Analýza textu

Ako dobre sa bude text čítať?

Analýza hustoty slov v texte

Označiť dlhé vety v texte

Označiť dlhé slová v texte

Označiť nevhodné slová v texte

Analýza textu - dlhé vety

Tento nástroj skontroluje vložený text. Ak obsahuje pridlhé vety, označí ich farebne.

Počet slov stredne dlhá veta: veľmi dlhá veta:
 
 
 
 
 

Ako tento nástroj na analýzu textu využiť?

Vložte text. Ak je veta označená žltou farbou pozadia pozadia, obsahuje 16 až 21 slov. Občas takú vetu v texte môžete mať. Ak je veta označená červenou, skráťte ju. Najpohodlnejšie asi tak, že si analyzovaný text na stránke označíte, skopírujete a vložíte ho do textového editora. Tam vety skráťte, potom odstráňte farebné pozadie a máte hotový text.

Prečo analyzovať text a dĺžku viet?

Dlhé vety sa čitateľovi zle čítajú. Analýza textu vám pomôže odhaliť ich. Odporúčam vám, aby ste v texte striedali dlhé a krátke vety, je to normálne. Ak však máte pridlhé vety, text sa ťažko číta. Občas môžete mať aj dlhú vetu - nič sa nestane. Nemali by ste však mať veľa dlhých viet nad 15 slov.

  • 6 až 10 slov vo vete má bežný text, ktorý sa výborne číta. Mimochodom, kým nemáte prax, tak sa dosť ťažko píše. Taký text je dynamický, svižný.
  • 10 až 15 slov vo vete môže byť, je to bežná dĺžka. To je normálny text.
  • 16 až 20 slov vo vete je už veľa. Občas môžete mať aj také vety, ale nie často. V takto dlhých vetách sa čitateľ síce zvyčajne zorientuje, ale už ho to môže brzdiť v čítaní.
  • 22 až 25 je limit, za toto číslo nechoďte.
  • 26 a viac slov vo vete už spôsobí, že ľudia zabúdajú, o čom čítajú, strácajú kontext. Také dlhé vety síce môžu naznačovať, že ich písal vysoko vzdelaný človek, ale zároveň aj to, že tento autor celkom ignoruje čitateľa.

Pri písaní a následnej analýze textu odporúčam myslieť na čitateľa. Ak píšete pre sčítaných lekárov, na dlhé vety sú zvyknutí. Kratšie vety sa im síce budú čítať ľahšie, ale prečítajú aj náročný text. Ak ale oslovujete ľudí, ktorí nie sú sčítaní, dlhé vety môžu spôsobiť, že váš text jednoducho nebudú vôbec čítať.

Tip: Mechanické posúdenie podľa počtu slov je len orientačné. Niektoré vety majú veľa krátkych slov. Veta dlhá päť slov: „A ja som už tu!“ sa prečíta takmer okamžite. Iná veta, tiež päť slov: „Predpokladateľný, špecifikovateľný prístup technologického pracovníka.“ To sa už číta pomalšie. Preto určenie dĺžky vety neposudzujte len mechanicky podľa celkového počtu slov.

Tento web prevádzkuje © Miro Veselý.
Kontakt: mv@mix.sk | miro-vesely.sk | facebook | google+ | instagram | twitter