Analýza textu

Ako dobre sa bude text čítať?

Analýza hustoty slov v texte

Označiť dlhé vety v texte

Označiť dlhé slová v texte

Označiť nevhodné slová v texte

Analýza textu - dlhé slová

Tento nástroj skontroluje vložený text. Ak obsahuje pridlhé slová, označí ich farebne.

Dlhšie slová počet písmen: , neprijateľne dlhé slová: .
 
 

 
 

Ako tento nástroj na analýzu textu využiť?

Vložte text. Ak je slovo označené žltou farbou pozadia pozadia, obsahuje 12 až 15 znakov. To je už slovo strednej dĺžky. Ak je slovo označené červenou, je dlhšie. Pokúste sa zmeniť ho za kratšie. Najpohodlnejšie asi tak, že si analyzovaný text na stránke označíte, skopírujete a vložíte ho do textového editora. Tam slová skráťte, potom odstráňte farebné pozadie a máte hotový text.

Analýza textu na dlhé slová

Ľudia, ktorí nemajú s čítaním skúsenosti ocenia texty, v ktorých sa nepoužíva veľa dlhých slov. Ak píšete text pre neskúseného čitateľa, alebo pre deti, sprísnite si kritériá. Dlhé slovo nastavte na 10 znakov a neprijateľné na 15.

Aj pri tejto analýze textu platí to čo vždy - je to mechanický nástroj. Ak sa vo vašom texte občas objaví veľmi dlhé slovo, vôbec to nevadí. Sú slová, najmä odborné, ktoré sa jednoducho skrátiť nedajú. Iné sú však dlhé zbytočne.

V praxi sa mi však tento nástroj osvedčil aj na celkom nečakane iný účel, ako len skrátenie slov.

Zistil som, že často sú dlhé slová zároveň zbytočné! Príklad. Text o kojení, v ktorom sa hovorí, že kojenie je naprirodzenejšia forma výživy dieťaťa. Slovo "najprirodzenejšia" je pridlhé. Treba ho vôbec? Nie, je to len slovný ornament, fráza. Kojenie je prirodzené, logicky to už nemôže byť prirodzenejšie, či nebodaj priamo najprirodzenejšie. Pretože ak je niečo naozaj naprirodzenejšie, potom tie menej prirodzené veci už asi nie sú prirodzené... :-)

Ale vážne. Týmto nástrojom odhalíte často slová balastné, zbytočné a nepotrebné. Slová ako charakteristické, prechádzajúceho, neprospievajúcim, spolubojovníkov, spolupracovníkmi, najjednoduchšie, transparentnosť, fotodokumentácie, prostredníctvom a podobné. Často sa dajú nahradiť kratšim slovom. Váš text potom nebude vyzerať ako úradnícka hatmatilka.

Tento web prevádzkuje © Miro Veselý.
Kontakt: mv@mix.sk | miro-vesely.sk | facebook | google+ | instagram | twitter