Ak chcete natočiť dobré video, musíte mať čím. V tomto článku sa pozrieme na to, aký prístroj si vybrať na filmovanie videa. Odpoveď nie je celkom jednoduchá. Možností totiž je nečakane veľa a každý z prístrojov vie niečo iné, niečo inak ako ostatné. Skúsme to teda pekne od najjednoduchších a najlacnejších riešení. Ale najskôr - čo chcete vlastne filmovať? Inak sa bude rozhodovať majiteľ videoprodukcie, profesionálny kameraman a inak mamička na materskej. Výsledkom práce všetkých bude nafilmované video, ale nároky na kvalitu sa menia.
Tým to celé začne a skončí.
Ak filmujete rodinné video, kvalita asi nebude prioritou číslo jedna. Na 99% o videu rozhodne to, či vôbec máte kameru pri sebe. Na výlete, na oslave. V tomto použití bude mobilný telefón asi optimálny.
Takže na toto prihliadame a teraz poďme do podrobností.
Mobilné telefóny drahších mobilov majú kamery s prekvapivo dobrou obrazovou kvalitou. Niekedy až prekvapí, aké zábery (aj zvuk) sa dajú nasnímať vlastne takmer až provizórnym spôsobom.
U mobilu je problémom veľkosť snímača - obraz nikdy nedosiahne takého prekreslenia, ako z drahej kamery. Na druhej strane ide to stále dopredu a dnešné kamery v mobiloch filmujú tak, ako sa nám na prelome tisícročí nesnívalo ani na profesionálnej technike.
Budem však mobil považovať za kameru, ktorú v bežnej video produkcii nevyužijete a tým pádom sa mu nevenujem. Je ich veľmi veľa a každý je iný.
Aj tu sme stále v segmente amatérskej ligy. Dnešné kompaktné fotoaparáty filmujú dôstojne - aspoň tie, ktoré majú možnosť snímať do 4k. Skoro všetky majú veľa problémov - snímač je určený na fotografiovanie a video je tam jen taká "prifarená" možnosť ako bonus. Zaznamenáva sa náhľadový obraz a ten býva zaťažený technickými chybami ktoré na videu sú a na fotografii z rovnakého prístroja nie sú. (Napríklad blooming)
Príklad fotografie kompaktným aparátom.
Roznaký záber, rovnaký aparát, ale video. Ten pás je technická chyba zvaná blooming.
Vyššie modely kompaktných aparátov však môžu filmovať prekvapivo kvalitne. Príkladom slušných kamier môže byť Panasonic LX100, alebo Panasonic FZ1000. Sú to maličké prístroje, jeden má silný zoom, druhý zas nadpriemernú obrazovú kvalitu. Veľmi slušné video v 4k dajú fotoaparáty Sony podobnej triedy.
Tu zvyčajne platí, že ak budete filmovať v 4k a obraz v postprodukcii zmenšíte na fillHD, výsledok bude veľmi dobrý. Samozrejme, oko profesionála uvidí, že filmujete skôr hračkou, než kamerou, ale... Ale nie každá zákazka si zarobí na to, aby ju prišiel filmovať štáb z Hollywoodu na niekoľkých kamiónoch.
Medzi fotoaparátmi sa už objavili aj pístroje určené viac na filmovanie, než na fotenie. Asi najznámejší je medzi nimi Panasonic GH5. Alebo niektorú z jeho lacnejších a oklieštených verzií. Patrí k tomu lepšiemu v tejto triese. Výhodou býva nielen lepšie nastaviteľné snímanie, ale aj vymeniteľné objektívy.
Tieto prístroje sú už rozmerovo väčšie, takže umožnia väčší snímač. Väčší snímač = viac podrobností v obraze, lepšie farby, menej šumu, menšia hĺbka ostrosti. To všetko je pre video producenta žiadaná vlastnosť.
ALE! Ak s produkovaním videa len začínate, počítajte s tým, že tieto väčšie prístroje už nebývajú blbovzdorné. Zatiaľ čo mobil či kompakt stačí namieriť a filmovať, väčší prístroj už musíte vedieť veľmi dobre ovládať. Musíte zvládať manuálne ostrenie a mnoho vecí naozaj nacvičiť pri hodinách praxe ktorú okrem vás nikto neuvidí.
Fotoaparáty zvyčajne majú časový limit na dĺžku videa. To býva 30 minút, niekedy len 15. Je to umelo vytvorená prekážka ktorá vznikla kvôli clu. Aparát má menšie clo a preto mu znemožnili plnohodnotné filmovanie.
Fotoaparát teda vo videoprodukcii svoje miesto má.
Je relatívne malý, nenápadný a to aj v prípade že točíte na niektorý "väčší" prístroj s vymeniteľnými objektívmi. To, že je relatívne ľahký má svoje výhody - ako príslušenstvo vám postačí pomerne lacné vybavenie. Statív ktorý unesie kilový aparát stojí stovku a to hovoríme už o dobre vybavenom filmárskom statíve. To isté gimbal - na aprát vystačíte s lacným gimbalom a jeho slabší motorček utiahne aj menšiu zrkadlovku. Plus vaše svaly - točiť pár hodín s gimbalom a relatívne ľahkým prístrojom je znesitelnejšie.
Akonáhle by ste šli do poriadnej kamery, všetko čo som napísal sa znásobuje. Už treba statív s nosnosťou pre niekoľko kíl. Gimbal je ihneď o jednu triedu drahší. Ak to chcete držať v ruke dlhšie, je to tak trocha kulturistika.
A teraz mi začína byť horúco. Z celého článku asi čakáte, že sme prišli na stupienok víťazov a to na vrchnú pozíciu. Že kamery sú najlepšie. Žiaľ, nie.
Kamera to je všeobecný pojem. Za 30 eur si môžete kúpiť kameru, ktorá sa tvári ako športová, ale obraz má horší ako nejaká webkamera. Za pár stovák si môžete kúpiť kameru, ktorá je normálnou kamerou na rodinné použitie. Ale obrazová kvalita vás nepoteší. Síce tam nebude časový limit, ale obrazová kvalita bude porovnateľná alebo aj horšia ako ak filmujete kompaktom.
Takže všetky takéto domáce low-end modely automaticky škrtám z diskusie. Môžete využiť športovú kameru, nie sú drahé. Dá sa natočiť slušný záznam, ale skôr v obmedzených podmienkach.
Ak budete siahať po kamere odporúčam, aby ste v úvahách začínali asi tam, kde končia digitálne fotoaparáty. Ak naozaj slušnú fotoaparát na video kúpite niekde v cenovej hladine okolo 1500 až 2000 eur, tu by mali začať aj vaše úvahy o kamere. Ak sledujete dianie okolo sveta videoprodukcie tak viete, že obľúbeným snom videotvorcov je momentálne Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K.
Skôr než sa zapíšete do poradovníka, mali by ste vedieť to, že tento druh kamery je niečo ako kľúčik. Otvorí vám tri veľké svety:
Viem, týmto spôsobom si viete vybudovať pracovisko, ktoré je ešte stále cenovo dostupné. Obrazová kvalita už bude zodpovedať profesionálnej vydeoprodukcii. Ak scénu dobre nasvietite, môžete točiť naozaj veľa videí či už produktových, reklamných, alebo hraných filmov. Výsledný dojem bude dobrý, tieto kamery sú o triedu ďalej, ako bežné fotoaparáty s možnosťou videa.
Pokiaľ nechcete ísť cestou skladačky, môžete si kúpiť niektorú kompaktnú kameru s profesionálnymi vlastnosťami. Tam bude celková investícia do kamery vyššia, ale o to menej "haraburdia" si budete musieť dokúpiť na to, aby ste mohli začať normálne filmovať.
Tip: Článok od Petra Špetlu ako si vybrať techniku
Takže si to zhrňme.
Asi už tušíte, že odpoveď sa nedá povedať jednou vetou. Najdrahší fotoaparát proti lacnej kamere bude víťaziť v kvalite obrazu. Drahá filmárska profesionálna kamera proti mobilu môže prehrať - pri reportáži. Takže ďalej len niektoré všeobecné námety:
Takže toľko k úvahám, akú kameru alebo fotoaparát si zvoliť na produkciu videa. Je dobré ak vopred viete odhadnúť nasledovné veci:
Takže záver: filmujte kamerou, ktorá je koncepčne, rozmerom, cenovo, vybavením a kvalitou primeraná účelu, aké bude váš videozáznam mať.
Ďalšie tipy