Najdôležitejšia vec vo videu? Zvuk!

Aj keď slovo video signalizuje, že pôjde o niečo čo súvisí z obrazom, prax je iná. Video v praxi znamená formát kombinácie obrazu a zvuku. Len malé percento relácií, filmov či dokumentov je dnes spracovaná tak, že by vystačila s mizerným zvukom. Naopak. Dajte dobrý zvuk a zlý obraz a stále je všetko v poriadku. Je to preto, že divák akosi dokáže spracovať tmavý, roztrasený či neostrý obraz. Niečo pochopí aj z neho. No ak vo videu treba "naťahovať uši", video je nepozerateľné. Paradoxne tak uši určujú, na čo sa nechceme pozerať.

Pre filmára preto je rozhodujúce, aby zaistil kvalitný zvuk. Môžete točiť mobilom a obraz bude v podstate "zdravý". Ale zvuk si už mobilom príliš nenatočíte - z mobilu vylezie zvyčajne väčšie či menšie zúfalstvo. Nie preto, že by mobil mal zlý mikrofón. Ale preto, že fyzika a akustika. V akusticky dobrom štúdiu môžete aj z mobilu spraviť dobrý zvuk. V bežnej miestnosti však bude problém - dozvuk, ruchy...

Najdôležitejšie problémy so zvukom, ktoré musíte riešiť

Prejdeme si teraz pár typických problémov, ktoré bránia tomu, aby ste nahrali dobrý zvuk.

Akustika: dozvuk miestnosti

Väčšina miestností má dozvuk. Ak ste v kostole, alebo v úplne prázdnom byte, dozvuk bude silný, pretože zvuk sa má od čoho odrážať. Pri nahrávaní to je zvyčajne problém.

  • Ako ho odstrániť: koberce, zakryte steny rozvešaním oblečenia napríklad ako keď sa suší prádlo.
  • Ako ho odstrániť: mikrofón čím bližšie k ústam, tým menej bude počuť dozvuk. Čím smerovejší, tým menej dozvuku.

Vždy budete mať lepšie výsledky ak štúdio akusticky zatlmíte. Jednorazovo naozaj stačí provizórne zabrániť najväčším plochám aby odrážali zvuk. Na stenu môžete provizórne umiestniť tričká.

Akustika: ruchy v miestnosti

Hluk v miestnosti kde chceme nahrávať je vážny problém. Nie raz sa nám už stalo pri filmovaní, že počas záznamu sa v inej kancelárii pustili do búracích prác. Vŕtačka je zvuk, ktorého sa nezbavíte. Ak budete točiť a čakať na pauzy, video bude nanič.

Sú aj menej rušivé, ale rušivé zvuky. Sanitka, či nejaký idiot, čo má pokazenú motorku a rapčí s ňou príliš hlasno (asi ide do servisu niečo spraviť s motorom). Také zvuky skazia záber, pretože diváka odvádzajú od vnímania.

Aj tie sa dajú potlačiť tak, že točíte s mikrofónom čo najbližšie.

Zatvorte okná, vypnite klimatizáciu.

Technológia: šum v zázname

Lacné a staršie prístroje majú nižšiu kvalitu. Ak sa započúvate, v zázname budete počuť šumenie. To je vždy vážny problém. Dá sa síce trocha potlačiť filtrovaním hotového záznamu, ale nepočítajte s tým radšej. Šum odstránite, ale tak sa stratí aj kvalita zvuku. V hlase bude počuť čudné artefakty, zvyčajne horšie, než samotný šum.

Musíte identifikovať, kde šum vzniká a ten článok reťazca riešte prvý. Nahrávate digitálne? Poďme od konca.

  1. Záznamový systém. Ukladáte zvuk na kameru, alebo do nejakého rekordéru? Niektoré rekordéry a kamery šumia aj keď nič nenahrávate. To je nepoužiteľné a s tým nič nespravíte. Ak sa dá tak pomôže stíšiť "hlasitosť" záznamovej úrovne - ak je vstup dosť "silný". Keď to nestačí, nahrávajte do zariadenia, ktoré nešumí. Napríklad niektorý Tascam dr-10. Alebo niektorý Zoom, aj keď tie už šum mierne vnášajú.
  2. Bezdrôtové systémy. Pred záznamníkom často stojí wireless zariadenie. Je skvelé, ak má účinkujúci slobodný pohyb po scéne a zvukár na ušiach počuje, čo zachytáva. Žiaľ, lacnejšie riešenia často do prenosu prinášajú šum. Ten nemusí byť masívny a na živej akcii ho nebude počuť. Pri spracovaní videa však šum bude problémom. Preto ak chcete bezdrôt, kúpte kvalitné zariadenie. Alebo ho nepoužívajte. Lepšia kvalita môže byť nahrávaním do prenosných záznamníkov. Nevýhoda je len v tom, že zvukár nepočuje, čo sa nahráva.
  3. Mikrofón. Aj mikrofón môže šumieť. Tie lacnejšie aj drasticky. Overte si preto, či vo vašom systéme iný mikrofón nebude šumieť oveľa menej = potom stačí kúpiť poriadny mikrofón a šum je vyriešený.

Technológia: sykavky a iné mľaskanie

Niektorí ľudia hovoria potichu a pri korekciách potom počuť rušivé sykavky a iné zvuky, čo tam nechcete. Na ich potlačenie sa používajú pluginy, ktoré problém značne potlačia. Niekedy sykavky zvnikajú pri použití lacného mikrofónu. Väčšina slušných softov má filter typu de esser.

Technológia: proximity efekt

Problém blízkosti mikrofónu pri ústach sa prejavý tak, že hlas v nahrávke obsahuje veľké množstvo basových zložiek spektra. Taký hlas je neprirodzený ako hlásateľka slovenského rozhlasu za socializmu, keď jej basové zvyky bombovali ako dupák metalovej kapely.

Riešenie je dať mikrofón ďalej ak to akustika dovolí, alebo pomocou equlizéru stiahnete basy.

Technológia: tá čvarga nemá doma HI-FI aparatúru!

Základný problém pri mixáži je počúvať výsledok na prvotriednej aparatúre. Oveľa lepšie je mixovať a počúvať na najhorších plastových reproduktorčekoch od počítača. Tak totiž vaše video upočuje väčšina divákov.

Príklad si vezmite od známych mien - Madonna a podobní interprete hrajú dobre z telefónu aj na veľkej aparatúre.

Vo videu to spravidla znamená zvýšiť v hlase stredovýšky a často nasadiť kompresiu.

Tip: pri práci s viacerými mikrofónmi kontrolujte zvuk cez mobil, alebo aspoň na mono aparatúre. Ak zvolíte nešťasný mix, po spojení stôp sa môžu niektoré frekvencie navzjom odpočítať a akusticky vyskratovať. V extrémnom prípade môže na stereo hrať zvuk normálne a v mono režime nemusí byť takmer nič počuť.

Hrubizné chyby: údery pri vyslovovaní písmen P, B, F a podobných

Pri tých písmenách od úst ide niečo ako fúknutie na mikrofón. Ak je mikrofón blízko a bez ochrany, zničí to záznam tak, že ho neopravíte. Riešenie hneď nižšie:

Hrubizné chyby: dunenie vetra

Otestujte si mikrofón vo vetre. Ak sa ozve dunenie, musíte použiť protiveternú ochranu.

  • Spravidla vám nepomôžu penové násadce. To síce ako ochrana vyzerá, ale duní to tiež.
  • Použite chĺpkovú ochranu. Hovoria tomu aj mŕtva mačka, alebo mŕtva myš (pri kravatových mikrofónoch).

Skúšali sme rôzne, ale najlepšie výsledky máme so značkovou ochranou. Značky ako Sennheiser či Rode. Hľdáte dead cat, alebo Windshield. Aj keby nesedeli na váš mikrofón dokonale - spravíte pár ťahov ihlou a niťou. Sám som prekvapený keď natáčame a je veterno, ako dobre to dokáže nahrávať.

Hrubizné chyby: brum a iné rušenie v zázname

Toto je na knihu. Takže len bleskovo. V zázname nesmie byť počuť nič umelé.

  • Ak robíte so zariadením prepojeným do elektrickej siete, môže vám v zázname "vrčať" 50 hertzový brum z dvojitého uzemnenia. Vyriešte to skôr, než niekoho tá elektrina kopne, alebo kým vám odstrelí nejaký prístroj.
  • Skontrolujte si celý reťazec ako zvláda mobilný telefón. Staršie a lacnejšie prístroje naberajú "kvíkanie" mobilného telefónu keď vysiela dáta. Nahrávate, všetko je v poriadku. Potom interprétovi zazvoní mobil. Aj keď ho má naticho, dátový transfer môže zničiť záznam. Starý Zoom H2 bol takto citlivý na niekoľko metrov.
  • Overte si aj mikrofoničnosť káblov. Niektoré káble ak na ne ťukáte prenesú zvuk až do záznamu.

Koho chcete oklamať? Hudba ako maskovanie technických chýb

Niektorí videotvorcovia používajú v pozadí hovoreného slova hudbu. Je jasné, že to "pekne" zamaskuje prípadný šum a iné akustické problémy. Ale vnáša to nové problémy.

  • Hudba emocionálne ovplyvňuje video. Vám sa môže páčiť, mnoho divákov môže byť prekvapených, prečo tam ruší tá odrhovačka.
  • Hudba znamená autorské práva, tie musí videotvorca mať vyriešené. Nie je drahé kúpiť si licenciu pre seba i pre klientov, ale treba na to myslieť. Ja využívam databanku ArtList - ak kliknete sem, dostanete plus 2 mesiace zadarmo). Ku každej skladbe dostanete licenciu ktorú dáte klientovi spolu s videom, v ktorom hudbu použijete.
  • Ale pýtajte sa, či vôbec treba hudbu použiť. Pretože do produktového videa môže byť vhodný podmaz priam balzam. Do odbornej prednášky o marketingu je akákoľvek hudba jasným znakom, že v tíme šetrili na art directorovi. Najmä ak má prednáška 3 hodiny a po celý čas sa rotujú 4 takty jednej pesničky.

Môj tip: ak v zázname predsa len chcete trocha prekrývať technické chyby, použite radšej ruch prirodzeného prostredia. Pri filmovaní rozhovoru v parku si nahrajte vravu detí, alebo spev vtákov. To potom použite ako podmaz, ktorý skvelo zamaskuje rôzne technické problémy. Najlepšie, nahrať si podmaz v skutočnom akustickom priestore, kde sa aj naozaj točilo video.

Nemusíte nutne ísť realisticky. Napríklad ak filmujete v lese videozáznam naobed, môžete do zvuku primiešať spev vtákov, ktorý si nahráte až podvečer. Viem, filmár-ornitológ otrčí brká a uhynie, pretože podľa svetla vidí, kedy sa filmovalo a že tie škovránky vo zvukovom pzadí nemajú čo hľadať. Všetci ostatní si nevšimnú ani len to, že ste do videa nejaký zvuk vložili. V tej chvíli viete, že tak spravený zvuk vo videu je presne taký, ako má byť.

Takže to bolo pár úvah o práci so zvukom pri filmovaní videí.

Nabudúce si povieme niečo o výbere vhodného mikrofónu. Ten tiež prispeje rozhodujúcim dielom k tomu, aby video bolo ozvučené kvalitne.

Miro Veselý

Ponúkam vám služby:

Text

PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.

Video, obraz, zvuk

Spracovanie fotografií, videa a podcastov

Marketing

Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a písania začal pre klientov natáčať a strihať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu