Dnes sa pozrime na praktické tipy, ako spracovať video pre zákazníkov čo sa týka objemu dát, alebo zálohovania. Toto je téma, o ktorej bežný človek (zákazník) asi neuvažuje, nevie o tom a nezaujíma ho to. Je to ale téma, ktorú vo videoprodukcii riešiť musíte. Budete s tým mať náklady a starosti, ale proste to patrí k tej "hre na tvorenie videa".
Každý, kto už ste robili s počítačmi viete, že tu a tam sa niečo stane. Ak sa stane niečo nečakané, vzťahuje sa na to zákonník schválnoti: veci sa stanú vždy vtedy, keď sa to hodí najmenej.
Viem, v skutočnosti ide o myšlienkovú pascu (myšlienkové pasce som popisoval v knihe V bubline internetu) pretože často sa takéto veci stanú aj vtedy, keď to nevadí, alebo sa to akurát hodí. Avšak ak sa to hodí, nenaštve nás to. Ak nás to nenaštve, je to udalosť bez emócií a tým pádom si ju nezapamätáme. Načo aj? Preto vzniká ono myšlienkové skreslenie, že sa nám stávajú veci LEN keď sa to nehodí.
My teda musíme uvažovať tak, aby sme pri filmovaní každého dôležitejšieho videa mali čo najmenšie riziko straty dát alebo iných zlyhaní. Čo v tej veci môžete spraviť?
Už počas filmovania je ideálne, ak máte kameru, ktorá umožňuje paralelný záznam na dva pamäťové médiá. V súčassnosti medzi obľúbené fotoaparáty s filmovými možnosťami patrí Panasonic GH5 ktorý túto možnosť má. Zdvojnásobí to síce cenu za pamäťové karty, ale všetky dôležitejšie záznamy máte v zálohe. To oceníte len zriedkavo - pamäťové médiá sú už dnes menej náchylné na chyby. Menej ale neznamená 100% istota.
Už pri nahrávaní získať dvojitý záznam je preto veľmi dobrý nápad.
Aj pre záznam audiosignálu sa vo videoprodukcii oplatí ísť podobnou cestou. Lacnejšie záznamové systémy nemajú duálny záznam na dve karty. No niektoré prístroje nahrávajú dve stopy zároveň. Jedna tichšia a jedna v normálnej hlasitosti. Ak by na scéne nikto nečakane začal kričať, zachráni vám to záznam. Tiež sa tak zachráni záznam, ak by pamäťové médium malo nejaké chybné sektory.
Nafilmovaný videozáznam aj so zvukovými stopami zvyčajne chceme čo najskôr dostať z kamier a záznamníkov niekam do počítačov.
Tu začínajú problémy. Aj v počítači je výhodné, ak kopírujete dáta aspoň na dva nezávislé médiá. Chyby a poruchy harddiskov sú síce zriedkavé, ale ak sa to stane, môže to byť vážna pohroma - veľký disk = veľa dát. Aj z poškodeného disku sa síce často podarí veľkú časť dát zachrániť, ale taká služba je drahá, pomalá a nedá sa na ňu preto spoliehať.
Metodík, ako môžete riešiť zálohovanie je veľa. Ukážem vám ako to robíme v našej videoprodukcii.
Dáta sú hneď po nafilmovaní skopírované takto:
* poznámka k téme cloud a foto/video: Pre firmy a podnikateľov - treba myslieť na to, že cloudová služba musí mať servery v priestore Európskej únie (GDPR) pretože video zvyčajne obsahuje aj dáta ktoré spadajú do tejto legislatívy. Našťastie všetky väčšie cloudové služby túto funkciu (zvyčajne automaticky) poskytujú.
Koho zaujímajú cloudové úložiská, možností je veľa. Dá sa uvažovať o službách z dielne Amazonu, Google a iných.
Čím kvalitnejšie chcete točiť video, tým náročnejšie je to na objem dát. Ako príklad môže slúžiť bežný 25 minútový videorozhovor filmovaný na 2 bežné kamery / fotoaparáty. Záznam 4k spotrebné zariadenia, žiadna profesionálna technika. Aj tak dáta zaberú okolo 50 giga. Ak točíte dlhší záznam často len jedna akcia zaberie toľko miesta, koľko bežný používateľ potrebuje na všetko čo vôbec má.
Inými slovami vo videoprodukcii každú chvíľu musíte dokupovať úložnú kapacitu či už vo forme diskov, cloudov alebo iných technológií - tu však príliš nie je veľa iných riešení na výber. Ide o veľké objemy dát, nič pomalé sa nehodí. Akceptovať sa ešte dajú rôzne NAS riešenia - v ideálnom prípade na inej adrese ako je vlastné štúdio aby v prípade problémov zostali dáta dostupné.
Klient pre ktorého tvoríte video často nerozlišuje medzi originálnym videom z videokamery a medzi finálnym videom na publikáciu. Jeho predstava je taká, že kedykoľvek sa z toho dá niečo vystrihnúť, alebo naopak tam niečo vložiť.
Preto je dobré dáta automaticky skladovať aspoň rok dozadu, alebo aspoň kým trvá dohodnutá spolupráca. Už sa mi párkrát stalo, že zákazník po polroku príde s nápadom, že "to video by sme mali TROŠKA upraviť". Potom ak nemáte zdrojové dáta tak nemáte zákazku a zvyčajne následne už ani zákazníka.
Preto je dobré uvažovať vopred, akú budete mať stratégiu pri zálohovaní dát. Mala by byť:
Takže to sú prístupy, ktorými sa pri tvorbe videí môžete riadiť. Pomôže to chrániť dáta.
Ponúkam vám služby:
PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.
Spracovanie fotografií, videa a podcastov
Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.