Strih videa

Strihom videa sa rozumie zloženie série záberov tak, aby šli za sebou. V praxi to potom vyzerá tak, že nafilmujete viac materiálu, ako potrebujete. Potom sa v strižni dlhé zábery zostrihnú - skrátia. Odstránia sa rušivé časti a výsledné video potom máva zvyčajne väčší "švih".

Pokiaľ vás strihanie videa baví a zaujíma, pripravil som pre vás bleskový kurz strihania videa v programe Davinci Resolve. Je to program na strihanie videa zadarmo. Jeho plná, profesionálna štúdiová verzia má síce viac možností, ale bežné videá zostrihnete aj v bezplatnej verzii - bez obmedzení a ťažkostí.

V tomto videu si ukážeme, ako nastaviť program, kde nájsť hudbu do videí. Ukážeme si, ako pri strihu videa môžete spraviť prelínačku, stmievačku. Naučíte sa vložiť do videa text, alebo animovaný titulok.

V tomto videu ukazujem všetko, čo potrebujete na základný strih videa vedieť.

Odporúčania k strihaniu videí

Správny strih spoznáte veľmi jednoducho - nevšimnete si ho. Dobre nastrihané video plynie splavne, obsah je zaujímavý a divák si neuvedomuje nič rušivé.

  • Vo videu nie sú nudné časti, ktoré tam nepatria (ak to nie je zámer) presne to musí strihač a režisér zariadiť.
  • Video má rovnomerné tempo rozprávania príbehu.
  • Zábery na seba nadväzujú logicky, takže divák rozumie tomu, na čo sa díva.

Strih videa je časovo náročná úloha. Aj pri spracovaní bežného klipu či svadby to znamená, že kameraman dodá niekedy aj niekoľko hodín záznam. Aj v prípade, že existuje scenár, často to znamená, že strihač musí prejsť všetok materiál, aby vedel, čo je k dispozícii ako vstupná surovina.

Pri výrobe reportáží často presný scenár neexistuje a strihač musí prejsť všetko, čo sa nasnímalo. Potom z toho môže vybrať vhodný materiál, zvyčajne v spolupráci s režisérom.

Na strihanie videí sa dnes prakticky vždy používa digitálna technológia. K dispozícii máme veľa rôznych strižní. Ak budete niečo také chcieť, volá sa to nelineárna videostrižňa a takých programov sú na trhu tisícky. Tie najjednoduchšie sa ovládajú ľahko a pre bežné rodinné použitia plne postačujú.

Pokiaľ ale chcete zostrihnúť video s vážnejšími ambíciami, lepšie výsledky dosiahnete na profesionálnom programe. Jedným z príkladov je program Davinci Resolve. Je k dispozícii zadarmo, stiahnete a používate. Nadštandardné funkcie síce sú len v platenej verzii, ale ak sa videami neživíte, nepotrebujete kupovať.

V minulosti sme video strihali v programoch ako Ulead Video studio, Adobe Premiere, Sony Vegas. Majitelia Apple riešení potom majú k dispozícii špičkový Final Cut Pro.

Apple alebo Windows?

Nie tak veľa rokov dozadu na túto otázku existovala neproblematická odpoveď. Apple. Na strih videa, tvorbu hudby, sadzbu kníh a podobné úlohy bol bezkonkurenčný. Spomínam si, keď som v roku 1996 strihal video. Špeciálna karta (drahšia ako celý počítač), špeciálny SCSI disk a aj tak sa práca menila striedavo na čakáreň a striedavo na začínajúci infarkt. Strih videa vtedy znamenal šialene pomalú prácu. Na väčšinu operácií sa čakalo a čakalo. Neraz sme sa nedočkali, počítač zamrzol. To bola cena za to, že som pracoval na platforme Windows 95.

Po roku 2000 sa situácia začala meniť. Počítačové zostavy získavali výkon. Softvér začínal byť čoraz stabilnejší. Po roku 2010 už začala byť zmazaná priepasť medzi Apple a Windows. Strih videa, DTP či 3D modelovanie už fungovali porovnateľne.

Dnes je situácia taká, že ak nemáte špeciálny a konkrétny dôvod, nepotrebujete Macintosh. Je jasné, že ak ste profesionál a striháte video vo Final Cut Pro, tak to je dobrý dôvod - ten softvér nie je pre Windows.

Pokiaľ ale pracujete s Davinci Resolve, tak si kúpte radšej "obyčajný" počítač, ktorý však bude vybavený primerane na strih videa. Radšej kúpte silný procesor a grafickú kartu. Nie luxus bielej farby.

Ako si vybaviť počítač na strih videa?

Predpokladajme, že so strihom skôr začínate. Preto pár tipov skôr na začiatok. Predpokladám, že v tejto chvíli na videu nezarábate. Budeme šetriť. Profesionálny filmár si na strih videa kúpi najvyššiu možnú triedu akú môže, pretože rýchlosť spracovania videa je faktor, ktorý ho môže živiť lepšie, ako úspora.

Pre začiatok si teda kúpte počítač najdrahší na aký máte. V ďalšom texte si povieme pár tipov, ako rozložiť náklady.

  • Ak sa dá, kúpte si stolový počítač, nie notebook. V rovnakej cene tak získate výrazne lepší výkon. Na rovinu - strihať video na notebooku je veľmi zlý zážitok.
  • Počítajte, že 2 monitory budú asi minimum. Dá sa robiť aj na jednom, ale dva sú základ. Skôr sa zamyslite či nekúpite 3 monitory - jeden na kontrolu videa ako monitor.
  • Ak vám záleží na výsledku, kalibrujte si monitor. Kalibračné sondy (napríklad X-Rite i1 Display Pro) sa zaplatiť dajú, ale trocha ťažšie je zvládnuť teóriu. Ak si neveríte, zavolajte si profesionála.

Pri strihu a farbení videa je dôležité, aby ste mali istotu, že vaše monitory zobrazujú to, čo treba. Inak hrozí že video naladíte perfektne - ale len u vás. Na ostatných monitoroch môže hrať chybne.

Pozrite si bleskovo tento obrázok. Ak vidíte všetky polia, pravdepodobne je váš monitor celkom v poriadku nastavený. Chybne nastavený monitor napríklad v tmavej alebo svetlej oblasti zobrazuje len plochu a nie rozdielne odtiene.

Ukážka, ako to nemá vyzerať - čierne sú zliate a biele sú zliate.

Druhý môj obľúbený test je tento prechod. Ak vidíte všetky prechody celkom plynulé, všetko je v poriadku. V obraze nesmú byť žiadne skoky. Ani farby nesmú byť rôzne nepravidelné.

Ukážka, ako to nemá vyzerať - extrémne príklady. Farby vľavo sú poposúvané. Napravo je silná posterizácia. Namiesto plynulého prechodu skokové zmeny farieb.

Počítač pre vás bude potrebovať nasledovné vlastnosti komponentov:

  • Zdroj: Silný, najmä ak tam pôjde výkonná grafická karta. Zvyčajne 600W je základ. Ak budete strihať a farbiť video, stabilita a výkon vám pomôžu.
  • Procesor: Odporúčam Intel najvyššieho výkonu, aký si môžete dovoliť. Priaznivci AMD si aj tak spravia po svojom. No na ploche desaťročí to stále je tak, že AMD je lepší výkon za menej peňazí a k tomu občas rôzne problémy, ktoré strpčia život. Neraz len kvôli tomu, že je zlá základná doska. Procesor vykonáva veľa operácií a nie všetko utiahne sama grafika.
  • Pamäť: Rýchla a hlavne veľa. Ak sa musí voliť kompromis tak radšej veľa ako rýchla. 16 giga považujte za minimum ale na bežné projekty asi postačí.
  • Grafická katrta. Odporúčam najvyššiu Nvidiu akú môžete. Cuda procesory vie program ako Davinci Resolve využiť. Aj tu platí - ak ste prívržencami ATI kariet, s prehľadom sa dá robiť aj na nich. Výkon grafickej karty síce na videu nepocítite tak, ako by ste potrebovali. Ale ak farbíte a striháte náročnejšie video tak karta za 50 eur dovolí prácu len s výhradami. V reálnom čase nič nezvládne a render pôjde možno 2 či 4 obrázky za sekundu. Na karte za 500 eur rovnakú úpohu zvládnete v reálnom čase a render pôjde možno 30 obrázkov za sekundu.
  • Základná doska: Voľte drahšiu. Na strih videa nikdy neodporúčam koketovať s myšlienkou pretaktovania. Nárast výkonu je zanedbateľný, no riziko, že vám zamrznutím počítač zabije niekoľkohodinovú prácu za to nestojí.
  • Harddisky: Kapitola sama o sebe. Pri strihu videa budete mať šialené dátové nároky. Osvedčila sa takáto stratégia: Systémový disk SSD. Rýchly a stačí aj 250 gigový. Odkladací disk tiež SSD. Nemusí byť najrýchlejší. Na ňom bude strihací program ukladať pracovné dáta. Dátový disk: veľký. 3 až 4 terra je zvyčajne OK. Ak sa dá, rýchly.
  • Zálohovacie systémy: Aj pre neprofesionálne video počítajte s tým, že potrebujete zálohovať. Video, ktoré budete strihať musíte mať zálohované. Ak by sa niečo stalo, bol by problém. Tak isto pracovné súbory je dobré aspoň na nejaký čas zálohovať. Táto téma je už strihu videa dosť vzdialená. Myslite však na to.
  • Audio: Pri strihu videa asi robíte aj so zvukom. Pre náročnejšie úlohy je dobré mať slušnú zvukovú kartu, ale na bežnú prácu s videom stačí aj tá vstavaná.  Dobré je preto mať kvalitné reporoduktory a slúchadlá. Referenčné reproduktory sú hlavné. Na nich striháte zvuk. Majú mať dobré a verné podanie. Slúchadlá sú len pre občasnú kontrolu, alebo ak striháte video v noci. Je dobré finálny zvuk strihať aj na veľmi malých a lacných reproduktoroch. Nezaškodí kontrolný posluch z mobilného telefónu. To čo vy počujete na veľkých bedniach síce je fajn. Ale dobre by mal počuť aj divák, ktorý si váš videostrih bude pozerať na mobile na pláži.

Strih videa teda ako vidíte nie je celkom jednoduchá práca. Zato ak vás baví, odmení vás to. Je príjemné ak sa vám podarí video, ktoré si potom diváci pozrú a páči sa im.

Miro Veselý

Ponúkam vám služby:

Text

PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.

Video, obraz, zvuk

Spracovanie fotografií, videa a podcastov

Marketing

Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a písania začal pre klientov natáčať a strihať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu