Stratégia lídra: Pokiaľ máte šancu stať sa „jednotkou“ v istej oblasti, prvým hráčom na internetovom trhu, tak to urobte. Investujte do toho všetky zdroje, ktoré si môžete dovoliť. Je veľká šanca, že ak budete niekde prvými, budete ľuďmi vnímaný ako najlepší. Navyše tým, že budete prvými, získate skúsenosti, ktoré konkurencia nemá. Keď neskôr bude chcieť konkurencia vstúpiť na váš trhový segment, zvyčajne bude na začiatku robiť tie isté chyby, ktoré ste vy už dávno pred nimi vyriešili. Čiže budú vás ťažko dobiehať.
Stratégia vyzývateľa alebo nasledovateľa: Ak máte reálnu šancu, že by ste mohli byť v určitom segmente druhým najsilnejším hráčom na trhu, aj to stojí za pokus. Pretože ak uspejete, môže sa vám časom podariť, že sa stanete lídrom na trhu. Ale miniete na to veľa energie. Návratnosť takej investície je neistá a spravidla zdĺhavá.
Strategický ústup: Pokiaľ to vyzerá tak, že je pred vami veľa skúsených a silných konkurentov, ktorí to už robia dobre, často aj dlhodobo, tak je otázne, či sa oplatí v tomto segmente vôbec bojovať. Často je lepšie skúsiť hľadať iný segment. Možno menší, užšie zameraný.
Z praxe: Internetové publikum síce nie je príliš lojálne, ale zároveň je značne pohodlné. Ak si niekto kúpi tovar v niektorom internetovom obchode, necíti k nemu nejakú veľkú lojalitu. Ale nabudúce tam pôjde kupovať znova, pretože zóna pohodlia nepustí. Ak už u niekoho máte registráciu, už viete, že vám nepošlú tehlu namiesto videokamery. Už sa nemusíte zdĺhavo (20 sekúnd) registrovať. Nemusíte zas niekomu dávať svoje osobné údaje. Načo ísť kupovať inde? To by vás ten e-shop musel niečím nahnevať. Tak uvažuje veľa návštevníkov. Preto sa na internete tak ťažko bojuje o najvyššie priečky a pozície.
Stratégia vyhľadávania medzier: Je pozoruhodné, že zatiaľ čo v niektorých oblastiach je konkurencia na internete doslova neprekonateľná, sú oblasti, v ktorých sa ešte stále môžete stať lídrami na trhu. Mnoho segmentov na internete zastúpených nie je vôbec, alebo mizerne. Je to príležitosť. Ide najmä o spôsoby podnikania, ktoré sú vzdialené IT trhu.
Príklad: Stáva sa aj to, že firmy, ktoré sa zaoberajú, napríklad, stavebníctvom, investujú veľa peňazí a zaplatia si výrobu drahých webov. Zvolia si luxusné, drahé, efektné prezentácie. Ale keď potom takúto firmu skúsite hľadať cez vyhľadávač, zistíte, že tento web sa vôbec nedá nájsť. Spôsobené je to práve tým, že síce ich web je urobený efektnou technológiou, fantasticky vyzerá, bol aj mimoriadne drahý, ale jeho tvorcovia neuvažovali o internetovom marketingu. Sústredili sa len na dizajn. Počíta sa s tým, že ak je firma lídrom na trhu, každý o nej určite vie. A to nemusí byť pravda.
Ak urobíte dobre navrhnutý web v rovnakom trhovom segmente, kde je aj silný konkurent so zle spraveným webom, tak po krátkom čase začnú nachádzať návštevníci vás, nie konkurenta. Tí istí klienti, ktorí by si inak asi objednali práce u vášho hlavného konkurenta. Takáto príležitosť nebude trvať dlho.
Ak som spomenul stavebníctvo, berte to skôr ako príklad, než ako konkrétnu ukážku. To sa časom mení. „Voľné“ sú oblasti, v ktorých sa majitelia firiem sústreďujú na inú činnosť, vzdialenú od počítačov. Skúste na internete hľadať remeselníkov, vodárov, opravárov, požičovne... V súčasnosti najčastejšie nájdete stránky iných vyhľadávačov a katalógov. Nie stránky firiem, či živnostníkov.
Skúsenejší návštevník internetu okamžite rozozná, že výsledok vyhľadávania vedie na iný vyhľadávač či katalóg a nie na stránku remeselníka. A to nechce. Veľká časť záznamov v katalógoch je zastaraná. Stratíte veľa času, kým sa prebijete neexistujúcimi telefónnymi číslami a nefunkčnými webmi.
Ponúkam vám služby:
PR články, e-booky, príspevky na sociálne siete.
Spracovanie fotografií, videa a podcastov
Tvorbe názvu, značky, loga, či sloganu.