Anamorfotická predsádka na mobil (test, recenzia)

Asi každý z nás videl širokouhlý film. Exotický pomer strán Cinemascope máme zafixovaný automaticky ako signál: toto je kino. Nie televízor, nie starý film, nie fotka. Je to širokouhlé a tak to sľubuje zážitok. Pri troche šťastia dokonca veľmi dobrý. Nuž a každý filmár by asi tiež chcel natočiť dobrý film. A tak logicky sa nám podvedome žiada netrpezlivo siahnuť po širokouhlom formáte, ak to situácia čo len trocha umožní.

Hneď ako sa veci dostanete trocha pod povrch zistíte, že širokouhlé filmy sa točia často pomocou technológie zvanej anamorfovanie, čiže stlačenie obrazu. Odkaz vedie na článok, kde to popisujem podrobnejšie.

Mať k dispozícii skutočnú anamorfotickú predsádku, alebo objektív bol v minulosti len nesplniteľný sen. Astronomická cena skla a výsledok by sa aj tak ani veľmi nedal ako použiť. A tak kúzlo širokouhlých filmov ostávalo zakliate len pre profesionálnu kinematografiu. S príchodom digitálnej techniky sa situácia zmenila.

 • Špičkový objektív na širokouhlé filmovanie sa už získať dá - ceny sú však stále extrémne vysoké - desiatky tisíc eur. Zvyčajne sa to skôr oplatí prenajať len na čas natáčania.
 • Optika z dostupnejších tried - ale ešte použiteľnej kvality - stále bude okolo 300 do 5000 eur. Spravidla hovoríme o anamorfotických predsádkach používaných v kinách, alebo domácich projektoroch pre sledovanie Cinemascope filmov. Tu už v kvalite výsledku bude potrebné očakávať kompromisy.
 • Nuž a potom sú tu hračky. O nich tento článok je.

Pre mobilné telefóny sa dá kúpiť anamorfovacia predsádka. Cena od zhruba 20 do 200 eur. Počítajte s tým, že kvalita bude zodpovedať cene. K dispozícii už je na trhu niekoľko výrobcov, ktoré ich ponúkajú. Sú lepšie aj horšie.

 • Pholes Universal Anamorphic Lens For Mobile Phone 1.33 (tento zázrak som testoval).
 • Kapkur Anamorphic
 • Moment Anamorphic Lens
 • Moondog Labs’ anamorphic adapter
 • Beastgrip’s Anamorphic lens
 • Ulanzi Anamorphic Lens
 • Sandmarc’s Anamorphic
 • Inverlee

Ja som si na test vybral najlacnejšiu, neznačkovú predsádku. Mobilným telefónom totiž prakticky nikdy nefilmujem, tak sa mi neoplatí zadovážiť si niečo kvalitnejšie. Ako som tak pozeral na videá na Youtube, v tejto lige ani veľmi nie je z čoho vyberať. Všade sú rovnaké problémy, niekde vypuklejšie, niekde menej.

Keďže som testoval asi najhoršiu možnú predsádku, túto recenziu zobrať ako najnižšiu triedu kvality anamorfovania na mobile. Horšie výsledky sa už asi dosiahnuť nedajú.

 • Ak vás odradím, asi svoje prvé seriózne anamorfované video radšej natočíte na lepšej technike.
 • Keď neodradím, možno strávite pár príjemných chvíľ.

Môžete sa hneď presunúť nižšie na výsledky, teraz napíšem pár slov o čo tu vlastne ide.

 • 1,33× anamorfovacia predsádka spôsobí, že ak snímate v pomere strán 16:9 vo výsledku budete mať video s rozmerom Cinemascope teda 21:9. Pozor však, 1,33× je pomerne malé stlačenie a typické javy súvisiace s anamorfovaným filmom sa tu prejavia len málo.
 • Výhodnejšie bude pracovať s predsádkou 1,5× alebo silnejšou. Tá spraví zhruba z obrazu 4:3 obraz širokouhlý a aj príslušné efekty už budú výraznejšie. Len zatiaľ také predsádky pre mobil veľmi nevidieť.

Pri výbere predsádky pre mobil si však nechajte zájsť chuť - zatiaľ sa stretnete s predsádkami 1,33× čo nie je úplne ten najširší možný obraz. Silnejšiu som nevidel a asi by bol problém spraviť ju dostatočne kvalitnú na to, aby nezničila už tak problematický obraz z mobilu.

Recenzovaná predsádka ktorú si predstavíme v ďalšom texte má teda faktor 1,33×
 • Ak budete snímať podľa návodu a pomer strán dáte 4:3, tak obraz natiahnete zhruba na 16:9. Asi sa rýchlo dohodneme, že niečo také nedáva celkom zmysel, keďže mobil už sám sníma 16:9. Obraz nijak podstatne predsádkou neobohatíte. Anamorfotické javy sa príliš neprejavia, zato však optických chýb vnesiete do záberov hojnosť.
 • Ak budete snímať 16:9 tak vo výsledku síce dostanete žiadaný rozmer Cinemascope (21:9) ale počítajte s tým, že po bokoch už bude rušivá vinetácia a iné problémy. Jednoducho, rozprávame sa o hračke.

Takže poďme to nasadiť na mobil a skúšať.

Nasadenie na mobil je riešené pevným uchytením. Ak máte smolu a váš mobil bude o pol milimetra hrubší, skončili ste.

Uchytenie sa tvári ako pevné s možnosťou prišróbovať to. Aj tak však kĺže po mobile a ľahko mení pozíciu. To je aj môj prípad. Kopu záberov som doniesol neostrú. Pripevnil som, pohlo sa.

Predsádka predpokladá objektív na boku mobilu.

 • Ak máte v mobile objektív v strede a nie pri kraji, skončili ste.
 • Tlačka síce predsádku drží, ale drží aj displej a tak ste skončili s jeho ovládaním prstami. Možno by sa to dalo riešiť podložkou, ale len na test som sa tým nezaoberal. Jediné čo sa dá je nastaviť aplikáciu vopred, pripevniť predsádku a potom exponovať tlačítkom, pretože display nebude na prst reagovať.
 • Ak máte na mobile o pol milimetra vystupujúci objektív, predsádka nebude nasadená rovnobežne, ale nakrivo. To zhoršuje ostrosť a kvalitu obrazu.

Dosť obmedzení, povedal by som. Nevadí, chceli sme sa predsa pohrať.

Hore vidíte záber nasnímaný s predsádkou, ale neupravený. Dole roztiahnutý na Cinemascope. Bol to prvý test a nedávali sme pozor na to, či to bude ostré. Ako vidíte na obraze vpravo, ak predsádka nie je nasadená správne, obraz je na niektorých miestach veľmi neostrý. To je ostatne typické pre všetky podobné predsádky na mobil. Ak to nie je v optickej osi, je koniec ostrosti. A v optickej osi to nebudete mať nikdy. Vždy to tam dáte len od oka a drží to tam zhruba do prvého väčšieho pohybu rukami.

Stačí predsádku nasadiť inak a už sa to zmení.

Tip z praxe: ak máte riadnu aplikáciu na filmovanie videa, ako Filmic Pro a podobné, prepnite si to na anamorfovaný záznam. Aplikácia video sama roztiahne. Ja som pracoval s neroztiahnutým obrazom a to sa ťažšie komponuje - vlastne skôr naslepo.

Jeden z dôležitých javov vo svete anamorfovaných filmov je špecifický Lens Flare. Vidíte, že táto predsádka ho nemá celkom horizontálny, ale vždy trocha iný. Podľa toho, ako sa podarí dostať ho do optickej osi. Ľavá šípka zas ukazuje oblasť neostrosti. Pri tomto nasadení predsádky sa nám to posunulo zas doľava 🙂

Iný záber na Lens Flare. Znova nie sú presne rovné.

Často vznikajú len malé odlesky. Vpravo dole už vidieť vinetáciu.

Často nevzniknú žiadne svetelné efekty v protisvetle, alebo sú len mierne.

Občas sa podarí anamorfotickú predsádku nasadiť aj takmer presne. Potom záber začína pôsobiť skoro až ostrým dojmom. Až človek začne ľutovať, že ten záber nemôže ísť z riadnej kamery, ktorá by zvládla väčší dynamický rozsah ako mobil.

Bežný pohľad na mesto preplnené autami.

Ako vidíte, kým som spravil čelom vzad, predsádka sa už stihla spraviť úskok doľava a máme neostrý bok.

Niektoré zábery vychádzajú vcelku pekne - ono mierne cylindrické skreslenie sa tu dá trocha cítiť.

Ešte ukážka Lens Flare pri anamorfotickej predsádke.

Aj tu vidíme, že ak sa podarí nasadiť ju správne, obraz je pomerne ostrý.

Tož tak smelo do záveru!

Širokouhlé video je krásna vec, ktorá filmárovi dokáže spraviť radosť. Ak chcete natočiť niečo, čo bude vzdialene pripomínať kinematografické zábery, máte možnosť kúpiť si anamorfotickú predsádku na mobil. Na trhu je viacero riešení, tie drahšie vám poskytnú o málo lepšie výsledky. Neočakávajte však výsledky dobré, alebo výborné. Dá sa to použiť pre youtuberské využitie, či na klip pre začínajúcu kapelu, ak požiadavka na kvalitu je malá, ale túžba hrať sa na film silná. Alebo proste pre všetky ostatné prípady, kedy neprekáža, že výsledok bude mierne neostrý najmä po bokoch a vinetovaný. (Aj u drahších predsádok na mobil s tým počítajte!)

Keby ste si chceli vybrať predsádku, tu je pár tipov:

 • Ak sa dá, vyberte si predsádku určenú presne pre konkrétny váš mobil, aby sedela presne tam, kde má. Nech netrpí problémami ako nemožnosť kliknúť na display a nech obraz nie je zbytočne neostrý aj keby nemusel byť.
 • Ak sa dá získať pre váš mobil a predsádku rig, smelo do toho. Predsádka bude na pevnej konštrukcii uchytená pevnejšie a spoľahlivejšie. Predsa len ak chcete točiť širokouhlé video tak budete asi pracovať s mobilom veľa a nie je príjemné pred každým záberom to tam nejako pricvakávať a potom odhadometricky posúvať aby to bolo aspoň trocha možno chvíľu ostré. Na slnku aj tak veľa neuvidíte.
 • Ak budete sledovať recenzie, pozor na affiliate stránky s "recenziami". Už zamorili skoro celý internet. Tie do samotných nebies vychvália čokoľvek, len aby ste to kúpili a oni dostali svoju províziu. Radšej si pozrite stránky nadšencov, ktorí tým naozaj filmujú a nie sú odkázaní podporovať predaj. Predídete sklamaniu.
 • Nuž a myslite aj na to, že mnoho filmárov čo to predvádza alebo recenzuje vám predvedie len tie najlepšie videá. Neukážu, aké sú s tým problémy, aby nemuseli priznať, koľko záberov pokazili.
Anamorfotická predsádka na mobil je potecha. Je to pánske huncútstvo. Niečo čo naskutku nepotrebujete. Pokiaľ točíte seriózne video sú nevýhody tejto optickej súčiastky na mobil väčšie, ako výhody. To diskvalifikuje jej vážnejšie využitie. Pokiaľ však pre vaše účely nevýhody nie sú problém, potom je to zaujímavá skúsenosť. Prinajmenej.

Asi už cítite, že som skôr proti, ako za. Tu sú dôvody, prečo každá súčasná predsádka na mobil prinesie skôr rozpačité výsledky:

 1. Hlavné efekty pre ktoré chceme pracovať s anamorfotickou predsádkou sa na mobile takmer neprejavia. Klasické znaky anamorfovaných filmov ako krásny Lens Flare alebo dokonca prepytujem oválne neostré svetielok veľkomesta v pozadí mimo hĺbky ostrosti pri týchto hračkách nečakajte. Mobil na to má príliš malý snímač.
 2. V protisvetle budú optické chyby lacnej anamorfotickej predsádky skôr rušivé, než efektné. Budú v čudných uhloch, alebo tam, kde by ste ich nečakali.
 3. Nemáte úplnú istotu, že obraz bude ostrý. Zato však máte úplnú istotu, že obraz bude menej ostrý, než bez predsádky.
 4. Nemáte úplnú istotu, že predsádka je a zostane nasadená v zvislej polohe. Ak bude trocha šikmo, dostanete nepríjemné geometrické skreslenie, ktoré sa vám nebude páčiť.
 5. Obraz bude vinetovaný - po rohoch už vo výhľade zavadzia telo predsádky.
 6. Ak nemáte aplikáciu ktorá natívne podporuje prácu s anamorfovaným filmom, nemáte nad finálnou kompozíciou úplnú kontrolu a filmujete len od oka a zhruba.

Takýto výrobok na skutočne serióznu prácu asi nevyužijete. Ak vás anamorfovaný film baví, užite si to. Je to jednoducho zmena a akokoľvek sú výsledky problematické, asi budete mať pri filmovaní trocha iný pocit. Ja viem, je to skôr hračka, ako práca. Ale aj hračka môže potešiť - veď ruku na srdce - poznáte nejakého filmára, ktorý by nebol hračička testovač?

Samozrejme - naďalej sa budem pri serióznej videoprodukcii držať klasického používania kamier 16:9. S širokouhlým objektívom sa dá nasnímať kvalitný záber a ak ho trocha orežete, získate širokouhlé video v technicky slušnej kvalite. Viem, bude jasné, že je to širokouhlé, ale nie anamorfované. Ale zas anamorfované video od neanamorfovaného rozozná len podľa "oka" možno pár desiatok ľudí v republike. Ostatní by sa len čudovali, prečo práve toto vaše video je akési menej ostré a menej kvalitné. Aj tak totiž môže skončiť vaša prvá skutočne širokouhlá snímka.

Nakoniec aby sme sa rozumeli pridám posledné porovnanie. Spravil som

 1. záber z mobilu s predsádkou a rovnakú scénu som nasnímal
 2. bežným lacným kompaktným digitálnym fotoaparátom bez predsádky a orezal na Cinemascope.

Kým sa na obraz pozeráte v malom zväčšení, výsledok vyzerá podobne. Nižšie si však pozrite detail a tam už rozdiel je poriadny.

Záber z lacného digitálneho fotoaparátu orezaný na cinemascope.

Záber z mobilného telefónu s predsádkou.

Záber z lacného digitálneho fotoaparátu orezaný na cinemascope.

Záber z mobilného telefónu s predsádkou.

Vidíme, že záber z lacného kompaktného aparátu s vysokým šumom a nie práve kvalitným objektívom bude vždy obsahovať podstatne viac obrazových informácií. Som presvedčený o tom, že divák ich ocení viac, ako záber z testovanej hračky.

Pokiaľ sa vám žiada simulovať aspoň trocha efekty zo sveta kinematofrafie, môžete sa začítať aj do článkov, ktoré vám dajú tipy, ako efekt anamorfotického skreslenia môžete aspoň simulovať. Tu je pekný návod, ako sa to dá spraviť na bežnom objektíve a aj v postprodukcii: How to Get the Anamorphic Look Without the Anamorphic Lens ak ten efekt potrebujete.

Takže:

Ak vám kvalita videa z mobilu vyhovuje s úplným prehľadom, kúpa podobnej predsádky môže stáť za pokus. Určite ako nový optický člen zhorší kvalitu optického systému, ale získate na výstupe skutočný anamorfovaný záber. Nie, nebude dokonalý. Ale veď sa rozprávame o hračke. Takže iste vás neprekvapí že kvalita nebude rovnaká ako keby ste filmovali cez objektív, ktorý stojí 50 tisíc eur.

Pokiaľ vás anamorfované video láka vážnejšie, asi by som sa prihováral prasiatko nerozbíjať. Skôr, než kúpite hračku na mobilný telefón za nejakých 150 eur, zvážte, či sa vám nehodí radšej priplatiť a kúpiť hneď o niečo drahšie sklo - ale už na kameru. Také, ktoré vám aj vďaka väčšiemu snímaču umožní predsa len o niečo výraznejšie obrazové efekty - veď práve pre ne to celé chcete asi podstúpiť. Potom by som sa prihováral asi k predsádke, alebo objektívu s faktorom 1,5× a viac. Ani to nebude kvalita prvoligovej kinematografie (ani druhá liga) ale výsledky budú zbavené aspoň tých najťažších detských chýb.

Niekoľko videí od iných autorov na tému anamorfovania

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu