Video je dobrý nápad, ak je kvalitné

Ak som vám odporúčal dávať fotografie všade kde sa len dá, pri používaní videozáznamu by som bol veľmi opatrný. Moja opatrnosť je v rozpore s tým, čo sa teraz deje na internete. Každý hľadá videá, všetci sa chcú pozerať na pohyblivé obrázky. Vyzerá to na trend, že všetko, čo sa dá treba dávať vo forme videa. Áno, je efektné a príjemné, ak môžete na svojom webe mať videá. Možno príhovor odborníka, ktorý by zákazníkom mohol povedať niečo také, čo ich ovplyvní pri kúpe.

Narazíte na mnoho technických prekážok

Pokiaľ ste už skúšali niekedy nahrať zvuk tak viete, že to nie je také jednoduché, ako to vyzerá. Pokiaľ je mikrofón ďaleko od hlavy, znie to ako zo studne, počuť šum a v pozadí rôzne zvuky. Pokiaľ je mikrofón príliš blízko pri ústach je zasa riziko, že bude počuť rušivé zvuky, ako rečník dýcha. Znova máte divný zvuk. Bežná videokamera neumožňuje snímať externým mikrofónom. Tým pádom ste odkázaní na snímanie zvuku z kamery. Jednoducho bude počuť, že to je amatérsky záznam. To stále hovorím len o zvukovej časti. O. K. Kúpite drahú kameru a dobrý mikrofón. Naštudujete si základy zvukáriny.

Tak pridajme obraz. Vôbec nie je jednoduché nasnímať človeka, aby dobre vyzeral. To chce znalosti práce so svetelným parkom. Hodí sa mať poruke pár reflektorov. Lustre z obývačky vám naozaj nepomôžu. O. K. Kúpite nejaké reflektory, naštudujete si to.  Čo však s pozadím? Ak ste si už skúsili sadnúť pred vyžehlenú plachtu, tak viete, aký úžas sa asi zmocní divákov, pretože vyzeráte ako bezmocná obeť teroristov. O. K. Prenajmete si teda nejakú elegantnú zasadačku, kde je primerané pozadie a hlavne ticho. Nasnímate záznam. Potom si uvedomíte, že dlhý pohľad videokamerou na jedného človeka je nudný. Potrebujete strih. Buď viac kamier, alebo mať nejaký iný obrazový materiál. Strih znamená potrebu softvéru, ktorý to dokáže. Ak ste to už robili, tak viete, že po niekoľkých večeroch strávených nad nelineárnou strižňou (tak sa tieto programy volajú) ste absolútne nevyspatí (robili ste vždy do rána). Výsledkom je 5-minútové video, ktoré síce má strih, dokonca aj titulky a logo v rohu obrazu, ale celé to je aj tak nejaké divné. Cítite, že v tejto forme to nepôjde a že to musíte zobrať odznova. Prečo? Potrebuje scenár, pretože inak vlastne ani neviete čo potrebujete nafilmovať a ako.

Takže naspäť. A ideme. Vymýšľame, čo tam dať. Tik – tak, tik – tak, hodiny idú a čas beží. Zistíte, že výroba niekoľkominútového klipu v nevybavenom štúdiu, môže zabrať niekoľko týždňov práce. A výsledok, ktorý nakoniec zosmolíte, nikdy nebude taký kvalitný, ako je úplne bežný priemer, na aký ste zvyknutí z televízie.

Celý národ je doslova prisatý k televíznym správam a iným reláciám. Profesionálne televízie nastavili určitý štandard v kvalite videa. V osvetlení ľudí, v zobrazení scény a v určitých strihových zvyklostiach, vo zvuku. Ľudia sú dnes vďaka televízii a hollywoodskym filmom štandardne zvyknutí na vysokú kvalitu. A považujú ju za samozrejmosť. A túto kvalitu nedosiahnete. Ani v poloprofesionálnom štúdiu. Pozrite si titulky k bežnému filmu a skúste spočítať, koľko ľudí je zapletených do jeho prípravy. Sú to stovky mien. Nie je to náhoda.

Ak vyprodukujete provizórne video a budete ho publikovať na internete, v návštevníkovi môžete vyvolať rozpačitý dojem a ohlas: „Čo toto má byť za provizórium?“. Vaše video nemusí vrhnúť na firmu práve to svetlo, ktoré ste chceli. Aj napriek tomu, že tým videom ste chceli byť in, chceli ste zákazníkovi poskytnúť niečo viac. Keď si to zákazník pozrie, len si zamrmle: No áno, video, hýbalo sa to. Ale nudil som sa pri tom. A dôvod? Lebo malo to zlý strih. Alebo nízku ostrosť. Alebo zlú kompozíciu. Ľudia to síce nevedia takto pomenovať, ale z videa im zostane dojem, akoby bolo zhotovené len tak na kolene.

Toto je na videu nepríjemné. Každý z nás, čo tvoríme web by chcel dávať na internet video. Ale vyrobiť solídne video je zložité. Existuje alternatíva. Objednať si profesionálne videoštúdio. Ale žiaľ, videoštúdiá majú dosť vysoké ceny – často neúmerné efektu, ktorý by ste chceli videom dosiahnuť. Preto základnou je otázka, či vôbec publikovať na internete video.

Publikovať video je dobrý nápad. Televízia na natočenie krátkeho videošotu potrebuje celý štáb profesionálov. Vám asi nebude stačiť malá domáca kamera a dávka sebadôvery. Ale skúsiť to môžete.

Ako na zvuk nielen vo videu?

Kvalita zvuku je často dôležitejšia, než obraz. V ďalšom texte sa zameriam buď na podcasty, telekonferencie, ale týka sa to aj ozvučenia videozáznamov.

Nahrať hovorené slovo, ktoré by ste mohli komerčne využiť, alebo by mohlo poslúžiť vášmu návštevníkovi, nie je tak veľký problém, ako vyrobiť video. Avšak neodporúčam, aby ste zvuk nahrávali bez znalostí o tejto problematike.

Aj pre nahrávanie zvuku platia určité zásady. Pokiaľ vám záleží na vysokej kvalite, odporúčam dohodnúť sa s niektorým štúdiom, predovšetkým v prípade, že budete vyrábať len jeden zvukový klip, alebo nahrávku. Pokiaľ budete zvuk publikovať častejšie, oplatí sa vám kúpiť si vybavenie a robiť si to u vás.

Po domácky nahrávané zvukové záznamy trpia mnohými ťažkými zvukovými nedostatkami. Zákazník je zvyknutý na profesionálnu kvalitu zvuku. Z rádia, televízie, CD, či DVD. Okamžite rozpozná, že zvuk, ktorý prezentujete na svojej stránke nie je v poriadku. To znižuje vašu dôveryhodnosť.

Zvukové vybavenie

Pokiaľ chcete nahrať hovorené slovo v dobrej kvalite, odporúčam použiť špeciálny mikrofón na to určený. Mikrofón nekupujte v elektroobchodoch, či počítačových predajniach, kde vám ponúknu za bagateľ rôzne riešenia na internetovú telefóniu. Aj takým mikrofónom sa dá urobiť záznam. Pokiaľ vám však ide o rozumnú kvalitu, odporúčam obráťte sa na predajcu profesionálnej zvukovej techniky, alebo na predajcu hudobných nástrojov. V takej firme vám odporučia vhodné riešenie na záznam zvuku. Cena nemusí byť likvidačná.

Pár tipov k nahrávaniu

Ak chcete publikovať zvukové záznamy, kde bude hovoriť vždy jeden človek, kúpte si kvalitný náhlavový mikrofón. Odporúčam bezdrôtový set. Náhlavový mikrofón zaručí, že mikrofón je trvalo v primeranej vzdialenosti od úst a na vhodnom mieste. Takto získate solídny záznam aj bez zvukárov a v pomerne slušnej technickej kvalite.

Prečo odporúčam bezdrôtový set? Pri nahrávaní hovorového slova by človek nemal sedieť, ale stáť. Hlasový prejav zaznamenaný postojačky je lepší z dôvodu uvoľnenej bránice, lepšieho dýchania. Postojačky človek inak „znie“. Rečník bez káblov môže chodiť, držať si v rukách poznámky.

Zvuk však NIKDY nedávajte ako „pozadie“ na web

Internet umožňuje prácu so zvukom. Po príchode na vašu stránku sa môže rozoznieť ľúbezná hudba. Váš generálny riaditeľ sa môže rozhovoriť o tom, aká úžasná je vaša firma. To všetko sa dá. Ale to neznamená, že to máte využiť.

Web = ticho!

Vaše stránky nesmú vydávať žiadne zvuky. Dôvod je prostý. Internet si prezerajú ľudia v rôznych situáciách. Niekto počúva hudbu a popritom si pozerá internet. Ak sa z vašej stránky začne valiť hudba alebo zvuky, ktoré neočakával, môže ho to vyrušovať. Ak je to v noci, tak je nečakaný zvuk nepríjemný. Naštvaný zákazník namiesto hľadania spôsobu, ako rýchlo stíšiť nečakané zvuky, môže stránku zatvoriť a už sa k nej radšej nevráti.

Štandardom pri prezeraní webov je ticho. Ak zákazník očakáva ticho a ozve sa niečo nečakané, vaša stránka porušuje základnú zásadu vytvárania dôvery. Nespráva sa predvídateľne!

Ako publikovať len zvuk

Máte záznam z porady alebo z konferencie, na ktorej sa preberali nejaké technologické podrobnosti? Umiestnite tento zvukový záznam na internet. Dáte tak ľudom možnosť, aby si to stiahli alebo vypočuli. Tu je zvuk voliteľný. Tým pádom aj očakávateľný. Návštevník vie, že ak na určitý objekt klikne, asi niečo začne „hrať“. Vie sa na to pripraviť.

Je veľa ľudí, ktorí hľadajú zaujímavé zvukové záznamy, ktoré by si mohli vypočuť. Ak vyrobíte niečo zaujímavé, je dosť možné, že práve takáto maličkosť vás môže konkurenčne odlíšiť.

Ak ale oslovujete manažérov, alebo ľudí ktorí trávia veľa času v aute, môžete im odporučiť na počúvanie váš MP3 záznam. Môžu ho počúvať v aute a využiť tak čas.

Ak máte nápad, ako by ste zvuk vedeli využiť marketingovo, internet by mohol byť distribučným kanálom. Z neho si návštevník môže vašu zvukovú reláciu stiahnuť alebo kúpiť na nosiči a neskôr si ju môže vypočuť.

Z praxe: Nechcem vás odstrašiť, ale ak záznam má byť kvalitný, je nutné po jeho zostrihu vykonať aj takzvaný mastering, niečo ako doladenie. Pri hovorenom slove je dobré mierne zoslabiť basy, niekedy potlačiť šum a následne celý záznam dynamicky stlačiť niektorým filtrom typu kompresor – limiter. (Napríklad známym filtrom L2 Ultramaximizer.) Tým dosiahnete výbornú zrozumiteľnosť záznamu. Bez toho je nahrávka zvyčajne surová, niečo počuť dobre, niečo je príliš tiché. Nakoniec treba záznam skonvertovať do MP3 44/128 a umiestniť na web.

Miro Veselý

Ponúkam vám služby:

Text

PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.

Video, obraz, zvuk

Spracovanie fotografií, videa a podcastov

Marketing

Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a písania začal pre klientov natáčať a strihať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu