Výroba loga

Počas karantény bolo trocha viac času a tak som venoval pár hodín výrobe loga pre občianske združenie Nádej. V zadaní bola požiadavka aby logo vyjadrovalo nádej - možno východ Slnka, možno dúhu. Ide totiž o detský domov. Začali sme preto premýšľať nad nejakou typografickou štylizáciou.

Nič z toho sa mi nepozdávalo.

  • Dať to príliš hravo som veľmi nechcel, aby logo nestratilo autoritu.
  • Spraviť to príliš konzervatívne by mi bolo blízke - asi som predsa len viac studený psí čumák, ako kreatívec 🙂 ale nehodí sa to k zadaniu.
  • Zákazník chcel k textu aj nejaký symbol. Mne by sa bolo páčilo skôr niečo typografické - dôstojnejšie. Predsa len pre občianske združenie je dôležité nájsť aj zdroje financovania a pri tom konzervatívne riešenie môže byť úspešnejšie. Hľadali sme preto prienik týchto svetov.

Symbol východu Slnka sme postupne redukovali na celkom tenkú čiaru.

Jej hrúbke som prispôsobil aj písmo. Myslím, že takáto miera štylizácie je vhodná a dôstojná. Aj keď s odstupom času mi pripomína aj nákupnú tašku a tak napriek tomu, že sa mi logo pozdávalo, ešte sme s ním robili. Klient chcel niečo viac farebné a detské. Mal predstavu, že by tam mohli zaznieť ruky. Možno každá inou farbou. A to už začalo dostávať celkom dobrý smer.

Pre zaťaženie typografie sme optickej váhe prispôsobili aj písmo a vznikla prvá použiteľná verzia loga. Symbol vychádzajúceho Slnka sme nakoniec symbolicky štylizovali práve do odtlačených rúk - zámerne nie celkom presne umiestnených, aby vznikla lepšia asociácia na detskú maľbu.

Je možné používať ju aj v čierno-bielej verzii a aj vo verzii škály sivých odtieňov. Aj keď po výraznejšom zmenšení môže byť s takto navrhnutým logom problém v čitateľnosti.

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu