Záznam z prednášky: MUDr. Richard Smíšek (AF-Rehab, Bratislava, 2016)
Cover (Stan Kociov, 2016)
Chirurgická bandáž žalúdka podomácky
(Miro Veselý)
Videomarketing je formát, ktorý vám umožní prezentovať svoju značku, produkty, alebo služby. V rámci video služby ktorú ponúkam môžeme premyslieť optimálny koncept, ktorý bude pre vás jednoduchý a finančne návratný. Tvorba videa by vždy mala mať účel, premyslený zámer, čo chceme videom dosiahnuť.
Niekedy to na prvý pohľad vyzerá, že by sa malo nafilmovať produktové video. No ak sa na videomarketing pozriete lepšie, často sa ukáže, že sú oveľa účinnejšie formáty. Napríklad video recenzia. Preto odporúčam skôr, než začneme zostavovať scenár, je dobré ak sa určí cieľ. V rámci mojej video služby vám môžem poslúžiť aj konzultáciou, aký koncept by mohol fungovať najlepšie. Aj keď sa venujem videoprodukcii, mnoho rokov robím aj marketing.
Video ktoré predáva je často na výrobu jednoduchšie. Stačí bežná filmová technika, malý štáb. Nemusíte platiť za drahé efekty, postprodukciu. Dôležité je dosiahnuť dobré obchodné výsledky, nie vyrobiť drahé a efektné video, ktoré nepredáva. Tvorba videa nie je celkom lacná záležitosť. Preto sa zákazník, ale aj tvorca zaujíma či sa investícia vráti.
Nenaleťte na módne trendy vo videu! Momentálne je filmárskym hitom filmovanie z dronu, z gimbalu a všetky zábery sú spomalené. To sú lacné filmárske efekty. Takmer každý kto sa venuje tvorbe videí ich ponúka. Kameramani sa v nich vyžívajú. Nespoliehajte sa však na to, že aj predajú vaše produkty a služby. Samoúčelne efektné video diváci vypnú. Efekty treba používať lakomo, aby nestratili účinok.
Ak si vyberiete filmovanie videa u mňa, odporučím vám vhodný koncept. Marketingu na internete sa venujem už 20 rokov, takže môžete využiť tieto skúsenosti. Rýchly prehľad videoslužieb, ktoré poskytujem:
Produktové videá. Nafilmujeme nielen váš produkt, ale aj to ako sa s ním pracuje. Produktové video by malo byť zamerané na záujmy diváka, nie aby lahodilo oku vedúcich manažérov. Produkt treba predstaviť svižne a dôveryhodne.
Videá, ktoré predávajú. Ak je vašim cieľom tovar predať, do videa musíte zakomponovať výzvu na akciu. Povedať divákovi čo presne má spraviť.
Reklamné spoty. Tieto videá odporúčam filmovať vo veľkej videoprodukcii alebo reklamnej agentúre. Je to náročný formát nielen na prípravu a realizáciu, ale aj na použitú kamerovú a osvetľovaciu techiku. Tvorba videa určeného ako reklama pre TV alebo kiná je najnáročnejšia oblasť. Tu nie je priestor na provizórium, ani na šetrenie.
Záznamy z akcií, či prednášok. Toto je veľmi vďačný videožáner, pretože ak si dáte nafilmovať zaujímavú prednášku, či besedu, získate rýchlo veľa zaujímavého materiálu. Dlhšia relácia sa dá nasekať na kratšie časti. Seriály sú dnes vcelku obľúbený formát aj v produkcii televízií. Filmovanie videa na živej akcii je na výrobu nenáročná. Príkladom môže byť klient pre ktorého sme natáčali týždňový seminár, dva týždne sa to spracovávalo. Vznikol z toho seriál ktorý má vyše 100 dielov a stále je úspešný.
Vzdelávacie videá. Vo videoprodukcii tomu hovoríme aj "hovoriace hlavy", pretože často ide o jeden dlhý záber, kde lektor niečo vysvetľuje. Ak máte atraktívnu tému a dobrého lektora, môžem vyprodukovať výbornú videoreláciu. Nebojte sa toho, že zverejnením vašich znalostí "naučíte konkurenciu" robiť to lepšie. Konkurenti to už dávno vedia. Ale môžete spraviť dojem na svojich zákazníkov a tí následne kúpia u vás. Aj to býva účelom tvorby vzdelávacích videí.
Image videá. Vo videu sa môžete predstaviť pri práci. Je to niečo ako mini-dokumentárny film o firme, alebo živnostníkovi. Napríklad ako chodí k zákazníkom opravovať vodovody. Pri produkcii takého videa býva vždy treba dávať pozor na to, aby bol obsah zaujímavý pre diváka - nesmie to byť len exibícia.
Zvyčajne pracujem v niekoľkých fázach.
Koncept videa. Spoločne premyslíme, či a ako môže video podporiť váš strategický zámer. Určíme, či má byť krátke, alebo dlhšie. Či má ísť o jedno video, alebo sériu videí. Kde bude najefektívnejšie ho publikovať.
Návrh scenára. Potom sa určí scenár. Ten sa niekedy pripravuje len v podobe bodov, nie vždy to vopred býva dané. Pri filmovaní často prichádzajú nové nápady a situácie. Väčšinou sa dajú zapracovať do vznikajúceho scenára.
Príprava pred filmovaním. Niekedy chcú klienti pred filmovaním dôkladne upratať scénu. Prejdeme si preto spoločne prostredia kde budeme filmovať. Určíme, čo bude v zábere. Vyberieme, kde chcete filmovať a či to vizuálne bude dobré. Zároveň obhliadneme, či pri filmovaní budeme pracovať s doplnkovým osvetlením. Podľa toho na filmovanie prinesieme potrebné vybavenie, svetlá, statívy, odrazové dosky a podobnú techniku. Pred filmovaním si s právnikom skonzultujte, či nie je nejaká prekážka najmä v súvislosti s GDPR. Odporúčam, aby vám každý pracovník, ktorý bude v zábere poskytol písomný súhlas s filmovaním a následným použitím videa. Vyhnete sa neskorším ťahaniciam so zamestnancami. Ak to nejde, vo videu môžeme tváre vymaskovať.
Filmovanie. To sa dosť líši podľa toho, čo sa filmuje. Zvyčajne si nafilmujeme celkové a detailné zábery. K tomu nejaké rozhovory s pracovníkmi a vo výsledku sa tieto videosekvencie rôzne zostrihnú.
Záznam zvuku.Zvuk snímam zvyčajne na samostatné mikrofóny a vo výsledku sa to potom synchronizuje až pri strihu. Ak v pozadí má znieť nejaký pracovný ruch, ten sa zvyčajne nahráva osobitne. V prevádzke býva často hluk - to sa pri filmovaní rozhovoru nehodí. Preto sa zvyčajne rozhovor sníma v tichšom prostredí, ak to je možné. Ak to možné nie je, nahrávame špeciálnym mikrofónom.
Hudba. Pri niektorých videách je vhodné použiť hudbu. Vhodnú hudbu do videa vám vyberiem, alebo si môžete si vybrať sami takú, aká sa vám páči. K videu vám potom dostanete aj licencie, že použitú hudbu máte vo videu legálne.
Postprodukcia. Natočený materiál sa musí celý prezrieť a potom sa z neho podľa scenára alebo zámeru vyrába výsledný strih videa. Jednotlivé zábery farebne upravujem. V tejto fáze sa určí, či video bude mať štandardný rozmer 16:9 alebo cinemascope 21:9. Niekedy je v zadaní neštandardný rozmer – napríklad ak vyrábate video pre LCD reklamný panel, ktorý je na výšku.
Doplnenie záberov o titulky alebo video grafiku. Do postprodukcie patrí aj vkladanie rôznych obrázkov, alebo textov do hotového videa.
Výsledné video. Výsledné video dodám vo formáte, ktorý potrebujete. Zvyčajne to bude štandard aký požadujú videoservery typu Youtube, Facebook, Vimeo a podobné. Pokiaľ potrebujete video vo vyššej technickej kvalite, pripravím aj také.
Publikácia a popis videa. Ak treba, pomôžem vám s publikáciou videa na Youtube, Facebooku či inde. Zákazníci si to síce často publikujú sami, ale niektorí uprednostnia pomoc. Video treba doplniť názvom, popisom a kľúčovými slovami. V tejto oblasti tiež poskytujem služby ako copywritter a marketér.
Archivácia podkladových materiálov. Po ukončení práce na videu dohodneme, či chcete archivovať aj zdrojové súbory z natáčania. Nie je to vždy celkom jednoduchá otázka. Často vzniknú stovky giga videodát, ktoré zaplnia bežný disk. Ten môže slúžiť ako núdzová záloha. Je ale potrebné zvážiť, či je naozaj potrebné všetko archivovať. V praxi to robíme tak, že sa archivuje len výsledný videozáznam a zdrojové súbory sa po pár mesiacoch zmažú. Dôležité projekty však pre klientov po vzájomnej dohode archivujem dlhodobo a nie len na jednom disku. Je to súčasť služby, ktorú ako videoproducent viem poskytnúť.
Pokiaľ vás tvorba videí zaujíma podrobnejšie, pozrite si ďalšie články v mojom blogu o filmovaní videa. Alebo mi napíšte. Rád pomôžem aj pri produkovaní vášho videa.
Zoznam ďalších videoprodukcií a kameramanov
Tento zoznam nie je úplný. Ak máte produkciu, doplním ju. Napíšte mi e-mail na mv@mix.sk
Do roku 2003 som bol tučný. V roku 2004 som schudol 35 kíl a napísal o tom web chudnutie-ako.sk. Neskôr aj knihu, ktorú pri každom novom vydaní vylepšujem o nové poznatky a skúsenosti z praxe. Volá sa Jedálniček na chudnutie. Ak radi pozeráte videá, navštívte Youtube kanál Miro Veselý. V poslednom čase ma začalo baviť kolobežkovanie na športovej kolobežke.