Farebné úpravy videa - príklad z praxe

Tento mesiac sme filmovali krátky medailónik o akvarelovej maľbe pre Ľubicu Balentovú. Filmovali sme na cintoríne Kozia brána. Chceli sme ukázať pokojné prostredie pri maľovaní v plenéri. Pre zmiernenie vysoko kontrastnej scény v letnom dni sme v postprodukcii video mierne štylizovali a zmäkčili. V tomto článku si ukážeme pár príkladov.

V kompozícii priamo z kamery (vľavo) je príliš vysoký kontrast a zaniká pocit horúceho letného dňa. Selektívne som preto rozjasnil tmavú časť v popredí. Do Slnkom zaliatej časti som pridával v postprodukcii ľahký "opar". Zmierňoval som aj množstvo podrobností v stromoch, aby nepútali toľko pozornosti.

Na tomto zábere sa zvýrazňovalo popredie a chýbajúca hlava - stmavil som pozadie.

Aj v tomto zábere som zvýrazňoval horúci deň pridaním mäkkosti v zábere. Selektívne som potláčal biely pamätník aby viac vynikla socha v popredí.

Podobné úpravy aj v tomto zábere. Vypálená obloha dostala troha modrej farby a pamätník som zvýraznil maskovaním. Priehľad vpravo je zamaskovaný aby kompozícia bola viac uzatvorená. Záber síce nie je "pravdivý", ale vyvoláva sa tak väčší pocit pokoja.

Aj na tomto zábere som pridával ilúziu horúceho letného dňa - tá v reálnej scéne bola, ale v postprodukcii som niektoré znaky dotiahol umelo. Najmä slnečné lúče za stromami.

Celé video si môžete pozrieť tu:

Ako formu som volil prísne statické zábery, ktoré vyvolávajú pokoj. Viem, momentálne je trend, že všetko sa filmuje v pohybe, na gimbaloch, na slideroch a ja tam nemám ani jeden taký záber. Dokonca ani len jeden jediný záber nie je spomalený. Zámerne. Nechcem hrať hru s poruchou pozornosti diváka. Ak máme v zábere zaujímavé prostredie a to ešte v color gradingu mierne zvýrazníme, myslím si, že to ako efekt stačí. Ak sa divák nudí, niekde som ako tvorca videa spravil chybu, alebo divák pozerá nesprávne video. Použitie efektnejších výrazových prostriedkov by neprinieslo žiadne obohatenie - ak budem namiesto statického záberu lietať s dronom, diváka to neobohatí. Je to len efekt pre efekt.

Inými slovami pri natáčaní videa je dobré vždy začať pri základoch.

  1. Zobrať si statív.
  2. Premyslieť kompozíciu.
  3. Nafilmovať to.

Nie je potrebné za každú cenu vŕšiť na seba efektné výrazové prostriedky.

  • Spomalené zábery. Sú fajn pri analýze športovej udalosti, nehody, alebo v kinematografii výnimočne ako výrazový prostriedok. V amatérskej videoprodukcii sa často nadužíva najmä preto, aby filmár zamaskoval, že obraz sa nehýbe celkom plynule - napríklad záber z gimbalu.
  • Pohyb kamerou na gimbale alebo na slideri. Slider sa hodí pri dlhšom rozhovore, alebo pri dynamickej scéne. Nie je nutné, aby sa vždy a všetko hýbalo.
  • Dron. Kto nemá vo videu záber z dronu je dnes socka. Sociálny prípad, úbožiak. Iba, že by to bolo všetko inak. Je fajn mať dron a pekné zábery z neho. Ale nie je nutné vždy a všade ich nanútiť.
  • Prelínačky obrazu a iné prechodové efekty. Jednoduchý prestrih obrazu je vždy v poriadku. Rôzne efektné prelínačky, preletovačky, stieračky a podobné efekty sú efektom. A efektami treba šetriť.
  • Trasenie obrazom, ktoré simuluje že sa filmovalo z ruky. Nadužíva sa to najmä v televíznej tvorbe ako snaha donútiť ľudské oko, aby ani na sekundu nemohlo prestať sledovať obraz. Vyčerpáva to diváka celkom zbytočne.
  • Použitie štylizujúcej LUT, ktorá obraz farebne zdegraduje. V snahe navodiť "kinematografický" dojem mnoho tvorcov svoje video štylizuje použitím LUT. Orange-teal, alebo iné podobné zázraky vám však nepomôžu. V kinematofrafii sa farebnosť rieši voľbou scény, kostýmov, osvetlenia. My ale netočíme kamerou Panavision na negatívny - film. Filmujeme kamerou, alebo fotoaparátom - video. To je niečo iné a nie je problém priznať, že točíme video. Väčšinou je škoda ak videomaker zdegraduje pôvodne kvalitný obraz pomocou LUT a šumu na horší v nádeji, že to bude vyzerať, ako kinoprojekcia. Netešte sa, že tak vznikne digitálne-celuloidový sentiment.

Aj vo videu platí, že sto rokov overené základy filmovej reči sú zvyčajne lepšie, než pestré možnosti, ktoré nám dnešná technológia dáva do rúk.

Miro Veselý

Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú pri každom novom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý. V poslednom čase ma začalo baviť kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu