Kľúčovanie videa – virtuálne štúdio

Pod pojmom kľúčovanie sa rozumie spojenie dvoch a viacerých obrazov do jedného. Ide o techniku, kedy sa jedna kľúčová farba (chroma key) vo videozábere pri postprodukcii označí a zmení na priehľadnú. Najrýchlejšie si to môžeme ukázať na príklade:

Záber na zelenom pozadí je dnes asi najrozšírenejším spôsobom kľúčovania.

Vo videoeditore potom často jediným kliknutím viete orezať všetko, čo má určitú zelenú farbu. Všimnite si, že papagáj je síce tiež zelený, ale program vie rozpoznať, že je to iná zelená farba. Všimnite si tiež, že okolo postavy je najmä vpravo vidieť obrys. To je hrubá chyba. Za chvíľu si o tom povieme viac.

Následne môžete ako pozadie použiť fotografiu, alebo video. Môže ísť aj o náročnejšiu scému a potom sa to nazýva aj virtuálne štúdio. Napríklad mnoho televízií pracuje na tomto princípe pri záberoch v spravodajskom, či volebnom "štúdiu".

V skutočnosti moderátori stoja na zelenom pozadí. Na stoloch sú všade zelené plachty. No a špeciálny počítač s 3D modelom scény vie vypočítať, ako má vložiť nafilmovaný obraz do virtuálneho štúdia. ED modelovanie vie presne synchronizovať aj pohyby kamier, takže virtuálne štúdio môže vyzerať na nerozoznanie od reálnej scény.

Problémy pri kľúčovaní videa

Pri kľúčovaní domáceho videa často narazíte na viacero ťažkostí.

Prvým problémom je farba pozadia. V minulosti sa na kľúčovanie používali modré pozadia. Boli výhodnejšie pre spracovanie na filmový materiál. No modrá farba sa na scéne objavuje pomerne často. Napríklad herec má modrú košeľu, alebo oblek. Potom nastáva problém podobných farieb.

Dnes je teda štandardom filmovať na zelenom pozadí. Ak si herec nezoberie na seba nič zelené, tak digitálne vykľúčovanie scény býva veľmi presné.

Na obrázku vyššie ste videli papagája. To je typický príklad problému. Kvôli tomu, že na scéne treba počítať s inou zelenou farbou, program musíte nastaviť príliš citlivo. Buď vás čaká veľká babračka pri farbení videa, alebo kľúčovanie nebude úplne dokonalé.

Na obrázku ste videli aj obrys okolo postavy. To je chyba a tento obrys vzniká práve preto, že program nemôže "smelo" odstrániť všetko, čo sa podobá na zelenú farbu. Keby na zábere papagáj nebol, dá sa automaticky vykľúčovať doslova na pár kliknutí. Bez obrysov a bez artefaktov.

Pri používaní techniky kľúčovania však v amatérskych podmienkach narazíte aj na druhý, vážnejší problém.

Pohybovú neostrosť. Mimochodom - aj vlasy. Rôzne jemné a neostré okraje totiž predstavujú vážny problém, ako má program vypočítať maskovanie.

V amatérskom videu sa potom kľúčovanie prezradí okamžite - pri prvom pohybe. Najčastejšie to vidieť pri pohyboch rúk.

Najme snímky z menej kvalitnejšej kamery sú zvyčajne zaťažené obrysmi, alebo ak sa tvorca videa chce obrysov zbaviť, kľúčovanie "vyhryzie" z obrazu aj dôležité oblasti.

Nafilmoval som krátku ukážku, ako sa podomácky dá spraviť scéna so zeleným pozadím a zmeniť ju na virtuálne štúdio. Je to spravené v bezplatnom programe na strih videa Davinci Resolve.

Ako si vyrobiť zelené kľúčovacie pozadie

Samozrejme - najjednoduchšie je kúpiť si hotový výrobok.

V predaji je množstvo produktov.

  • "Nekonečné" zelené kľúčovacie pozadia - zvyčajne vo forme role zeleného papiera, ktorý sa spustí z konštrukcie. Po pošliapaní sa použije ďalší kus.
  • Niektoré menšie odrazové dosky majú aj kľúčovaciu farbu. Pri rozmere niečo okolo metra šírky však veľa rozruchu s takým pozadím nespravíte. Hodí sa len na menšie objekty či detail tváre.
  • Rôzne "steny" pred ktoré môžete postaviť herca.

Výhoda oficiálnych zelených (či modrých) pozadí je, že sú rovné a majú plynulý povrch. To je všetko. Nemusíte ich kupovať.

Môžete si zobrať starú deku, alebo plachtu, ktorá má nejakú farbu. Ako som už spomenul - ideálne aby to bola farba, ktorú na sebe nemá model. Ani podobnú.

  • Zelené pozadie by nemalo byť ani príliš tmavé ani príliš svetlé. Inak budete mať ťažkosti, ako sa ho vo videoeditore zbaviť.
  • Pokiaľ použijete deku, alebo látku, vyžehlite ju. Nemusí to byť žiadna dokonalosť, ale nepotrebujete, aby sa na pozadí objavili záhyby, ktoré by boli príliš tmavé. Tie by program nemusel identifikovať a vykľúčovanie by sa nedarilo.
  • V ideálnom prípade bude, ak celé kľúčovacie pozadie nasvietite samostatnou dvojicou reflektorov. To nie je podmienka - pokiaľ na ňom nemáte žiadne tiene, netreba tam svietiť.

Pred začiatkom filmovania zložitejšej scény si spravte niekoľko testov. Nafilmujte reálnu situáciu, ktorú plánujete točiť. Túto scénu natočte hoc aj narýchlo a hoďte to do videoeditora. Vykľúčujte. Často narazíte na problémy, s ktorými ste predtým nepočítali. Lepšie je o nich vedieť skôr, než natočte scénu naostro.

  • Vlasy a brady bývajú nepríjemné najmä v rôznych polodetailoch. Videokamera ich sníma často s malým rozlíšením, alebo mierne neostro. Podarí sa vám to vykľúčovať?
  • Okuliare môžu predstavovať ďalšiu zákernú pascu. Pri zábere na tvár zboku môže v skle okuliarov byť vidieť časť scény. Tá ak nie je zelená, nebude vykľúčovaná.
  • Rôzne polopriehľadné šaty. Napríklad nevesta s jemným závojom. Aj takéto materiály bývajú tvrdým orieškom, ako ich kľúčovať.

Nakoniec: skôr než začnete točiť, testovací záber po vykľúčovaní vložte na pozadie, na ktorom bude! Dôvod je jednoduchý. Sú pozadia, na ktorých ani veľmi chybné kľúčovanie nebude problém. Rôzne virtuálne scény s vysoko členitým a ostrým pozadím - na ňom nezbadáte prípadné obrysy.

Tu vidíte, že chybne vykľúčovaný záber môže na čiernom pozadí pri rýchlej kontrole pôsobiť dobre, na svetlom pozadí je nepoužiteľný. Strakaté pozadie by veľa zamaskovalo.

Filmovanie pre virtuálnu scénu

Čím viac detailov na zábere budete mať pri retušovaní videa, tým lepšie. Preto ideálnym postupom je, ak zábery natočíte do 4K rozlíšenia. Aj za cenu, že spracovanie bude náročnejšie. Video editor však v podrobnom videu môže presnejšie vykonať keying.

Keď také video potom nakoniec renderujete "iba" do full HD rozlíšenia, veľa drobných chýb sa stratí. Pri retušovaní okrajov totiž môžete nastaviť jemné zneostrenie o veľkosti jeden či dva pixely. To pri 4K videu bude akurát, aby rez vyzeral ako prirodzená neostrosť kamery. Po zmenšení záber bude vyzerať normálne. Pri full HD videu by však už aj jednopixelové zneostrenie obrysu bolo hrubé.

V tomto videu nájdete ďalšie ukážky.

Viac informácií

Miro Veselý

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú pri každom novom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý. V poslednom čase ma začalo baviť kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu