Na filmovanie mobil, fotoaparát, alebo kameru?

Ak chcete natočiť dobré video, musíte mať čím. V tomto článku sa pozrieme na to, aký prístroj si vybrať na filmovanie videa. Odpoveď nie je celkom jednoduchá. Možností totiž je nečakane veľa a každý z prístrojov vie niečo iné, niečo inak ako ostatné. Skúsme to teda pekne od najjednoduchších a najlacnejších riešení. Ale najskôr - čo chcete vlastne filmovať? Inak sa bude rozhodovať majiteľ videoprodukcie, profesionálny kameraman a inak mamička na materskej. Výsledkom práce všetkých bude nafilmované video, ale nároky na kvalitu sa menia.

Čo chcete vlastne filmovať?

Tým to celé začne a skončí.

Ak filmujete rodinné video, kvalita asi nebude prioritou číslo jedna. Na 99% o videu rozhodne to, či vôbec máte kameru pri sebe. Na výlete, na oslave. V tomto použití bude mobilný telefón asi optimálny.

  • Ak filmujete amatérsky, alebo máte malú video produkciu, kde filmujete videá na objednávku, kvalita techniky už bude rozhodovať. Začať môžete s fotoaparátmi. Neskôr asi prejdete na kamery vyššej cenovej triedy. To bude záležať na tom, či si svojou produkciou videí na lepšiu techniku zarobíte.
  • Pre profesionálnu videoprodukciu bude kamera základ a filmovanie fotoaparátmi bude okrajovou témou.
  • V reportážnej či dokumentárnej video produkcii asi budete potrebovať skôr menšie prístroje. Treba ich mať poruke, musia byť rýchle, netreba zabíjať čas miliónom nastavení. Mať záber je dôležitejšia požiadavka, mierne technické problémy sa prepáčia. Tu stačí aj mobil, či malý aparát, alebo kamerka.
  • V hranej filmovej produkcii či v tvorbe reklamných videí sa naopak nedajú tolerovať žiadne chyby. Je čas všetko pripraviť, nastaviť. Očakáva sa že kameraman bude stáť za obludou plnou páčok, z ktorej ide obraz najvyššej a nekompromisnej technickej kvality.

Takže na toto prihliadame a teraz poďme do podrobností.

Filmovanie mobilom

Mobilné telefóny drahších mobilov majú kamery s prekvapivo dobrou obrazovou kvalitou. Niekedy až prekvapí, aké zábery (aj zvuk) sa dajú nasnímať vlastne takmer až provizórnym spôsobom.

U mobilu je problémom veľkosť snímača - obraz nikdy nedosiahne takého prekreslenia, ako z drahej kamery. Na druhej strane ide to stále dopredu a dnešné kamery v mobiloch filmujú tak, ako sa nám na prelome tisícročí nesnívalo ani na profesionálnej technike.

Budem však mobil považovať za kameru, ktorú v bežnej video produkcii nevyužijete a tým pádom sa mu nevenujem. Je ich veľmi veľa a každý je iný.

Filmovanie fotoaparátom - kompaktné aparáty

Aj tu sme stále v segmente amatérskej ligy. Dnešné kompaktné fotoaparáty filmujú dôstojne - aspoň tie, ktoré majú možnosť snímať do 4k. Skoro všetky majú veľa problémov - snímač je určený na fotografiovanie a video je tam jen taká "prifarená" možnosť ako bonus. Zaznamenáva sa náhľadový obraz a ten býva zaťažený technickými chybami ktoré na videu sú a na fotografii z rovnakého prístroja nie sú. (Napríklad blooming)

Príklad fotografie kompaktným aparátom.

Roznaký záber, rovnaký aparát, ale video. Ten pás je technická chyba zvaná blooming.

Vyššie modely kompaktných aparátov však môžu filmovať prekvapivo kvalitne. Príkladom slušných kamier môže byť Panasonic LX100, alebo Panasonic FZ1000. Sú to maličké prístroje, jeden má silný zoom, druhý zas nadpriemernú obrazovú kvalitu. Veľmi slušné video v 4k dajú fotoaparáty Sony podobnej triedy.

Tu zvyčajne platí, že ak budete filmovať v 4k a obraz v postprodukcii zmenšíte na fillHD, výsledok bude veľmi dobrý. Samozrejme, oko profesionála uvidí, že filmujete skôr hračkou, než kamerou, ale... Ale nie každá zákazka si zarobí na to, aby ju prišiel filmovať štáb z Hollywoodu na niekoľkých kamiónoch.

Filmovanie fotoaparátom - vyššie modely

Medzi fotoaparátmi sa už objavili aj pístroje určené viac na filmovanie, než na fotenie. Asi najznámejší je medzi nimi Panasonic GH5. Alebo niektorú z jeho lacnejších a oklieštených verzií. Patrí k tomu lepšiemu v tejto triese. Výhodou býva nielen lepšie nastaviteľné snímanie, ale aj vymeniteľné objektívy.

Tieto prístroje sú už rozmerovo väčšie, takže umožnia väčší snímač. Väčší snímač = viac podrobností v obraze, lepšie farby, menej šumu, menšia hĺbka ostrosti. To všetko je pre video producenta žiadaná vlastnosť.

ALE! Ak s produkovaním videa len začínate, počítajte s tým, že tieto väčšie prístroje už nebývajú blbovzdorné. Zatiaľ čo mobil či kompakt stačí namieriť a filmovať, väčší prístroj už musíte vedieť veľmi dobre ovládať. Musíte zvládať manuálne ostrenie a mnoho vecí naozaj nacvičiť pri hodinách praxe ktorú okrem vás nikto neuvidí.

Fotoaparáty zvyčajne majú časový limit na dĺžku videa. To býva 30 minút, niekedy len 15. Je to umelo vytvorená prekážka ktorá vznikla kvôli clu. Aparát má menšie clo a preto mu znemožnili plnohodnotné filmovanie.

Fotoaparát teda vo videoprodukcii svoje miesto má.

Je relatívne malý, nenápadný a to aj v prípade že točíte na niektorý "väčší" prístroj s vymeniteľnými objektívmi. To, že je relatívne ľahký má svoje výhody - ako príslušenstvo vám postačí pomerne lacné vybavenie. Statív ktorý unesie kilový aparát stojí stovku a to hovoríme už o dobre vybavenom filmárskom statíve. To isté gimbal - na aprát vystačíte s lacným gimbalom a jeho slabší motorček utiahne aj menšiu zrkadlovku. Plus vaše svaly - točiť pár hodín s gimbalom a relatívne ľahkým prístrojom je znesitelnejšie.

Akonáhle by ste šli do poriadnej kamery, všetko čo som napísal sa znásobuje. Už treba statív s nosnosťou pre niekoľko kíl. Gimbal je ihneď o jednu triedu drahší. Ak to chcete držať v ruke dlhšie, je to tak trocha kulturistika.

Filmovanie kamerou

A teraz mi začína byť horúco. Z celého článku asi čakáte, že sme prišli na stupienok víťazov a to na vrchnú pozíciu. Že kamery sú najlepšie. Žiaľ, nie.

Kamera to je všeobecný pojem. Za 30 eur si môžete kúpiť kameru, ktorá sa tvári ako športová, ale obraz má horší ako nejaká webkamera. Za pár stovák si môžete kúpiť kameru, ktorá je normálnou kamerou na rodinné použitie. Ale obrazová kvalita vás nepoteší. Síce tam nebude časový limit, ale obrazová kvalita bude porovnateľná alebo aj horšia ako ak filmujete kompaktom.

Takže všetky takéto domáce low-end modely automaticky škrtám z diskusie. Môžete využiť športovú kameru, nie sú drahé. Dá sa natočiť slušný záznam, ale skôr v obmedzených podmienkach.

Ak budete siahať po kamere odporúčam, aby ste v úvahách začínali asi tam, kde končia digitálne fotoaparáty. Ak naozaj slušnú fotoaparát na video kúpite niekde v cenovej hladine okolo 1500 až 2000 eur, tu by mali začať aj vaše úvahy o kamere. Ak sledujete dianie okolo sveta videoprodukcie tak viete, že obľúbeným snom videotvorcov je momentálne Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K.

Skôr než sa zapíšete do poradovníka, mali by ste vedieť to, že tento druh kamery je niečo ako kľúčik. Otvorí vám tri veľké svety:

  1. Nutnosť investovať do techniky ku kamere mnohonásobne viac, než bolo treba doteraz. K tejto kamere totiž musíte ihneď dokupovať hardvér, bez ktorého si príliš neškrtnete. Riešenie napájania (baterky ku tejto kamere vydržia len chvíľu), harddisk na dáta, objektívy, náhľadový monitor. To všetko musí okolo kamery nejako držať, takže klietka. A to už začína niečo vážiť. Statív s vyššou nosnosťou. Gimbal vyššej cenovej triedy. Už v tejto chvíli sa názov "Pocket Cinema Camera" mení na "klietková prudko menej prenosná kamera".
  2. Nutnosť investovať do o triedu lepšieho počítača. Ak točíte do profesionálneho formátu, obrazová kvalita je síce skvelá, ale dátové a výpočtové nároky sa zmnohonásobujú. Nejaký úbohý lacný počítačík za dve tisícky eur budete rýchlo upgrejdovať za niečo výkonné.
  3. Nutnosť investovať množstvo času do študovania. Naučiť sa s tým všetkým robiť vyžaduje značné vedomosti. Baví vás to? Potom je to skvelá príležitosť užiť si to naplno. Počítajte však s tým, že takto vybudované profesionálne pracovisko musíte mať pod kontrolou. Musíte ovládať obrovské množstvo znalostí a to nielen teoreticky, ale aj v praxi. No a prax znamená že musíte absolvovať stovky hodín s takouto technikou, kým pôjdete na platenú filmovačku. Toľko premenných faktorov a príslušenstva pripojeného ku kamere jednoducho musíte vedieť ustrážiť. To nie je tak triviálne, ako sa zdá.

Viem, týmto spôsobom si viete vybudovať pracovisko, ktoré je ešte stále cenovo dostupné. Obrazová kvalita už bude zodpovedať profesionálnej vydeoprodukcii. Ak scénu dobre nasvietite, môžete točiť naozaj veľa videí či už produktových, reklamných, alebo hraných filmov. Výsledný dojem bude dobrý, tieto kamery sú o triedu ďalej, ako bežné fotoaparáty s možnosťou videa.

Pokiaľ nechcete ísť cestou skladačky, môžete si kúpiť niektorú kompaktnú kameru s profesionálnymi vlastnosťami. Tam bude celková investícia do kamery vyššia, ale o to menej "haraburdia" si budete musieť dokúpiť na to, aby ste mohli začať normálne filmovať.

Tip: Článok od Petra Špetlu ako si vybrať techniku

Takže si to zhrňme.

Fotoaparát ako kamera, alebo kamera?

Asi už tušíte, že odpoveď sa nedá povedať jednou vetou. Najdrahší fotoaparát proti lacnej kamere bude víťaziť v kvalite obrazu. Drahá filmárska profesionálna kamera proti mobilu môže prehrať - pri reportáži. Takže ďalej len niektoré všeobecné námety:

  • Kamera má zvyčajne lepšie možnosti nastaviť parametre obrazu. Rôzne druhy kompresie, 10 bitový záznam či ďalšie parametre zvyčajne lepšie nastavíte na kamerách. Býva lepšie pripravená na ovládanie videozáznamu a rôzne jeho možnosti.
  • Konštrukcia kamery môže podporovať filmovanie. Mať prístroj na pleci býva výhodné - je to dobrá stabilizácia obrazu, prirodzený pohyb pri filmovaní.
  • Stabilizácia môže byť na kamere aj fotoaparáte. Aj na objektíve. Je dobré mať stabilizátor. Lepšie je filmovať so stabilnou kamerou, ale ak sa točí reportáž, stabilizátor zachráni veľa záberov.
  • Zoom môže byť rovnako na kamere aj fotoaparáte. Profesionál sa mu vyhýba.
  • Filmový vzhľad výsledku. Tu zatiaľ často vyhráva filmovanie na fotoaparát. Dôvod je ten, že veľké snímače aparátu majú malú hĺbku ostrosti. Na bežných kamerách sú snímače menšie a obraz je aj kvôli veľkej hĺbke ostrosti oveľa ostrešie. To vytvorí "televízny" a nie "kinematografický" charakter obrazu. Preto ak kupujete kameru, veľkosť čipu je niečo, na čom záleží.
  • Zaostrovanie. Tu asi väčšinou vyhrajú skôr kamery. Fotoaparáty sú často citlivé na preostrovanie a ak má byť video čo k čomu, musíte ostriť manuálne.
  • Operatívne filmovanie. Tu sú lepšie menšie aparáty a kamery. Neraz mobil.
  • Kvalita zvuku. Lepšie kamery aj aparáty sú na záznam zvuku pripravené porovnateľne.
  • Príslušenstvo. Pred nákupom si overte, čo všetko ešte musíte dokúpiť, aby ste reálne mohli produkovať videá. Relatívne lacné a malé telo "vreckovej" profesionálnej kamery toho veľa nedokáže, kým ho neobklopíte technikou do veľkosti kufra. Takisto výsledné video z takej kamery si nepostriháte na bežnom počítači.

Takže toľko k úvahám, akú kameru alebo fotoaparát si zvoliť na produkciu videa. Je dobré ak vopred viete odhadnúť nasledovné veci:

  • Je to len drahší koníček, alebo práca, ktorou sa chcete živiť? Pri koníčku sa medze nekladú. Pokiaľ točíte videá profesionálne, očakáva sa akosi samozrejme, že vaša produkcia bude v profesionálnej kvalite. Nie, nepotrebujete kameru za 30 tiíc eur, ak točíte pre klientov vlogy na Youtube. Ale nemôžete očakávať, že s kompaktným fotoaparátom "dáte" reklamu určenú do vysielania v televízii.
  • Aké technické nároky na videoprodukciu reálne budete mať? Aká kvalita obrazu, aký výstup? Teraz sa nepýtam, aké by ste CHCELI. Ani to aké by CHCELI vaši zákazníci. Potrebujete poznať POTREBU - niečo ako technické minimum. Potom sa spýtajte, či vám tento typ zákazok dokáže zarobiť na techniku, ktorú plánujete.
  • Ako často budete filmovať videá na zákazku? Ak pravidelne, oplatí sa mať vlastnú techniku. Ak občas, oplatí sa filmovať s prenajatou technikou. Tu ale počítajte s tým, že ak si prenajmete profesionálnu kameru na pár dní a neviete s ňou riadne robiť (znalosti, prax) tak je lepšie púšťať sa do menej náročných prác.
  • Aké máte celkové znalosti z filmáriny? Vyrobiť video to neznamená len pustiť kameru. Je dobré mať isté znalosti od technologických až po umelecké. Bez nich natočíte video, ktoré bude na prvý pohľad amatérske. Jediný kto to neuvidí budete vy - to je dunning-krugerov efekt. Neviete, že neviete, že tam je chyba.
  • Aké máte vo vašej videoprodukcii ostatné zložky vybavenia? Okrem kamery potrebujete vedieť scénu nasvietiť, nazvučiť - to ako úplné minimum. Zle nasvietená scéna, alebo zlý zvuk vo videu diskvalifikujú akokoľvek drahú kameru. Tu som písal o mikrofónoch pri produkcii videa a tu o zvuku vo videu. Samotná super kamera vám nepomôže.
  • Koľko potrebujete objektívov? Teraz najmä koníčkárski fotografi trpia optickým ošiaľom. Predháňajú sa v nákupe objektívov. Aj tu platí - ak sa vaša zákazka zaplatí, majte veľa objektívov. V praxi však zvyčajne potrebujete oveľa menej objektívov, než sa zdá. Pre bežnú videoprodukciu (youtube, reportáže, firemné promo a podobne) vystačíte aj s jedným dobrým zoomom. Viem, špecializované objektívy sú lepšie čo sa týka kvality obrazu a kresby. Ale počítajte s tým, že o výsledku rozhodnú v pomerne malej miere. To že rozoznáte kvalitu kresby medzi rôznymi objektívmi je síce fajn, ale v praxi je dôležitejšie sústrediť sa na samotné filmovanie. Nie na laborovanie, ktorý z desiatich skiel tam nasadiť. Sám som fotil a filmoval celú mladosť na jeden základný objektív a len výnimočne bolo potrebné siahnuť po niečom inom. To len dnešná doba priniesla zoomy a nádejný filmár si myslí, aké úžasné bude z jedného lehátka robiť detaily i celky. Ale optika nie je to, čo podporí vašu kreativitu. Je to skôr bodka za technickou dokonalosťou.

Takže záver: filmujte kamerou, ktorá je koncepčne, rozmerom, cenovo, vybavením a kvalitou primeraná účelu, aké bude váš videozáznam mať.

Ďalšie tipy

Miro Veselý

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú pri každom novom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý. V poslednom čase ma začalo baviť kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu