviete čo robíte, môže vaša kalibrácia priniesť chybné nastavenie. Ak neviete, že ste nastavení chybne, vaše videá nechtiac spracujete práve s ohľadom na tú chybu. Videl som video, kde začínajúci kolorista mal monitory do zelena a nevedel o tom. Zákazníkovi dodal hodinové video celé posunuté nepoužiteľne do červena. Takže:

Ak máte dobrý rozpočet, za slušný obraz sa dá považovať niektorý vyšší model LG monitorov OLED. Aspoň ako náhľadové riešenie.

S menším rozpočtom siahnite po niektorom monitore, ktorý je od dôveryhodnej značky a deklaruje 100% pokrytie aspoň sRGB priestoru, alebo sa tomu značne blíži. Sú monitory ktoré sú od výroby deklarované ako od výroby kalibrované.

S malým rozpočtom sa do farbenia pre klientov nepúšťajte, alebo farbite, ale kontrolujte to na viacerých zariadeniach.

Viem, profíci sa teraz škeria od ucha k uchu - naslepo sa robí ťažko. Ale ak začínate, kontrolujte si prácu aj pomocou rôznych pomôcok ako vektroskop, parade, histogram a podobné metriky. VERTE ČÍSLAM! Ak vidíte, že metrika ukazuje že obraz je sivý, tak je sivý. A ak na monitore napriek tomu vidíte nejakú farbu namiesto sivej, máte zle nastavený monitor.

  • Aby vaša práca bola efektívna, používajte dva monitory na strih a tretí na kontrolný náhľad. Ten tretí musí byť prvotriedny
  • Variant je jeden značne širokouhlý na strih a jeden na náhľad.

Ak sa dá, pomôže mať ďalší monitor len na zobrazenie false color, či iných kontrolných zobrazení.

Dotyk prstov

Klávesnicu a myš sme už bežne používali už okolo roku 1994. V roku 2000 sa na strih videa používajú už špeciálnejšie klávesnice. Na farbenie sa používajú panely a na strih zas kontroléry. Sú to drahšie špásy, než klávesnica za 5 eur.

Myslite na to, že ak sa živíte strihom a farbením videa, robíte to niekoľko hodín denne v týždni. Ak si kúpite nejaký geret, ktorý vám denne usporí pol hodinu či viac času... Je to podobné, ako keď grafik používa tablet (polohovacie zariadenie namiesto myši, nie tablet ako tá časozlodejka).

Internetové pripojenie

A teraz problém:

  • Pracovisko na strih videa by nemalo mať pripojenie na internet. Nech počítač má 100% výkonu pre seba. Nech máte 100% istotu, že nie ste pod útokom. Nech vás nevyrušujú nové správy.
  • Pravovisko videoprodukcie potrebuje najrýchlejší internet, aký sa v oblasti dá zaplatiť. Často budete posielať dáta. Väčšina pripojení má síce pomerne rýchle sťahovanie, ale pekelne pomalé odosielanie. A pomalé nemusí stačiť. Príklad. Doobeda natočíme rozhovor, poobede sa zostrihne a na večer má vyjsť u klienta na Youtube. Video má okolo 15 giga dát. Ako dlho ho budete odosielať? Na pomalej sieti aj deň, či dva. Na rýchlej optike to môžete zvládnuť za pol hodinu.

Preto záver spravte vy - strihací stroj by na internete byť nemal, ale vzhľadom na trvalý prístup k podkladom sa tomu asi nevyhnete. Takže potom chcete rýchly a dobre zabezpečený internet.

Mobilný telefón

Toto zariadeníčko je dobré pred strižňou nechať niekde, nech zvoní, vibruje a potichu zúri, že nečítate notifikácie.

Ak chcete pracovať, nesmiete sa nechať vyrušovať.

Kompenzácia

Aj keď to nepatrí k vybaveniu, tak predsa len pár tipov. Ak dlho striháte video (a často aj pod časovým tlakom teda v strese) tak to cíti celé vaše telo. Stuhnuté svaly, stres, zlé trávenie a podobné radovánky. Čo už - toto patrí k tej práci.

  • Kompenzujte statickú polohu tela. Po práci cvičte, choďte na prechádzku, robte strečing.
  • Kompenzujte stres. Dajte si relaxačný kúpeľ, stretnite a zabavte sa s kamarátmi.
  • Kompenzujte čas. Ak ste pár hodín pracovali tvrdo, doprajte si trocha ničnerobenia a pokoja.

Myslite na to, že kompenzácia znamená OPAK toho, čo chcete robiť.

  • Sedíte pri počítači? To vám tuhnú prsné svaly. Kompenzáciou bude strečing prsných svalov a silové cvičenie chrbáta.
  • Ste plne sústredení na video? Oči a uši to vnímajú. Kompenzáciou nebude, ak pôjdete do kina. Skôr prechádzka v lese a v tichu.
  • Je nervák v práci? Tak to by nebolo dobré prísť do ďalšieho nerváku domov.

S tým súvisí aj to, aby ste obmedzili množstvo vstupov. Keď nemusí, nech nehrá rádio. Nepúšťajte televízor, ak ho nesledujete.

Psychohygiena

Povedali sme si teda pár tipov, ako môžete riešiť svoje pracovisko tak, aby výsledná práca zodpovedala očakávaniam. Viem, spraviť to dokonale znamená, že vaša investícia sa vyšplhá až po strop. Ak na videách zarábate, investujte časť zisku do vylepšení svojho pracoviska. Najmä ak ste mladí - ustojíte veľa nepohodlia. Presnejšie usedíte veľa. Ale to sa neskôr môže vypomstiť v podobe bolestí chrbta, napríklad.

Takže je jasné, že dokonale sa to nepodarí postaviť takmer nikomu, ale máte aspoň tipy, akým smerom môžete uvažovať, ak budete niečo prerábať, alebo keď budete plánovať nejaké zmeny a úpravy.

Miro Veselý

Ponúkam vám služby:

Text

PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.

Video, obraz, zvuk

Spracovanie fotografií, videa a podcastov

Marketing

Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a písania začal pre klientov natáčať a strihať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu