Strihom videa sa rozumie zloženie série záberov tak, aby šli za sebou. V praxi to potom vyzerá tak, že nafilmujete viac materiálu, ako potrebujete. Potom sa v strižni dlhé zábery zostrihnú - skrátia. Odstránia sa rušivé časti a výsledné video potom máva zvyčajne väčší "švih".
Pokiaľ vás strihanie videa baví a zaujíma, pripravil som pre vás bleskový kurz strihania videa v programe Davinci Resolve. Je to program na strihanie videa zadarmo. Jeho plná, profesionálna štúdiová verzia má síce viac možností, ale bežné videá zostrihnete aj v bezplatnej verzii - bez obmedzení a ťažkostí.
V tomto videu si ukážeme, ako nastaviť program, kde nájsť hudbu do videí. Ukážeme si, ako pri strihu videa môžete spraviť prelínačku, stmievačku. Naučíte sa vložiť do videa text, alebo animovaný titulok.
V tomto videu ukazujem všetko, čo potrebujete na základný strih videa vedieť.
Správny strih spoznáte veľmi jednoducho - nevšimnete si ho. Dobre nastrihané video plynie splavne, obsah je zaujímavý a divák si neuvedomuje nič rušivé.
Strih videa je časovo náročná úloha. Aj pri spracovaní bežného klipu či svadby to znamená, že kameraman dodá niekedy aj niekoľko hodín záznam. Aj v prípade, že existuje scenár, často to znamená, že strihač musí prejsť všetok materiál, aby vedel, čo je k dispozícii ako vstupná surovina.
Pri výrobe reportáží často presný scenár neexistuje a strihač musí prejsť všetko, čo sa nasnímalo. Potom z toho môže vybrať vhodný materiál, zvyčajne v spolupráci s režisérom.
Na strihanie videí sa dnes prakticky vždy používa digitálna technológia. K dispozícii máme veľa rôznych strižní. Ak budete niečo také chcieť, volá sa to nelineárna videostrižňa a takých programov sú na trhu tisícky. Tie najjednoduchšie sa ovládajú ľahko a pre bežné rodinné použitia plne postačujú.
Pokiaľ ale chcete zostrihnúť video s vážnejšími ambíciami, lepšie výsledky dosiahnete na profesionálnom programe. Jedným z príkladov je program Davinci Resolve. Je k dispozícii zadarmo, stiahnete a používate. Nadštandardné funkcie síce sú len v platenej verzii, ale ak sa videami neživíte, nepotrebujete kupovať.
V minulosti sme video strihali v programoch ako Ulead Video studio, Adobe Premiere, Sony Vegas. Majitelia Apple riešení potom majú k dispozícii špičkový Final Cut Pro.
Nie tak veľa rokov dozadu na túto otázku existovala neproblematická odpoveď. Apple. Na strih videa, tvorbu hudby, sadzbu kníh a podobné úlohy bol bezkonkurenčný. Spomínam si, keď som v roku 1996 strihal video. Špeciálna karta (drahšia ako celý počítač), špeciálny SCSI disk a aj tak sa práca menila striedavo na čakáreň a striedavo na začínajúci infarkt. Strih videa vtedy znamenal šialene pomalú prácu. Na väčšinu operácií sa čakalo a čakalo. Neraz sme sa nedočkali, počítač zamrzol. To bola cena za to, že som pracoval na platforme Windows 95.
Po roku 2000 sa situácia začala meniť. Počítačové zostavy získavali výkon. Softvér začínal byť čoraz stabilnejší. Po roku 2010 už začala byť zmazaná priepasť medzi Apple a Windows. Strih videa, DTP či 3D modelovanie už fungovali porovnateľne.
Dnes je situácia taká, že ak nemáte špeciálny a konkrétny dôvod, nepotrebujete Macintosh. Je jasné, že ak ste profesionál a striháte video vo Final Cut Pro, tak to je dobrý dôvod - ten softvér nie je pre Windows.
Pokiaľ ale pracujete s Davinci Resolve, tak si kúpte radšej "obyčajný" počítač, ktorý však bude vybavený primerane na strih videa. Radšej kúpte silný procesor a grafickú kartu. Nie luxus bielej farby.
Predpokladajme, že so strihom skôr začínate. Preto pár tipov skôr na začiatok. Predpokladám, že v tejto chvíli na videu nezarábate. Budeme šetriť. Profesionálny filmár si na strih videa kúpi najvyššiu možnú triedu akú môže, pretože rýchlosť spracovania videa je faktor, ktorý ho môže živiť lepšie, ako úspora.
Pre začiatok si teda kúpte počítač najdrahší na aký máte. V ďalšom texte si povieme pár tipov, ako rozložiť náklady.
Pri strihu a farbení videa je dôležité, aby ste mali istotu, že vaše monitory zobrazujú to, čo treba. Inak hrozí že video naladíte perfektne - ale len u vás. Na ostatných monitoroch môže hrať chybne.
Pozrite si bleskovo tento obrázok. Ak vidíte všetky polia, pravdepodobne je váš monitor celkom v poriadku nastavený. Chybne nastavený monitor napríklad v tmavej alebo svetlej oblasti zobrazuje len plochu a nie rozdielne odtiene.
Ukážka, ako to nemá vyzerať - čierne sú zliate a biele sú zliate.
Druhý môj obľúbený test je tento prechod. Ak vidíte všetky prechody celkom plynulé, všetko je v poriadku. V obraze nesmú byť žiadne skoky. Ani farby nesmú byť rôzne nepravidelné.
Ukážka, ako to nemá vyzerať - extrémne príklady. Farby vľavo sú poposúvané. Napravo je silná posterizácia. Namiesto plynulého prechodu skokové zmeny farieb.
Počítač pre vás bude potrebovať nasledovné vlastnosti komponentov:
Strih videa teda ako vidíte nie je celkom jednoduchá práca. Zato ak vás baví, odmení vás to. Je príjemné ak sa vám podarí video, ktoré si potom diváci pozrú a páči sa im.
Ponúkam vám služby:
PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.
Spracovanie fotografií, videa a podcastov
Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.