Ako vyhľadávače spracovávajú naše weby?

Vyhľadávače pracujú takým spôsobom, že indexujú (prezerajú a zapisujú si) celý internet a analyzujú texty každej webovej stránky. Vyhľadávače zvyknú predpokladať, že váš text zhruba zodpovedá zvyklostiam písania odborného textu. Teda nie beletrie. Ak o nejakej téme píšete, tak sa v texte opakujú určité typické slová. Zvyčajne sa táto téma spomína už v názve a potom občas aj v texte. Vyhľadávače mechanicky analyzujú text a automatizovane odhadujú o čom asi je. Robia to okrem iného aj na základe slov, ktoré sa v texte vyskytujú častejšie.

Ak niekto píše o posilňovaní s činkami, v texte sa budú často nachádzať niektoré slová a slovné spojenia, napríklad „s činkami posilňujú kulturisti“, „aj amatér môže posilňovať s činkami“, „svaly sa posilňovaním s činkami budú spevňovať“, „preto je posilňovanie s činkami“, a podobne. Vyhľadávač pri analyzovaní tohto textu nájde častejšie opakované slová a frázy. Z toho odvodí, že tento text by mohol zaujímať niekoho, kto bude hľadať frázu „ako posilňovať s činkami“. Taký text ale neponúkne návštevníkovi, ktorý by hľadal frázu „ako si zlepšiť kondíciu“, ani „posilňovanie na fitnes strojoch“.

Niekedy pred rokom 2000 sa dosť často objavovali stránky, v ktorých niekde pod textom bolo 100-krát za sebou napísané jedno slovo... Postupom času sa na mnohých stránkach začali umiestňovať dlhé zoznamy kľúčových slov. Fungovalo to. Na stránku stačilo dať stokrát slovo „železné konštrukcie“. Ak toto slovné spojenie niekto neskôr napísal do vyhľadávača taká stránka sa rýchlo dostala medzi prvé výsledky vo vyhľadávaní. Algoritmy vyhľadávačov boli v tej dobe primitívne, pracovali mechanicky. Čím častejšie sa na stránke nachádzalo kľúčové slovo, tým vyššie sa dostala vo výsledkoch vyhľadávania. Také jednoduché bolo vtedy optimalizovať stránky.

Keď tvorcovia webov začali týmto spôsobom hromadne manipulovať výsledky vyhľadávania, vyhľadávače v tichosti zmenili spôsob analýzy kľúčových slov.

Výsledok? Ak sa dnes pokúsite v texte umelo zvýšiť výskyt určitého kľúčového slova, vyhľadávač takýto text vyhodnotí, ako pokus o podvod. Ako snahu „obabrať ho“ a nečestne sa dostať medzi prvé výsledky vyhľadávania. Vyhľadávače vás za takýto pokus budú penalizovať. Potrestajú vás tým, že váš web sa prepadne vo výsledkoch vyhľadávania na podstatne nižšie pozície. V horšom prípade bude vyradený z výsledkov vyhľadávania úplne.

Z toho sa dá odvodiť univerzálne platná rada. Ak píšete na konkrétnu tému, používajte tie kľúčové slová, ktoré sú k nej relevantné v primerane častom opakovaní.

Zabiehavé písanie

Ukážkou nevhodne napísaného textu môže byť zabiehavé písanie. Chcete napísať, že predávate valcovaný plech. A píšete:

Na trhu sme už 15 rokov. Začali sme z ničoho. V začiatkoch sme museli prekonať veľa ťažkostí. Naučiť sa veľa o plechu. O valcovaní. Nebolo odkiaľ čerpať znalosti. My sme ale bojovali a zvládli sme to. Dnes sme najlepší na trhu. Naša technológia je plne automatizovaná...

A tak ďalej – ani slovo o valcovaní plechu. Možno je vaša história zaujímavá, ale na web ju môžete dať až potom, keď už máte dobrú pozíciu.

Používajte preto kľúčové slová. Držte sa témy, o ktorej píšete. Neuniknite od nej. Kľúčové slová však používajte s mierou. Myslite na ne. Vložte ich do textov prirodzeným spôsobom tak, aby text bol dobre čitateľný pre človeka. Neopakujte zámerne, umelo, nejaké slovo príliš často.

Umelo presadzované kľúčové slová

Ukážka amatérskeho pokusu o opakovanie kľúčového slova.

Valcovanie plechov. Problematike valcovania plechov sa venujeme už 15 rokov. Pre valcovanie plechov sme sa rozhodli preto, že valcovaniu plechov sa rozumieme. Valcujeme plech kvalitne a presne. Ak o valcovanie plechov máte záujem, môžeme valcovať plech aj pre vás. Valcovanie plechov – to je náš svet. Zavolajte nám a zavoláte vašu valcovňu plechov!

Váš návštevník by bol z takého textu asi znepokojený. Veď čo je to za text, ktorý v každej vete používa rovnaké slovo? Aj keby sa vám podarilo oklamať vyhľadávače, návštevník váš text nebude čítať, pretože je na prvý pohľad čudný, nedôveryhodný. Preto vaše texty musia byť napísané prirodzeným spôsobom, ale musia obsahovať kľúčové slová. V prirodzenej miere.

Miro Veselý

Ponúkam vám služby:

Text

PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.

Video, obraz, zvuk

Spracovanie fotografií, videa a podcastov

Marketing

Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a písania začal pre klientov natáčať a strihať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu