Tento mesiac sme filmovali krátky medailónik o akvarelovej maľbe pre Ľubicu Balentovú. Filmovali sme na cintoríne Kozia brána. Chceli sme ukázať pokojné prostredie pri maľovaní v plenéri. Pre zmiernenie vysoko kontrastnej scény v letnom dni sme v postprodukcii video mierne štylizovali a zmäkčili. V tomto článku si ukážeme pár príkladov.
V kompozícii priamo z kamery (vľavo) je príliš vysoký kontrast a zaniká pocit horúceho letného dňa. Selektívne som preto rozjasnil tmavú časť v popredí. Do Slnkom zaliatej časti som pridával v postprodukcii ľahký "opar". Zmierňoval som aj množstvo podrobností v stromoch, aby nepútali toľko pozornosti.
Na tomto zábere sa zvýrazňovalo popredie a chýbajúca hlava - stmavil som pozadie.
Aj v tomto zábere som zvýrazňoval horúci deň pridaním mäkkosti v zábere. Selektívne som potláčal biely pamätník aby viac vynikla socha v popredí.
Podobné úpravy aj v tomto zábere. Vypálená obloha dostala troha modrej farby a pamätník som zvýraznil maskovaním. Priehľad vpravo je zamaskovaný aby kompozícia bola viac uzatvorená. Záber síce nie je "pravdivý", ale vyvoláva sa tak väčší pocit pokoja.
Aj na tomto zábere som pridával ilúziu horúceho letného dňa - tá v reálnej scéne bola, ale v postprodukcii som niektoré znaky dotiahol umelo. Najmä slnečné lúče za stromami.
Celé video si môžete pozrieť tu:
Ako formu som volil prísne statické zábery, ktoré vyvolávajú pokoj. Viem, momentálne je trend, že všetko sa filmuje v pohybe, na gimbaloch, na slideroch a ja tam nemám ani jeden taký záber. Dokonca ani len jeden jediný záber nie je spomalený. Zámerne. Nechcem hrať hru s poruchou pozornosti diváka. Ak máme v zábere zaujímavé prostredie a to ešte v color gradingu mierne zvýrazníme, myslím si, že to ako efekt stačí. Ak sa divák nudí, niekde som ako tvorca videa spravil chybu, alebo divák pozerá nesprávne video. Použitie efektnejších výrazových prostriedkov by neprinieslo žiadne obohatenie - ak budem namiesto statického záberu lietať s dronom, diváka to neobohatí. Je to len efekt pre efekt.
Inými slovami pri natáčaní videa je dobré vždy začať pri základoch.
Nie je potrebné za každú cenu vŕšiť na seba efektné výrazové prostriedky.
Aj vo videu platí, že sto rokov overené základy filmovej reči sú zvyčajne lepšie, než pestré možnosti, ktoré nám dnešná technológia dáva do rúk.