Videoprodukcia a množstvo dát

Dnes sa pozrime na praktické tipy, ako spracovať video pre zákazníkov čo sa týka objemu dát, alebo zálohovania. Toto je téma, o ktorej bežný človek (zákazník) asi neuvažuje, nevie o tom a nezaujíma ho to. Je to ale téma, ktorú vo videoprodukcii riešiť musíte. Budete s tým mať náklady a starosti, ale proste to patrí k tej "hre na tvorenie videa".

Každý, kto už ste robili s počítačmi viete, že tu a tam sa niečo stane. Ak sa stane niečo nečakané, vzťahuje sa na to zákonník schválnoti: veci sa stanú vždy vtedy, keď sa to hodí najmenej.

 • Začína prednáška a na veľkej obrazovke sa víťazoslávne spustí aktualizácia systému. Polhodinová a nedá sa zastaviť.
 • Ak zlyhá pamäťová karta, zlyhá zvyčajne v najdôležitejšom zábere.
 • Raz si zabudnete stíšiť zvuk na mobile a počas dôležitého rokovania vám zavolá niekto, kto inak nevoláva nikdy.

Viem, v skutočnosti ide o myšlienkovú pascu (myšlienkové pasce som popisoval v knihe V bubline internetu) pretože často sa takéto veci stanú aj vtedy, keď to nevadí, alebo sa to akurát hodí. Avšak ak sa to hodí, nenaštve nás to. Ak nás to nenaštve, je to udalosť bez emócií a tým pádom si ju nezapamätáme. Načo aj? Preto vzniká ono myšlienkové skreslenie, že sa nám stávajú veci LEN keď sa to nehodí.

My teda musíme uvažovať tak, aby sme pri filmovaní každého dôležitejšieho videa mali čo najmenšie riziko straty dát alebo iných zlyhaní. Čo v tej veci môžete spraviť?

Kamera s duálnym záznamom

Už počas filmovania je ideálne, ak máte kameru, ktorá umožňuje paralelný záznam na dva pamäťové médiá. V súčassnosti medzi obľúbené fotoaparáty s filmovými možnosťami patrí Panasonic GH5 ktorý túto možnosť má. Zdvojnásobí to síce cenu za pamäťové karty, ale všetky dôležitejšie záznamy máte v zálohe. To oceníte len zriedkavo - pamäťové médiá sú už dnes menej náchylné na chyby. Menej ale neznamená 100% istota.

Už pri nahrávaní získať dvojitý záznam je preto veľmi dobrý nápad.

Aj pre záznam audiosignálu sa vo videoprodukcii oplatí ísť podobnou cestou. Lacnejšie záznamové systémy nemajú duálny záznam na dve karty. No niektoré prístroje nahrávajú dve stopy zároveň. Jedna tichšia a jedna v normálnej hlasitosti. Ak by na scéne nikto nečakane začal kričať, zachráni vám to záznam. Tiež sa tak zachráni záznam, ak by pamäťové médium malo nejaké chybné sektory.

Zálohovacie stratégie vo videoprodukcii

Nafilmovaný videozáznam aj so zvukovými stopami zvyčajne chceme čo najskôr dostať z kamier a záznamníkov niekam do počítačov.

Tu začínajú problémy. Aj v počítači je výhodné, ak kopírujete dáta aspoň na dva nezávislé médiá. Chyby a poruchy harddiskov sú síce zriedkavé, ale ak sa to stane, môže to byť vážna pohroma - veľký disk = veľa dát. Aj z poškodeného disku sa síce často podarí veľkú časť dát zachrániť, ale taká služba je drahá, pomalá a nedá sa na ňu preto spoliehať.

Metodík, ako môžete riešiť zálohovanie je veľa. Ukážem vám ako to robíme v našej videoprodukcii.

Dáta sú hneď po nafilmovaní skopírované takto:

 1. Hlavný disk na ktorom sú všetky dáta v archívnom stave tak, ako vypadli z techniky. S týmito dátami sa nerobí nič, sú proste tam. Disk je v počítači.
 2. Tieto dáta sa automaticky zálohujú na cloud* čo zvyčajne trvá pomalšie a túto zálohu považujem len za pracovnú - nespolieham sa na ňu. Primárne je spoľahlivá pri fotografiách. Tie sa nahrajú rýchlo.
 3. Ďalšia kópia dát ide na záložný disk. Ten sa po uložení zálohy automaticky vypína a nie je z počítača dostupný vôbec. Je to ochrana pred prípadnými problémami ako búrka, ktorá by mohla poškodiť niektoré elektronické obvody.
 4. Tretia kópia ide na rýchly pracovný SSD disk z ktorého sa potom následne berú dáta na editáciu. Tu sa zvukové stopy už stávajú "obeťou" zvukárskych úprav.
 5. Štvrtá kópia dát sa ukladá na špeciálnu cloudovú* službu. Táto kópia sa vytvára len v prípade že ide o vážnejšie projekty, kde by strata záznamu bolela viac, ako niekoľko hodín (desiatok hodín) zálohovania na cloud*.

* poznámka k téme cloud a foto/video: Pre firmy a podnikateľov - treba myslieť na to, že cloudová služba musí mať servery v priestore Európskej únie (GDPR) pretože video zvyčajne obsahuje aj dáta ktoré spadajú do tejto legislatívy. Našťastie všetky väčšie cloudové služby túto funkciu (zvyčajne automaticky) poskytujú.

Koho zaujímajú cloudové úložiská, možností je veľa. Dá sa uvažovať o službách z dielne Amazonu, Google a iných.

Veľa dát a nie celkom jasné čo s nimi

Čím kvalitnejšie chcete točiť video, tým náročnejšie je to na objem dát. Ako príklad môže slúžiť bežný 25 minútový videorozhovor filmovaný na 2 bežné kamery / fotoaparáty. Záznam 4k spotrebné zariadenia, žiadna profesionálna technika. Aj tak dáta zaberú okolo 50 giga. Ak točíte dlhší záznam často len jedna akcia zaberie toľko miesta, koľko bežný používateľ potrebuje na všetko čo vôbec má.

Inými slovami vo videoprodukcii každú chvíľu musíte dokupovať úložnú kapacitu či už vo forme diskov, cloudov alebo iných technológií - tu však príliš nie je veľa iných riešení na výber. Ide o veľké objemy dát, nič pomalé sa nehodí. Akceptovať sa ešte dajú rôzne NAS riešenia - v ideálnom prípade na inej adrese ako je vlastné štúdio aby v prípade problémov zostali dáta dostupné.

 • Pri väčších zákazkách sa zvyčajne zálohovanie zdrojových a pracovných súborov dojednáva vopred ako strategicky, tak aj finančne.
 • Menšie zákazky sa často nedajú riešiť až tak komplexne - zákazník zvyčajne nerozumie otázke na zálohovanie.

Klient pre ktorého tvoríte video často nerozlišuje medzi originálnym videom z videokamery a medzi finálnym videom na publikáciu. Jeho predstava je taká, že kedykoľvek sa z toho dá niečo vystrihnúť, alebo naopak tam niečo vložiť.

Preto je dobré dáta automaticky skladovať aspoň rok dozadu, alebo aspoň kým trvá dohodnutá spolupráca. Už sa mi párkrát stalo, že zákazník po polroku príde s nápadom, že "to video by sme mali TROŠKA upraviť". Potom ak nemáte zdrojové dáta tak nemáte zákazku a zvyčajne následne už ani zákazníka.

Preto je dobré uvažovať vopred, akú budete mať stratégiu pri zálohovaní dát. Mala by byť:

 • Primeraná obsahu - nedáva zmysel zálohovať nejaké nevýznamné video na viacero kontinentov. Ani nakrútiť exkluzívny záber významnej udalosti a archivovať ho len v telefóne v ktorom bolo nafilmované. Alebo len v kamere.
 • Primerane robustná (aspoň dva rôzne médiá) ideálne aspoň dva fyzické umiestnenia (napríklad rôzne budovy, rôzne mestá, rôzne kontinenty)
 • Jednoduchá a rýchla. Čokoľvek, čo vyžaduje prácu navyše je vo videoprodukcii problém. Často sú krátke termíny, málo času a ľahko si povieme "toto zálohujeme neskôr" (čítajte = nikdy). Preto s tým úzko súvisí aj bod:
 • Automatizovaná. V ideálnom prípade sa zálohovanie dá zveriť niektorému nástroju ako Macrium Reflect, alebo inému. Taký software potom automaticky stará o to, že všetky zmeny sa niekde uložia.
 • Relatívne lacná. Občas treba kontrolovať či nedržíte zálohy ktoré už nepotrebujete. Aj keď ceny diskovej kapacity pre videoprodukciu nie sú likvidačné, nie je to ani niečo, čo je k dispozícii zadarmo.

Takže to sú prístupy, ktorými sa pri tvorbe videí môžete riadiť. Pomôže to chrániť dáta.

 • Veľmi často z toho budete mať len ďalšiu otravnú úlohu, ktorá časovo a ekonomicky komplikuje prácu pri tvorbe videa.
 • No potom sa TO jedného dňa stane. Ak zistíte, že dáta, ktoré sa práve nejako zničili dokážete za pár minút napraviť obnovením zo zálohy, budete radi, že máte z čoho obnovovať. Najmä ak to bude niečo kľúčové pre vašu prácu.

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu