Život sa dodáva v balíkoch
Vyberte si skvelú ponuku balíkov života! Dnes aktuálna zľava na milionárov. Pripravujeme balíky „Bezdomovec“, „Predseda vlády“, „Upratovačka“ a „Vrátnik“. Asi tak by mohla znieť reklama, keby život bol na predaj.
Pomyselný predavač života by predával niečo také ako profily, či balíky. V každom balíku by bolo niečo atraktívne, potom veľa bežného a aj zopár nepríjemností. V predaji by nikdy neboli jednotlivé komponenty života, pretože život nie je stroj. Nedá sa zmontovať zo súčiastok.
V skutočnosti žiadny predavač života neexistuje, pomohol som si ním len na ilustráciu toho, že každý z nás žije v niektorom z „profilov“, ktorých komponenty, žiaľ, nemožno vzájomne až tak celkom voľne miešať. Mnohým je to celkom jasné a samozrejmé, ale niekedy na túto skutočnosť radi zabúdame.
Asi každý by veľmi rád bol miliardárom. To by bolo niečo! Môcť si tak kúpiť čokoľvek len chcem. Nemusieť sa starať o peniaze, pracovať len ak sa mi chce a na čom sa mi chce. Z blahého sna však človeka zobudia nepríjemné fľaky na peknej predstave. Do čerta – a čo ak by ma niekto o moje miliardy pripravil? Vlastne je jedno či mafi án, inflácia, alebo moja hlúposť. Mať veľa peňazí znamená aj isté starosti a možno aj iné znalosti. Nedá sa byť boháčom so zodpovednosťou žobráka. Teda – dá, ale zrejme to dlho nevydrží. Človek by najradšej chcel z torty dostať len čerešničky a z mlieka len smotanu.
Život v civilizovanej krajine s dobrou životnou úrovňou znamená okrem iného aj pohodlie. To znie dobre. Kto by nechcel žiť v blahobyte? „Zháňanie potravy“ je pre nás už dávno pojmom neznámym. Aké že zháňanie? Skočím do obchodu a vyberiem si, čo mi ide na chuť, nie? Dostupnosť výživnej stravy sa snúbi s vylúčením pohybu. Namiesto toho, aby sme ubehli denne pár kilometrov naháňajúc korisť, zasadneme za počítač a naháňame možno tak ešte prsty nad klávesnicou. Treba niekam ísť? Aj na krátke vzdialenosti poslúži auto. Civilizácia nám umožňuje v relatívne solídnom stupni bezpečia prežiť svoj život a dožiť sa mimoriadne vysokého veku… Keby!
Len keby tu nebol ten sedavý spôsob života a výdatná strava. Pohodlie civilizácie nás zvádza k životnému štýlu, ktorý významne skracuje život a zhoršuje jeho kvalitu.Žiaľ. Je to balík. Nedá sa byť štíhlym a zdravým a zárovaeň sa dlhodobo napchávať a nehýbať.







