Prechodové efekty vo videu

Prechodové efekty (transitions effects) sú spôsobom, ako môžete spojiť dva zábery iným spôsobom, než bežným strihom z jedného záberu na druhý. Dnes je na trhu veľa základných prechodových efektov a vo videostrižniach sú poruke. Zvyčajne vystačíte s tým, čo tam nájdete.

V Davinci Resolve nájdete pestrý balík všetkých základných transitions effects od prelínačky, stieračky, slide efektu či rôznych vznikajúcich či zanikajúcich geometrických tvarov. Napriek tomu to tvorcom videa nestačí a preto sa už na trhu objavujú aj balíky, ktoré si môžete dokúpiť a následne nainštalovať.

V tomto videu si ukážeme prácu s balíkom Camera move od rvisual.cz. Táto séria transitions efektov sa hodí v prípade, že chcete dva zábery spojiť tak, ako keby ste len zakrútili, alebo pohli kamerou a ihneď po rýchlom pohybe sa zobrazí nový záber. Ideálne sa hodia skôr do akčného videa, športové, dynamické scény. Využije ho aj videoprodukcia, ktorá točí s dronom, alebo joutuber.

Vo videu vidíte niekoľko ukážok prechodových efektov a v druhej časti videa je návod, ako s nimi potom môžete pracovať.

Pridajte sa
do diskusnej
skupiny

Súčasťou balíka ktorý si kúpite je aj zvuková stopa, dokonca je spravená celkom príťažlivo a v mnohých projektoch takýto typ swoosh zvuku bude celkom bezproblémovo sedieť a nemusíte si vyhľadávať vlastný podmaz. Predsa len už z animovaných filmov vieme, že gag ktorý je doplnený dobrým zvukom vyznie smiešnejšie. Podobne v akčnom filme ak niekto dá niekomu facku, ale vo zvuku je počuť prinajmenej lámanie kostí a drvenie mäsa, dostáva to ten pravý charakter. Preto aj prudký pohyb kamerou – v tomto prípade ako prechodový efekt vo videu – znesie swoosh zvukový efekt.

Veď – ruku na kameru priatelia – keby ste tak rýchly pohyb spravili naozaj, pohyb vetra by asi vyvolal podobné zadunenie aj na dobrom mikrofóne. 🙂

Použitie prechodových efektov v kinematografii je bežnou súčasťou filmovej reči. Napriek tomu, že sa s ním stretávame už od čias nemého filmu, platí niekoľko základných zásad, ktoré odporúčam kombinovať.

  • V jednom snímku používajte jeden prechodový efekt. Napríklad stieračku. Alebo napríklad niektorý z prechodov, ktoré sme si práve ukázali. Ale JEDEN. Nie pre každý záber iný prechod.
  • Ak je to nutné a opodstatnené, môžete používať viacero efektov. Väčšinou sa to robí tak, že jeden efekt budete asociovať s jednou situáciou. Napríklad pohľad do minulosti. Iný druh prechodu sa dá využívať ako signál pre scénu typu “medzitým inde”.
  • Používajte prechodové efekty striedmo. Ak sa dá, nepoužívajte ich vôbec. Šetrite si ich len na nevyhnutné situácie v ktorých je jednoznačne opodstatnené efekt použiť. Pretože potom to vyznie naplno.

Efekt totiž zostane efektom len kým je efektný. No a to sa stane až vtedy, ak sa objavuje len občas, lakomo a trocha. Akonáhle dáte do každého druhého záberu nejaký transition, video sa zmení na gýč.

Ďalšie prechodové efekty pre Davinci Resolve

Články na tému prechodových efektov a pohybov kamery