Informujte do troch sekúnd

Namiesto nadpisu „Vitajte na našich nových stránkach, ktoré sa venujú predaju čerešní“, bez obáv napíšte „Predaj čerešní“. Návštevník hneď vie, kam sa dostal.

Návštevník by zhruba do troch sekúnd mal vedieť, kde je. Na stránke, ktorú pripravuje nejaký labužník, milujúci čerešne? Alebo na stránke veľkoobchodu s čerešňami? Alebo v internetovej predajni čerešní? Alebo u záhradníka, ktorý čerešne môže prísť vysadiť? Alebo na stránke receptov na zaváranie a pečenie z čerešní?

Viem, ak predávate, možno sa bojíte, že to ľudí odradí. Veľa predajcov sa chce tváriť, ako že ani nepredávajú. Budia dojem, že ich web je poradňa, zdroj informácií, alebo nezávislý recenzný server. Tým mätú svojich čitateľov. Nebojte sa na rovinu povedať čo presne chcete, aby váš čitateľ spravil.

  • Tých, čo nechcú nič kupovať nezlomíte zahmlievaním.
  • Tých, čo by kúpili, jasná a čestná ponuka zaujme.

Buďte otvorení a rýchlo oddelíte zrno od pliev. Vy potrebujete zrno. Nerobte weby v nádeji, že sa náhodní okoloidúci náhodou zmenia na dychtivých zákazníkov.

Buďte struční a zrozumiteľní

Čitateľ na internete nie je v skutočnosti čitateľom. Ľudia na internete texty nečítajú. Len ich očami „skenujú“, rýchlo preletia text stránky. A ak to tak robia radi, tak im v tom pomôžte. Ako? Práve tým, že vaše texty budú stručné. Text musí byť jednoduchý, krátky, úderný. Nesmie v ňom byť žiadny „slovný balast“. Vyrábate stránky o predaji koní?

  • Napíšte: „Predaj koní, hnedých, čiernych aj bielych. Kliknite na obrázok koňa, ktorého chcete kúpiť.“
  • Nenapíšte: „Vítame vás na našich internetových stránkach, ktoré sme si pred nedávnom práve zriadili, aby sme vám mohli demonštrovať naše bohaté portfólio koní.“.

Na internete nájdete nespočetné množstvo príkladov, keď firmy píšu takto rozvláčne a o ničom. Prečo? Pretože nevedia, čo tam dať a neuvažujú nad tým. Už som videl aj nápis, že návštevník sa nemusí vyzúvať, ako úvod firemného webu.

Návštevník však nehľadá úctu a zdravice. Hľadá informácie a chce ich hneď. Internet je o rýchlosti. Pri písaní textu vždy choďte priamo k veci.

Máte záujem o spoluprácu? Napíšte mi e-mail a poďme na to!
mv@mix.sk

Miro Veselý

Píšem webstránky, knihy a občas materiály pre zákazníkov. Pracujem na živnosť od roku 1998. V poslednom čase som okrem marketingu a dizajnu začal pre niektorých klientov natáčať aj videá. Ako relaxáciu po práci využívam kolobežkovanie na športovej kolobežke.

crossmenu