Koľko stojí ak chcete začať filmovať?

Rozpočet? Ten je prakticky vždy malý, žartovný, nedostatočný, krátky, slabší, žiadny, štartovací, na skúšku, nízky, lakomý, úbohý, smiešny, žobrácky a tak podobne. Plány? Svetové, bombastické, mega, ultra. A teraz ako z toho von. Chcete sa začať venovať filmovaniu a nemáte plné fijoky zbytočných bankoviek? Nastáva klasický problém zvaný bagatelizácia. Túžite niečo mať, ale nemáte na to. Tak začnete lepiť dohromady lacnejšie varianty.

Objednáte lacného majstra aby vám trocha opravil sprchu a niečo si plánujete dorobiť sami. No vo výsledku zistíte, že aj tak musíte dokúpiť nečakane veľa vecí, s ktorými ste nepočítali. Podobné to býva aj s videom.

 1. Kúpite si lacnejší fotoaparát na filmovanie videí a tešíte sa ako to bude fungovať.
 2. Potom zistíte že priamo na pľaci sa ukáže sa prehrieva a po 20 minútach sa vypne, aby nezačal dymiť.

Alebo:

 1. Nechcete investovať do svetiel, tak kúpite niečo z čínskeho eshopu za pusinku.
 2. Potom zistíte, že je to ľadový bozk smrti tá pusinka, pretože svetlo má príšerné farby a v priebehu 10 minút ich postupne mení tak, ako sa míňa batéria. Čiže nepoužiteľné.

Potom by to bolo opačné garde, s ktorým sa stretávam už od čias keď som robil recenzie digitálnych fotoaparátov (okolo roku 2000). Sú klienti ktorí chcú jadrovú hlavicu s plochou dráhou letu na vrabca.

 1. Vyberie najznámejšiu možnú značku kamery, kúpi 3 objektívy bratku za 6 tisíc eur. Nech to je dobré a nech to dlho vydrží.
 2. Potom vybavenie odpočíva v poličke. Kto by vláčil 5 kíl techniky v ruksaku? Tak sa točí a fotí na mobilný telefón.

Jednoducho - toto je mantinelizmus a extrém. Ak s videom len začínate, miešajú sa vo vás asi dve túžby:

 • Mať čo najviac dobrých a užitočných vecičiek a
 • minúť čo najmenej tých šuchotavých papierikov, čo v peňaženke zvyčajne viac chýbajú než zotrvávajú.

Vidina, že budete točiť vlastné videá rýchlo narastá. Nápady len tak iskria. Možno si otvoríte vlastnú malú videoprodukciu a mohli by ste točiť aj videá na objednávku. Potom by to asi chcelo trocha inú triedu vybavenia, než keď točíte len rodinné video.

 • Na rodinné video zvyčajne stačí kamera a bodka. (Bodka za vetou.) Čokoľvek plastové a malé je lepšie, než nič.
 • Na poloprofesionálne a profesionálne video treba riadnu techniku. Takú, ktorá je určená na profesionálne použitie. Alebo aspoň kvalitná.

Prečo? Pretože ak robíte zákazku, s technikou budete inak trieskať, ako keď si točíte rodinné videá. Na pľace býva stres, nepokoj. Občas vám niekto mikrofón vráti tak, že spadne na zem. (Už som videl ako ho hodili smerom k technike.) Do kamery občas niečo narazí. Potrebujete preto vybavenie, ktoré má aspoň určitú výdrž. Jednoducho technika sa ťažko ustráži - viem že si poviete "dám, pozor". Nedáte. Nebudete tam sami, všetci sa budú ponáhľať a nikto nebude dávať pozor. Preto počítajte s tým, že lacný fotoaparát či spotrebná kamera vám dlho nevydrží - ak by vám aj nižšiu kvalitu obrazu klient toleroval.

Takže skúsme si začať robiť kalkuláciu. Budem písať veľmi orientačné ceny (2019) a môžete počítať s tým, že v bazári sa dá lacnejšie, novšia a lepšia technika niekoľko mnohonásobne drahšie - ak chcete a potrebujete.

 • Kamera: dá sa začať aj s niektorým fotoaparátom, ktorý točí do 4k. Počítajte tak od 500 eur hore. Tým potom investícia do kamery končí. Druhá možnosť je fotoaparát / kamera s výmenným objektívom. Tam začnete na vyšších číslach. Niečo nad 1000 až 2000 eur. Samozrejme, viac je lepšie - ale nekupujte len tak naslepo "najlepšiu" kameru. Taká neexistuje. Kúpte takú, ktorú najlepšie viete využiť. Z najnižších cien je teraz asi vhodná voľba Panasonic GH5 pre jeho kompaktnosť v cene okolo 2000 eur aj s použiteľným objektívom. Ak potrebujete lepší obraz a nevadí vám výrazne menšia praktičnosť, tak Black Magic Pocket Cinema 4k je riešenie ku ktorému nutne počítajte s dokúpením príslušenstva a pod 3000 eur sa asi nedostanete.
 • Batérie: Ak netočíte len krátke a malé scény asi budete potrebovať buď rezervné batérie, alebo jednu výkonnú, alebo aj niečo čo kameru dokáže prikrmovať z elektrickej siete. Počítajte, že tam zahučí najmenej stovka navyše ak kupujete neoriginálne batérie. Pre lepšie batérie to bude značne viac.
 • Objektív: Ak máte kameru, ktorú treba prikrmovať aj objektívmi, nie je to lacný špás. Kúpite jeden, budete chcieť ďalší. V zásade teda treba rátať, že dobré sklo na začiatok bude okolo 500 eur, výborné skôr okolo 1000. Na začiatok vystačíte s jedným objektívom.
 • Kalibračné tabuľky. Xrire color checker a podobné veci nie sú nutné, ale je fajn mať ich poruke. Investícia 100 eur až vo chvíli keď viete načo to je a prečo to potrebujete. Dovtedy vám to netreba.
 • Statív: Nie je nutný, ale odporúčam mať. Lenže ak máte drahšiu (ťažšiu) kameru, automaticky to znamená výkonnejší statív. Nestačí lacný foto statív - bude vŕzgať pri každom pohybe. Potrebujete filmársku hlavu, inak nespravíte plynulú panorámu. Rátajte 200 až 300 eur ako minimum.
 • Klietka pre kameru: Niekedy sa oplatí okolo kamery mať všeličo pripojené. Náhľadový monitor, väčší mikrofón, záznamové médium, výkonnú batériu, držiak, zaostrovací element... Ak je to váš prípad prirátajte ako nič 500 eur a viac. Skôr teda viac. (Za tú klietku, na ktorú to všetko viete pripevniť nie za vybavenie.)
 • Gimbal: Nie je nutný, ale poteší. Platí to isté čo pri statíve. Menšia kamera = lacnejší gimbal. Väčšia kamera = silnejší a drahší. Začína to niekde na 300 eurách.
 • Slider: Ak chcete plynulé jazdy, ktoré sú žiadané, rátajte s týmto zariadením. Len k nemu to chce aj 2 statívy a ideálne motorček. Lacná hračka bude kamerou hrkotať a natriasať. Takže radšej počkajte a investujte do slušného. Pod 500 eur asi nekúpite čo treba. (Rátajte s tým, že treba dokúpiť aj statív, alebo dva statívy len pre slider...)
 • Zvuk - mikrofón. Mikrofón na kamere je fajn, ale nevyužijete ho v praxi asi nikdy. Preto počítajte aspoň s dvoma alebo troma klopovými mikrofónmi - podľa toho čo a koľko ľudí točíte. Ideálne je mať poruke aj nejaké špeciálne mikrofóny ako sú boom, alebo zvukové pušky, alebo hyperkardioidy. K tomu tyč, alebo statív. Podľa okolností rátajte 200 eur ako minimálnu investíciu do zvuku a potom môžete postupne prikupovať podľa potreby.
 • Zvuk - prenos. Ak chcete ísť bezdrôtovo, chcelo by to nejakú vysielačku a prijímač. Je to praktické, ale drahšie. Také tie lacné hračky ako Rode Wireless Go sú použiteľné, ale nesmie vám prekážať, že občas naberajú rušenie, alebo im vypadne signál. Tam začínate okolo 200 eur na sade. Ak chcete kvalitné a profesionálne použiteľnejšie riešenie tak kúpte niečo normálne - tam už bude cena nad 600 eur za kus. Násobte ju počtom mikrofónov, ktoré chcete pripojiť.
 • Zvuk - záznam. Zvuk niekam treba nahrať. Jedna možnosť je priamo na kameru - skúsite, uvidíte. Ja tomu nedôverujem. Fotoaparáty a kamery nemajú vždy až tak kvalitný záznamový modul a nerád mám v zázname zbytočný šum. Výhodou je, že zvuk je synchronizovaný s videom. Nevýhoda, že ak točíte viac ako jeden či dva mikrofóny už to bude problém poprepájať. Radšej točím do externých rekordérov. Napríklad Tascam má pekné low entry riešenie okolo 200 eur záznamník aj s použiteľným mikrofónom. Pre amatérsku ligu je to úplne s prehľadom. Pre profesionálne využitie by som ten mikrofón nepoužil. Znova - násobíte počtom mikrofónov, ktoré na scéne chcete.
 • Zvuk - synchronizácia. Ak si z akcie donesiete niekoľko stôp zvuku a niekoľko kamerových záznamov, tak zosynchronizovať to ručne by bolo poriadne zverstvo. Pred rokmi som tak robil jednu akciu - inak sa nedalo. Dnes si kúpite software, ten vám stopy zosynchronizuje a rovno striháte. Počítajte 150 až 300 eur podľa toho akú licenciu si kúpite. Najskôr si overte, či podobnú službu nevie spraviť aj strihací program. Niektoré to vedia. V profesionálnej praxi má každá stopa zaznamenaný časový kód a potom je synchronizácia jasná. Ale takéto riešenia asi nie sú celkom začiatočnícka úroveň. Ak ale plánujete viacstopové záznamy, lepšie je kúpiť si viacstopový rekordér, inak budete mať zbytočné ťažkosti. Len to hneď prihodí nejakú tú nulu na konci čísla s cenou.
 • Svetlo - absolútne minimum: Aspoň nejaké odrazové dosky so stojanmi za nejakú stovku.
 • Svetlo - rozumná zostava: Pridajte dva reflektory, ktoré postavíte pred tie odrazové dosky. Ťažká voľba - rozumný reflektor začína okolo 500 eur a vyššie a stále zasvieti skôr ako za dušičky, než poriadne. Ale začať sa s tým dá. Takže nejaká tisícka. Plus stojany a kufre. Vhodné je mať nejaké bodové svetlo, ktorým dosvietite ľudí zozadu.
 • Dron - dnes zdanlivá nutnosť. Ja som proti dronom. Nech to robí ten, koho baví vybavovanie povolení a znesie strach, či jeho dvojkilová rároha niekomu nekydne z 50 metrovej výšky na hlavu. Jeden profi dron raz padol asi 3 metre od nás, tak som si vravel že ja mám šťastie a nejaký filmár škodu pár tisíc. Ale mohol som mať smolu a on do konca života výčitky svedomia. Takže dron nech robí špecialista - je to celkom iná oblasť práce ako bežná filmarina.
 • Médiá na záznam - pamäťové karty. Podľa kamery vám možno postačí karta za 50 eur, alebo niekoľko takých médií, či SSD disk.
 • Zálohovacie riešenie. Váš záznam z akcie bude dátovo veľký problém. Nestačí dať ho do počítača, musíte to zálohovať. Harddisky budete nakupovať asi tak často, ako rožky. Na vážne veci sa oplatí kúpiť si niektorý veľkokapacitný cloud.
 • Náhľadový monitor na kameru - na začiatok vystačíte bez, neskôr počítajte tak 2 až 4 stovky na úvod (nestačí monitor, rátajte s batériou a nejakým medzikusom, na ktorom to bude držať). Môže sa hodiť vysielanie obrazu na režijný monitor, ale aj toto je pre začiatok zbytočné. Kúpte to až keď sa ukáže, že treba.
 • Počítač na strih videa. Pokojne môžete ísť cestou mučeníka a v rámci sebamrskačstva si kúpite notebook elegantnej farby a predraženej značky. Alebo si kúpite riadny stroj s niekoľkými monitormi na ktorom sa vám bude strihať oveľa lepšie. V každom prípade ako základný nádych rátajte 2000 eur na počítač ako úplné minimum. Skôr oveľa viac. Plus monitory ktorých kvalita by mala byť aspoň slušná. To na začiatok môžete obísť kúpou bežného vybavenia - dá sa robiť aj na menej presne kalibrovanom pracovisku - ak viete čo robíte.
 • Software. Aby na počítači bolo možné niečo robiť potrebujete nástroje. Video sa DÁ strihať aj zadarmo a nemyslím tým VirtualDub. Davinci Resolve vo verzii zadarmo vám postačí a z prvej zaplatenej zakázky si kúpte plnú verziu za 330 eur. Všeličo iné by sa zišlo, je kopa pluginov na odšumenie, úpravy zvuku, korekcie farieb, či riadnu prácu so zvukom a tam cena rastie do tisícov. Aj tu platí - začnite s minimom a dokupujte keď viete čo potrebujete a prečo.
 • Internetové pripojenie. Keď začnete posielať vaše prvé video pre zákazníka von, asi porozumiete, že jediné čo chcete je najrýchlejší možný upload. Poskytovatelia píšu bombastické čísla, ale sú to čísla pre download. Upload je vždy oveľa pomalší. Ak vyrobíte hodinové video, asi ho nebudete chcieť 9 hodín odosielať na Youtube.
 • Licencie. Vo videu by občas mala zaznieť hudba. Pred mnoho rokmi som si ju robil sám, ale časovo je to šialené a je to iná špecializácia. Teraz sa dá kúpiť licencia v zvukovej banke kde sú tony slušnej hudby. Do začínajúcej videoprodukcie by som povedal že dobrý štart je kúpiť si za 16 dolárov na mesiac Artlist a ak si to kúpite cez tento odkaz, máte plus 2 mesiace zadarmo. Aj ja. Jej výhoda je že hudbu môžete dať do videa svojich klientov a bude to v poriadku. Sú lepšie banky aj s lepšou hudbou, ale nepoužívam ich lebo nechcem zápasiť s licenciami. Natočím video, dám tam hudbu a Facebook alebo Youtube mi to stopne lebo čaká, či potvrdím že mám práva na tú hudbu. No mám. Len kým to oni spracujú... Tak status, ktorý som poslal publiku dnes bude dva či štyri dni stáť kým to niekto schváli? To ma neba. To už nikto neuvidí. A ešte vám mnohé zvukové banky nedajú licenciu na hudbu do videa pre vášho zákazníka... Takže ak dáte okolo 200 eur na rok, na Artliste máte vyriešenú hudbu. Podobne sa dajú používať aj videobanky ak potrebujete záber na New York či skok parašutistov, kúpite si ho. Aj tu je licencovanie podobné alebo drahšie. Začiatočník sa bez toho zaobíde.
 • Zvukový systém. Pri strihu videa potrebujete aj zvukový systém. Teda to, čo z počítača na ktorom striháte vylúdi zvuk. Minimum sú slušné monitory (reproduktory) a slúchadlá. Neublíži slušná zvuková karta a toto vybavenie sa zmestí pod 500 eur ak nepotrebujete vysokú kvalitu, ale už nech to niečo dokáže. Počítajte s nákladmi na kabeláž a inštaláciu. Nepočítajte s tým, že postačí nejaké domáce kino, alebo bežná aparatúra. Na profi robotu si kúpte štúdiové monitory. Aj keby to mali byť tie najlacnejšie.
 • Kreslo a stôl. Ak nechcete skončiť ako 200 kilový obézny strihač videa s boľavým chrbtom, nemôžete celý deň sedieť. Potrebujete pracovisko ktoré zdvihnete a pár hodín si postriháte postojačky a potom to zas pustíte dole a posedíte si. Nepodceňte to. Je to síce 500 až 1000 eur plus, ale investujete do zdravia.
 • Asistent(i). Hneď ako začnete filmovať, zistíte, že nie všetko zvládnete osamote. Áno, natočiť niečo mobilom či foťákom je ľahké. Ale ak prídete k zákazníkovi s bežnou výbavou, tak skončila voľná zábava. Rozložiť statívy, stojany, svetlá, pozapínať / poprepájať zvuk, kamery, predlžovačky a riešiť kopu nečakaných ťažkostí zvládne síce aj jeden človek, ale riziko chýb raketovo stúpa. Aj čas, kým sa rozložíte a pripravíte na filmovanie. Navyše klient sa s vami zvyčajne chce rozprávať o nápadoch čo ešte nafilmujete a vy pritom potrebujete chystať techniku. Čím viac vecí môžete pustiť z hlavy a nechať to na asistenta, tým viac sa môžete sústrediť na dôležité veci. Nie či je ten červený káblik v taške (v ktorej? je tu?) ale aká je kvalita zvuku. Nie či svetlo už je zapojené, ale ako svieti a či je scéna riadne nasvietená. Takže minimum býva jeden asistent, ktorý by mal vedieť čo robí a dosť vhodné je, ak používa zoznamy a checklisty. Pri rozpočtovaní na to myslite.
 • Vzdelanie. Ak čítate takéto články, nemáte asi žiadnu filmársku školu. To je dosť nevýhodná vec. Takže napravte to a nakúpte si knihy, kurzy, školenia. Veľa sa dá naučiť aj zadarmo. Ale systematický kurz vám zvyčajne dá oveľa viac ako nejaké námatkové snorenie na Youtube.

A znova - ak máte dobré zákazky, uplatníte na pľace aj 10 ľudí. Ak je z čoho ich zaplatiť, uživí sa zvukár, osvetľovač, režisér, asistent, ostrič... No ale to už nehovoríme o začiatkoch kedy človek rozmýšľa nad tým, že by si chcel otvoriť malú videoprodukciu.

V článku teda máte zoznam vecí, ktoré sú nutné a vecí, bez ktorých sa zaobídete. Možno vám to pomôže pri úvahách, ako začať točiť video.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu