Kontrola farieb videa - xrite color checker

Dnešné kamery a fotoaparáty zaznamenávajú zvyčajne také farby, že pre bežné použitie už s obrazom nie je potrebné nič spraviť. Aj keby ste sa vrhli na farbenie videa, zvyčajne spravíte pár technických úprav, možno nejaké umelecké alebo vizuálne a hotovo, video je v poriadku.

Príkladom môže byť situácia ak by som chcel rozprávať o tejto modrofialovej krabičke. Všetko bude v poriadku, kým to nebude produktové video.

Ľahko sa vám môže stať, že zákazník takéto video zamietne, pretože jeho logo a firemná identita majú predsa presne zadefinovanú farbu.

Takúto. A preto požadujú, aby krabička na videu vyzerala takto.

Je to malý skok pre človeka, ale obrovský vo firemnej identite. Aj preto v pravej ruke držím farebný terč. O týchto pomôckach si dnes napíšeme viac.

Okrem nervózneho a neuroticky pedantského klienta sa stretnete ešte aj so situáciou, kedy točíte video na niekoľko kamier rôznych značiek. Ako tie obrazy zladiť tak, aby mali rovnakú farebnosť?

Snahu o riešenie už roky prináša firma X-rite. Je to už veľmi starý priemyselný štandard. Predtým to bol Gretag Macbeth Color Checker. Dnes je to X-rite Color checker, X-rite Color checker passport a X-rite Color checker video. (Passport znamená že ide o maličký terč, ktorý môžete mať vo vrecku. Normálna verzia terča je väčšia.

Tieto tabuľky majú presne zadefinované farby jednotlivých farebných polí. Ak ich nafilmujete, strihový program vie, ako má nastaviť farebnosť tak, aby čo najpresnejšie zodpovedala realite.

Pozrite si, ako rôzne interpretujú farebnosť tri rôzne kamery. Aj keď osvetlenie bolo rovnaké, nastavenie bielej manuálne, aj tak vznikajú diskrepancie v tom, ako vyzerá každá farba v inej kamere. Pre domáce použitie to nevadí. Problém nastane ak máte dodať video, ktoré farebne aspoň trocha zodpovedá potrebám zákazníka. A na vylámanie zubov situácia vznikne, ak videá z týchto troch kamier chcete nastrihávať za sebou. Také skoky vo farebnosti sú veľmi rušivé.

Program na farbenie videa vám potom hneď ukáže, ako má farba určitého poľa na terčíku vyzerať (horná časť) a ako ste ju nafilmovali.

Horšia kamera môže vyzerať takto a to už sú značné skoky smerom od požadovaných realistických farieb.

Program si teda môže pomocou takéhoto terču vytvoriť niečo ako profil pre každý záber. Niečo ako keď použijete LUT tabuľku, či ICC profil. Len si to môžete pri filmovaní vyrobiť pre každý záber osobitne.

Aj pleťová farba sa často automaticky dostane do vcelku rozumných hodnôt.

Inou ukážkou, ako viete využiť Color checker video.

Izoloval som terč so základnými farbami a na vektroskope vidíme označené polia, kde by tie farby správne mali byť. (Vektroskop je v nastavení 2× zoom, tento terč nemá tak sýte farby!)

Ideálne by to teda malo vyzerať nejako zhruba takto. Presne týmto spôsobom môžete pri farbení videa upraviť farebnosť ručne. Podľa oka vidíte na obraze, ako sa vám to pozdáva a podľa meracích bodov na terči kontrolujete, či farbenie objektívne vediete správnym smerom.

Prax s farebnými terčami

Ak sa vám tieto veci stále viac pozdávajú, hneď vás schladím. Rozumné výsledky zvyčajne nedosiahnete v 8-bitovom formáte. Inými slovami: môžete to skúsiť, ale nie vždy vám použitie farebnej kalibrácie prinesie obrazové zlepšenie. Pri bežnom filmovaní sa síce pomocou terčov dajú pomerne rýchlo farebne priblížiť rôzne kamery, ale do zhody sa nedostanete. Viem, že po internete sa dajú nájsť nadšené recenzie, ako pomocou týchto terčov dosiahnete úplnú farebnú zhodu, ale prax býva trocha horšia, než recenzie horlivých affilákov, ktorí chcú hlavne aby ste to kúpili potom, čo kliknete na príslušné tlačítko. Záleží na tom, akú scénu snímate.

 • Niektoré tmavomodré, fialové, neónovo žlté, či ružové farby sa často v rôznych kamerách správajú tak rôzne (kto si chce nechať spuchnúť hlavu, hľadá pojem metaméria) že ich úplne nezosúladíte. Teda - nie v rozumnom čase na to, aby farbenie videa zostalo na cenovo rozumnej úrovni.
 • Niektoré svetlá (najmä LCD) môžu spôsobiť nepoužiteľné výsledky pri práci s týmito terčami. Možno sa vám na reflektore ešte húpa prívesok CRI viac než 95%, ale aspoň budete vidieť, aké ťažké je simulovať pár diódkami svit menšej hviezdy. V tej chvíli vám to nepomôže. Jedna kamera možno "kliknutím" získa príťažlivú realistickú farebnosť a druhá po farebnej korekcii dostane nepoužiteľnú farebnosť.
 • Okrem farebných terčov má X-rite passport verzia na druhej strane terč na nastavenie bielej - presne neutrálnu farbu. Veľmi praktické.
 • X-rite passport video verzia má aj tretí list na zaostrovanie. Užitočné! Využijete pri filmovaní zo statívu ak pracujete s malou clonou a dlhým sklom.

Oplatí sa alebo neoplatí?

Do filmárskej výbavy tieto terče automaticky dávam vždy. Sú malé a občas sa veľmi zídu. Nastavenie bielej samo o sebe by mi stačilo ako dôvod prečo to nosiť, ale farebné terčíky niekedy pomôžu pri farbení videa ak sa neviem rýchlo dostať k výsledkom, ktoré potrebujem.

 1. Skôr, než sa začnete pozerať, či tú niečo viac ako stovku máte voľnú, skúste si to. Po internete nájdete desiatky videí a videorecenzií, kde tieto terče v obraze sú. Skúste si to stiahnuť a pohrajte sa, či vám to dáva zmysel.
 2. Ak vám to nechýbalo doteraz, nepotrbujete to.

Ak vybrať, tak ktorý terč?

Začnime veľkosťou.

 • Väčší rozmer je zhruba A4. Je to jednoznačne lepší terč, pretože aj keď bude ďalej od kamery, bude v obraze dostatočne veľký. Ak máte možnosť ho nosiť, uprednostnite ho, ale počítajte s tým, že je nespratný. Rýchlo sa opotrebuje.
 • Menší terč (passport) je praktický, ale sú scény, pre ktoré je príliš malý. Pre menšiu videoprodukciu je to asi lepšie riešenie. Predsa len môžete ho mať poruke a kedykoľvek ho vytiahnete z vrecka.
 • A ešte niečo: farby z týchto terčov, akokoľvek sú stabilné, nie sú večné. Oficiálne by sa tie terče mali vymeniť možno raz za také dva roky, aby ste mali istotu, že niektoré z farieb nevybledli. Preto je nákup na inzerát skôr riziko, než úspora. Aj malá odchýlka jednotlivých farebných plôch od normy vám totiž potom rozhodí obraz.
 • Aha... A ešte jedno niečo: Nepokúšajte sa vytlačiť si to doma. Nebude to fungovať.
 • Opatrne s nákupom na rôznych neoficiálnych miestach predaja, ako rôzne lacné eshopy v Číne. Ak vám predajú fake, nebude vám to fungovať správne.

Pokračujem značkou.

 • X-rite je dnes priemyselný štandard. Tam asi nespravíte chybu.
 • Ak váš strihací softvér vie pracovať s terčami inej značky, môžete použiť tie. Dostať aj o niečo lacnejšie a aj oveľa drahšie terče.

Skončíme tým, že ktorý.

Ako vidíte, používam už skoro 20 rokov jeden štandard - pamätníci webu digi-foto si spomenú na môj obľúbený Gretag Macbeth color checker, dodnes si pamätám to netrpezlivé utrpenie pri vyše mesačnom čakaní, kým príde z USA...

No jo. To som mal okolo 35 rokov a plus 35 kíl... Dnes takýto color checker kúpite ako X-rite color checker pomaly v každom obchode s video či foto technikou. Tak ktorý?

Vľavo klasický colorchecker. Vpravo jeho video verzia.

 • Klasický colorchecker je primárne určený na fotografiu. Mám pocit, že sa mi s ním robí lepšie.
 • Colorchecker video má významne rozšírené terče na kalibráciu pleťových farieb. Jeho zásadným problémovým miestom je lesklá plocha. Ak ho nasnímate chybne, výsledok bude nepoužiteľný - nič sa tam nesmie lesknúť.

Ja teda pracujem s obidvoma terčíkmi. Filmujem ich zároveň a pri farbení videa sa nakoniec rozhodujem, ktorý použijem a či vôbec niektorý použijem.

Video terč viete v strihacom programe použiť nielen na kalibráciu farby, ale aj na kontrolu expozície. Sivá, biela a čierna plocha majú svoje číselné vyjadrenia a ak vo vektroskope, či podľa histogramu nastavíte krivkami, kde ktorá farba má byť, nastavíte expozíciu na akýsi normál. Na to bežne nepotrebujete terč - stačí oko. Ale sú scény, ktoré veľmi klamú. Najmä pri produktovom videu býva dôležité farebnosťou i tonalitou sa blížiť požiadavkám klienta.

V zásade ja točím videá v 8-bitovom režime, takže plný potenciál týchto terčov nevyužívam. Nie raz som už video farbil tak, že časť farebnej korekcie som preberal z vrstvy spracovanej cez X-rite a časť šla manuálne nastaveným farbením. Mám rád ak si môžem sám vybrať, či zvolím farebnosť z terča, alebo manuálnu, alebo kombinovanú.

V každom prípade najlepšie je mať záznam z kamery snímaný tak, aby mal čo najbližšie farebné podanie smerom k realite. Dnešné kamery už majú aj režimy "prirodzenej" farebnosti, ktoré už podávajú vynikajúce výsledky. Aspoň pre nás, pamätníkov to je stále osviežujúce. Pred pár rokmi ešte na väčšine digitálnej techniky bolo veľa farieb problémových a z kamery a fotoaparátu vyliezali farebné nezmysly. Tá doba už končí. Je možné, že aj vy máte dobrú kameru a na bežné videá stačí správne nastaviť bielu.

Pokiaľ máte doplnkové otázky, pýtajte sa.

Kde sa dá terč kúpiť

Ďalšie informácie

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu