Color grading – farbenie videa

Pod pojmom Color grading sa v slovenčine rozumie "farbenie videa". Pojem farbenie videa neznamená že video nafarbené do nejakého farebného odtieňu. Ide o technológiu kedy farebný obraz upravíme na technicky čo najlepší. Prípadne ho následne ešte vylepšujeme do efektívnejšej alebo farebne presnejšej kvality.

Pozrime si to na príklade bežného videozáberu.

Bežný záber z Bratislavy. V lete trocha spŕchlo.

Základná úroveň sú farebné korekcie. Nastaví sa kontrast a farebnosť na "normál".

V druhej úrovni sa už začnú upravovať veci, ktoré viac sedia režijnému zámeru. Napríklad potlačí sa neónový plecniak, stmaví sa pozadie aby sa viac zvýraznila scéna. Upraví sa farba vody a stromov.

Nakoniec sa na záber dá pustiť nejaký efektový procesor. V tomto prípade je to variant farbenia orange/teal. Takéto farbenie videa sa používa na dosiahnutie kinematografického vzhľadu videa.

Prípadne sa cez obraz pustí filter, ktorý spôsobí také farebné a tonálne podanie, ktoré vyzerá ako keby šlo o záber z filmu.

Prípadne sa na záber nasadí filtrácia, ktorá navodí pocit, že ide o záber z nočnej scény. Súčasný softvér už dokáže pomerne presne namapovať aj pohybujúce sa objekty a tak v postprodukcii môžete vytvoriť aj ilúziu, že autám svietili reflektory.

Pohľad na pracovnú plochu programu Davinci Resolve. Na zábere vidíte maskovaciu vrstvu, ktorou som stmavoval pozadie vpravo. Color grading sa však dá vykonávať v mnohých programch na prácu s videom. Základné korekcie vie každý editor. Pokročilé techniky gradovania videa, rôzne masky či efekty však už vyžadujú profesionálne nástroje.

Farbenie videa je vlastne niečo ako retuš.

Nie však retuš fotografie, ale videa.

Color grading umožňuje odstraňovať v obraze rôzne chyby napríklad prepálené oblasti alebo chyby v pleti. Gradovanie videa (tak sa totiž tento postup tiež nazýva) sa dnes používa takmer vo všetkých profesionálnych videách.

Natočíte Video napríklad mobilným telefónom a po farebných úpravách môže záber vyzerať podobne, ako keby bol filmovaný normálnym kinematografickým procesom na celuloidový materiál. Samozrejme - mobilom nedosiahnete rovnaký záber, ako by dodal hollywoodsky filmový štáb s vybavením za niekoľko miliónov. Avšak na bežnú prácu vám záber z mobilu môže stačiť aj na profesionálnu produkciu - napríklad v televízii na spravodajstvo, či reportáž.

Filmovanie mobilom tu uvádzam skôr ako extrémny príklad. No nie je to až tak ďaleko od reality - dnešný mobil filmuje v mnohých parametroch lepšie, ako profesionálna televízna kamera pred 20 rokmi.

V súčasnosti sú moderné rôzne spôsoby devastácie obrazu. Môžete si stiahnuť, alebo sami nastaviť rôzne farebné závoje, redukciu farieb. Niečo podobné vídame aj na fotkách na instagrame. Devastácia - inak nie som ochotný pomenovať rôzne typy farbenia videá ktoré redukujú množstvo farieb. Z obrazu často urobia záber aký by sa bolo dalo nafilmovať na materiály v medzivojnovom období minulého storočia.

Neodporúčam, aby ste používali efektové výrazové prostriedky samoúčelne.

Vždy je vhodné, ak color grading slúži filmovému zámeru s citom. Len preto, že môžeme z obrazu spraviť vyšisovaný čudný záber, nerobme to.

Príklad ako som farbil video. Aby si divák ihneď všimol postavu, okolie sa stmavuje.

Iný príklad, ako z bežného záberu môžete spraviť trocha pestrejší. Tieto zábery vidíte vo videu nižšie - zámerom bolo vyblázniť sa s farbami.

https://www.youtube.com/watch?v=tSwsvX6861M

Alebo ukážka, ako sa z videa dá odstrániť rušivý predmet.

Color grading - články, služby

Ďalšie informácie o farbení videa

Miro Veselý

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú pri každom novom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý. V poslednom čase ma začalo baviť kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu